05:14 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
16610

Kaugest Austraaliast tuleb uudiseid, mis lubavad vaadata maailma energiamajanduse küsimustele uue nurga alt.

Sergei Savtšuk, RIA Novosti

Märgime: Austraalia hõivab oma kõigest 24 miljonilise elanikkonna juures kivisöe ekspordis esimese koha maailmas. 2017. aasta tulemuste põhjal müüs riik maailma söeturgudel erinevat sorti kivisütt 40,6 miljardi dollari eest, mis moodustas kolmandiku kogu maailma söekaubandusest. Teisele kohale paiknes Indoneesia (17,9 miljardit dollarit ja 16,1 protsenti), kolmandale Venemaa (13,5 miljardit ja 12,2 protsenti).

Prantsusmaa püüdis Vene gaasijuhtme pantvangi võtta >>

Kuid pronksipjedestaalilt on Venemaad agarasti välja tõrjumas USA, kes Trumpi kahe presidendiaastaga on söekaevandamist kõvasti kasvatanud ja kohe-kohe ületab selle tööstusharu suurimad näitajad Obama esimesest valitsusajast.

Võib arvata, et austraallastele endile pole kivisütt sugugi tarvis, sest küllap olete lugenud rohkesti artikleid sellest, kuidas härra Elon Muski jõupingutustega kerkis Lõuna-Austraalia osariigis lausa keset džunglit hiigelsuur päikeseelektrijaam ning vana räpane kivisöel töötanud jaam suleti.

Kõik see on tõsi. Kuid miskipärast ongi see projekt jäänud ainsaks eksempariks ja isegi naaberosariigid ei hakanud seda omal pool kordama (ütleme vastuse ette: asi pole selles, et pärast kivisöel töötanud soojuselektrijaama sulgemist ja päikesepaneelide vastu väljavahetamist tõusis kilovatt-tunni hind tarbijatele kaheksakordseks, osutudes kõige odavamast kõige kallimaks).

Nüüd aga niisiis uudised: Austraalia ajakirjandus teatab, et kohalik kohus keskkonnakaitse küsimustes lükkas ettevõtte Gloucester Resources söekaevandajate apellatsiooni tagasi ja keelas tal talle kuuluvas Rocky Hillsi kivisöekarjääris kaevandustöid alustada.

Nüüd aga pisut üksikasjalikumalt. Ettevõte asutati 2005. aastal ja asus kohe agarasti tegutsema. 2013. aastal ostis ta ametlikult tegevusloa Rocky Hillsi maardla kivisöe töötlemiseks ja asus mäetööde plaani koostama.

Austraalia söetootjad valmistusid kõigepealt selleks, et neile hakkavad vastu seisma jõudukoguvad rohelised ning seoses sellega läksid ettevaatavalt eraäri vaatenurgast ennekuulmatuile järeleandmistele. 

Esmajoones loobus Glocester Resources kohapeale söerikastustehase rajamisest, loobuti ka kõige odavamast konveiermeetodist söe karjäärist väljatoimetamiseks, et vähendada selle tolmamist ümberlaadimisel, loobuti ka kallurvagunitest.

Venemaa kivisöe väljavedu Poolasse suureneb >>

Teisisõnu, ettevõte läks teadlikult välja lisakulutustele ja valis kõige optimaalsema tegutsemise algoritmi. Ettevalmistuste tööjärgus loodi poolsada töökohta ning kaeveõõneni jõudes plaaniti tööjõudluseks luua veel sada, kuid neil kavatsustel polnud määratud täituda.

Ei jõudnud veel esimesed masinad tulevasse karjääri kohale saabuda, kui Austraalia rohelised esitasid kohtule hagi nõudmisega Rocky Hillsis igasugused tööd keelustada. Esimese astme kohus rahuldas need nõudmised ja tööde äkilise seiskamise tõttu kahju kannatanud söekaevurid esitasid edasikaebuse. Kusjuures seegi neid ei aidanud.

Lõputu vägikaikavedamise tulemusena jäi ettevõttel ja Austraalia turul saamata keskeltläbi ligi 21 miljonit tonni tavalist kivisütt ja 13 miljonit tonni koksi. See on eraettevõte ja eelarve otsene kahjum ja saamata jäänud tulu. Dollarites tähendab see, nagu lihtne taibata, miljardeid.

Kuni roheline sabat Austraalias kestab, teevad maailma söeturu ülejäänud osalised oma tegemisi edasi. Detsembris toimus Poolas päris häbiväärselt ülemaailmne keskkonnaküsimuste alane kongress, kus juhtivad riigid nagu USA, Araabia Ühendemiraadid ja Venemaa keeldusid kütusesektori maavarade kaevandamismahtu vähendamast ja ühtlasi tunnistamast oma vastutust kliimamuutuste eest.

2017. aastal teatas USA ametlikult, et ütleb lahti Pariisi kliimakokkuleppest ega kavaste söetootmise tempot tagasi tõmmata. Hiina oli oma tootmismahtu nii tugevasti kahandanud, et 2017. aasta tulemuste põhjal kasvas see järsku 22 miljoni tonni võrra ning kasvas ka impordi maht.

USA söetarned Ukrainasse – põhjus kriminaalasja algatamiseks >>

Venemaa söekaevandusettevõtted raporteerisid toodangu ühtekokku viieprotsendilisest kasvust ja koksisöe kaevandamise viieteistkümneprotsendilisest kasvust. Niisugune üksmeelne võitlus siis keskkonnakaitse eest ja loobumine möödanikust.

Teeme vahekokkuvõtte. Muidugi mõista Austraalia esialgu oma kivisöe-troonilt minema ei lenda ja säilitab maailma söeekspordis liidripositsiooni, aga kui kaua see veel kestab, seda näitab aeg.

Kivisüsi on tänapäeval üks kõige alahinnatumaid energiaressursse, mida kõikides varjundites rohelised ja kõikvõimalikud eksperdid teleris lõputult maha matavad, tema aga ei mõtlegi maailma-areenilt lahkuda.

Möödunud aasta tulemuste kohaselt näitas tahke must kuld erinevalt gaasist ja naftast tavatult stabiilset hinnataset, mis sisuliselt ei kõikunudki, püsides tähise juures 110 dollarit tonni eest. Kõikvõimalikele keelitustele ja tuhandetele tellitud artiklitele vaatamata ei kao kivisüsi kuhugi ja seda ostetakse jätkuvalt ülima usinusega.

Austraalias hakkas nädalavahetusel kehtima ühekordse plasti kasutamise keeld, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Ostjate seas on näiteks täiesti kindlalt Saksamaa, kes ametliku prognoosi kohaselt ostab 2019. aastal sisse nelikümmend viis miljonit tonni, millest kolmkümmend tonni moodustavad energiamargid ja viisteist tonni koksisüsi. Seda on peaaegu kahe protsendi võrra rohkem sellest, mille sakslased aasta tagasi vastu võtsid.

Aga on ju meie maakeral ka veel Jaapan, kes vajab viis korda enam ressursse (2016. aastaga 209 miljonit tonni). Maailma majanduslikud ja tehnoloogia-alased juhtriigid ehitavad jätkuva innuga kivisöel toimivaid soojuselektrijaamu, rakendades neis kõige kaasaegsemaid lahendusi katelde kasuteguri tõstmiseks ja kahjulike heitmete minimeerimiseks.

Igaüks, kes ütleb, et kivisüsi on maailma energiaareenilt maha astunud, see kas valetab või lihtsalt ei saa selles küsimuses millestki aru.

Tõsi küll, seda võib katsuda saavutada poliitiliste meetoditega – nagu sealsamas Austraalias. Kuid vabale kohale nii ostjate kui ka tootjate seas leidub kiiresti keegi, kes selle hõivab.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Austraalia peaminister vabandas seksuaalvägivalda kogenud laste ees
«Sasipaanika» on vallutanud Austraalia
1974. a. tunnustas Austraalia valitsus Eesti inkorporeerimist Nõukogude Liitu
Heitgaaside vähendamise võimekus on suurim transpordis ja energeetikas
Tagid:
energeetika, majandus, kivisüsi, Venemaa, Austraalia, energia

Peamised teemad