18:18 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
13210

Uue majanduslanguse üks kõige tõenäolisemaid põhjuseid on maailma liiga suur võlakoormus. Eriti murettekitav on ülemaailmne ettevõtete võlg, mille suurenemisele aitavad enim kaasa areneva majandusega riigid, kelle seas kasvab kõige kiiremini Hiina.

TALLINN, 25. veebruar – Sputnik. Niipea kui Hiina majanduslikku võidujooksu juhtima asub, "plahvatab" ülemaailmne võlamull, mis toob kaasa 2008. aasta kriisiga võrreldava kollapsi. Seda, kui palju keegi kellelegi võlgu on ja kui ohtlikuks "Hiina stsenaarium" osutuda võib, vahendab meile RIA Novosti.

Olukord on kriitiline

Eelmisel aastal nimetasid eksperdid kaubandusprotektsionismi ülemaailmse majandusstabiilsuse üheks peamiseks ohuks – pöördeid koguvad kaubandussõjad vähendavad investorite riskivalmidust.

See omakorda ähvardab ülemaailmseid turge languse, võimsa kapitali väljavoolu ja karmistuvate finantstingimustega.

Veel üks Rahvusvahelise Valuutafondi mainitud oht on globaalse vastastikuse võlgnevuse kontrollimatu kasv.

Kümne aasta jooksul kasvas kogu maailma avaliku ja erasektori võlg 60% võrra - rekordilise 182 triljoni dollarini. Keskmine kriisieelne võla suhe SKP-sse suurenes 36% protsendilt 52%ni.

IMFi juht Christine Lagarde rõhutas, et olukorra põhjustasid poliitilised otsused, mis langetati Ameerika panga Lehman Brothers pankroti järel. Eelkõige oli süüdi madalate intressimäärade poliitika.

Laenati kõigile, kes ette sattusid

Majandusteadlased on eriti mures riskantsete ärivõlgade pärast, peamiselt laenude kujul. 

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Juhtiva majandusprognooside ettevõtte Oxford Economicsi andmetel on alates 2015. aastast globaalne erasektori välisvõlg kasvanud umbes 15% võrra maailma SKP-st – olles kõrgem, kui enne ülemaailmset finantskriisi.

Kriisjärgsetel aastatel on keskpangad majanduse turgutamiseks püüdnud seda odava rahaga turgutada.

Peamine eesmärk oli vähendada võlakirjaturu intressimäärasid - võimaldamaks ettevõtetel odavamalt laenata ja oma tegevust rahastada.

Xi Jinping: ärge õpetage Hiinale elu >>

Rahavood osutusid sedavõrd suurteks, et isegi kõige ebatõhusamad ettevõtted - nn zombie-firmad – suutsid odavaid finantssüste saada. Need kompaniid ei loo kasumit ja elavad pidevalt võlgu. Selliseid ettevõtteid peetakse USA väärtpaberituru peamiseks ohuks.

Nüüd, kui madalate intresside aeg on lõpule jõudmas, ei jäta USA föderaalreservi rahapoliitika karmistamine "zombidele" ellujäämise võimalust: uute laenude võtmine on liiga kallis ja vanade võlgade eest ei ole millegagi maksta.

"Selliste äriühingute kasum ei katnud oma võlgade teenindamise kulusid isegi kriisijärgsete ülimadalate laenuprotsentide korral", märgitakse Rahvusvaheliste Arvelduste Panga (BIS) uuringus.

Hiina riskid

Uusi probleeme võivad tekitada mitte ainult USA väärtpaberiturg ja Ameerika tohutu - 22 triljoni dollarine riigivõlg.

Ettevõtete võla kasvu peamiseks liikumapanevaks jõuks on arengumaad, eelkõige Hiina. Hiina ettevõtete võlg on maailma suurim.

Kui puhkes 2008. aasta finantskriis, vastas "Taevaalune kuningriik" laenude andmise laiendamisega. 2016. aastaks moodustas ettevõtete võlakoormus ligikaudu 160% ja koguvõlg 230% SKP-st.

Välisriikide konkurentide allaneelamise nimel võtsid Hiina ettevõtted aktiivselt laenu. BIS Panga andmetel tõusis Hiina ettevõtete võlg ainuüksi eelmisel aastal 3,8 protsendi võrra.

Võrdluseks suurenes riigivõlg sama aja vältel 0,8 protsendi võrra, majapidamiste võlg kasvas aga 0,9 protsenti.

Hiina nõustus järeleandmistega kaubavahetuses USA-ga >>

Hiina äriühingutel võimaldab raha laenata arenenud varipangandus: see sektor on laienenud murettekitavate mõõtudeni. 

Hiina pangad on üha enam valmis finantseerima maaklerfirmasid ja liigkasuvõtjaid, kes panku ettevõtetele vahendavad.

Alates 2012. aastast on Hiina laenuturg muutunud: varipangad on esiplaanile tõusnud, eriti nn varahaldusteenuste ja usalduslaenude osas. Need krediidimehhanismid on mõeldud investoritele suurema tulu tootmiseks, kuid nendega kaasneb ka oluliselt kõrgem risk.

Tänu varipankadele jätkub 2008. – 2010. aastal tekkinud majanduse stimuleerimine laenude abil tänase päevani, märgib Bloomberg.

Nüüdseks on Hiina varisektori laenumaht jõudnud peaaegu 7 triljoni dollarini.

IMF hoiatab: see mull on võimeline riigi majanduse halvama ja käivitama uue Aasia kriisi, mis sarnaneks 1997. aasta kollapsile.

Samal teemal

Liitmise ja korrutamise ülesanded: Venemaa ja Hiina kaubavahetusest
Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise
Tagid:
laenuandjad, laenuvõime, laen, USA, Hiina

Peamised teemad