03:55 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Majandus
lühendatud link
15330

Ameerika Ühendriigid ostavad Venemaalt naftat kogustes, milleni ei ole jõutud alates põlevkivirevolutsiooni algusest.

TALLINN, 26. veebruar - Sputnik. Seda kinnitab JBC - üks suurimaid nafta- ja gaasisektorit analüüsivaid väljaandeid, vahendab RIA Novosti.

Meeleavaldus Venezuela presidendi Nicolas Maduro toetuseks
© Sputnik / Карлос Эррера

Venezuela naftata jäetud Ameerika idaranniku ja Mehhiko lahe äärsed naftakombinaadid otsivad toorainele kiiresti asendust ning parimaks valikuks osutus Venemaa "must kuld".

Tõsi, selle eest tuleb tasuda kõrgemat hinda.

Karistasid iseennast

Niipea, kui Donald Trump kehtestas Venezuela PDVSA vastased sanktsioonid, hakkasid Ameerika naftatöötlejad kahjusid kokku lugema.

Asi on selles, et USA rafineerimistehased ei saa töötada ainult kerge, madala väävlisisaldusega toormega, mida leidub rohkesti (peamiselt Lääne-Texase WTI segu).

Rafineerimistehnoloogia nõuab madala väävlisisaldusega kerge nafta segamist raskega ja see saabus Ameerika Ühendriikidesse peamiselt Venezuelast.

Venezuela naftaekspordi piiramine seoses sanktsioonidega põhjustas Ameerika turul kõrge väävlisisaldusega nafta puuduse, nentis veebruarikuises ülevaates Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA).

Selle tulemusena hakkas Ameerika idaranniku ja Mehhiko lahe äärseid naftakombinaate, mis on algselt rajatud raskete segude töötlemiseks, ähvardama tootmise peatumise oht.

Kannatanute hulgas olid kõik tööstusharu peamised ettevõtted - Citgo Petroleum, Valero Energy ja Chevron.

"Järgmiste kuude tootmisplaanidesse tekkisid märkimisväärsed augud, sest me ei saa enam Venezuelast midagi," teatas Gary Simmons, USA suurima naftatöötlemiskombinaadi Valero Energy Corp juht, jaanuari lõpus investoritele.

Olukord ei ole kiita

Alternatiiviks Venezuelale võiks olla Ameerika rafineerimistehaste jaoks saada Saudi Araabia sarnase keemilise koostisega nafta.

Kuid Saudid teatasid juba jaanuaris, et ei kavatse seoses Ameerika sanktsioonidega Bolivari Vabariigi vastu väävlirikka nafta tootmist suurendama hakata. Lisaks sellele kavatseb Riyadh naftahindade languse vältimiseks tootmist ja eksporti vähendada.

Austria JBC Energy märgib, et kõrge väävlisisaldusega tooraine puudusel hakkasid Ameerika rafineerimistehased aktiivselt Vene Uralsi segu ostma.

Tarnete maht on juba jõudnud 100 tuhande barrelini päevas – selliseid koguseid ei ole saavutatud alates kuulsa "põlevkivirevolutsiooni" algusest aastatel 2011–2012.

Võrreldes Venezuela poolt tarnituga (pool miljonit barrelit päevas), on see tagasihoidlik määr.

Kuid analüütikud on kindlad, et USA rafineerimistehaste Venemaa "musta kulla" ostude kasvutendents jätkub.

"Tooraine puuduse tingimustes taanduvad poliitilised probleemid ja vajaliku nafta omadused -tihedus ja väävlisisaldus - muutuvad määravaiks tegureiks," ütles Energiaarengu fondi direktor Sergei Pikin.

Ta eeldab, et alates maikuust suurenevad Uralsi tarned Ameerika Ühendriikidesse järsult.

Selleks ajaks lõpeb ka 180-päevane periood, mis lubas mitmel riigil erandi korras Iraani naftat osta, mistõttu nõudlus Venemaa tooraine järele järsult kasvab.

Ajakiri Forbes meenutab, et USA "kulutab igal aastal miljardeid dollareid," et Venemaa "musta kulda" osta.

Ainuüksi 2017. aastal oli Venemaa osakaal USA 10,075 miljonit barrelit päevas moodustavas impordis peaaegu neli protsenti.

"Kui me võtame keskmiseks hinnaks 50 dollarit barreli kohta, siis 2017. aastal kulutasid Ühendriigid Venemaa naftale umbes seitse miljardit," märgib ajaleht.

Läheb rohkem maksma

Väävlisisaldusega nafta turul - mille hulka kuulub ka Venemaa Urals - tekkinud puudujääk tõi kaasa hindade tõusu.

Samas on kõrgema maksumuse peamiseks põhjuseks just Ameerika sanktsioonid, sedapuhku Iraani vastu.

"Venezuela ja Iraaniga seotud sanktsioonide mõju Ameerika rafineerimistehastele on üsna märgatav: nüüd on nad sunnitud ostma Venemaa naftat märkimisväärse hinnalisaga, sest turul on tekkinud lühiajaline puudujääk," märgib Energia- ja rahandusinstituudi energeetikasektori direktor Aleksei Gromov.

Spetsialisti arvates liiguvad hinnad kohe, kui turg on ümber korraldatud ja puuduvaid koguseid kompenseerima hakkab, tagasi varasematele tasemetele - kuid sellisteks muutusteks võib kuluda mitu kuud. 

Ilma piparkookideta, kuid vitstega: Ameerika "demokraatia" kool >>

Lisaks, kui Venezuelas puhkeb sõjaline konflikt ja nafta eksport vabariigist langeb nullini, teravneb olukord turul veelgi.

"Sellest tulenevalt on tõenäoline, et tekib võimas kumulatiivne efekt: kui Iraani probleemile lisandub Venezuela, on oht järsuks hinnatõusuks," selgitab Gromov.

Samal teemal

Venezuela välisminister vastas Trumpi sõnadele võimaliku sõjalise sekkumise kohta
Venemaa ei usu Maailmapanga naftaprognoosi
Tagid:
nafta- ja gaasiettevõted, sanktsioonid, USA, Venezuela, nafta

Peamised teemad