06:45 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Majandus
lühendatud link
21831

Välismaised ettevõtted keeldusid Venemaal valminud robot Fjodorile komponentide tarnimisest pärast seda, kui kuulsid, et ta püstoleist tulistama õppis.

TALLINN, 27. veebruar - Sputnik. "Võib-olla jätkanuks me edaspidigi importkomponentide kasutamist, kuid pärast seda, kui mõned meie partneritest, kellelt me mootoreid ostsime, nägid, et "Fjodor" õppis tulistama, ei tohtinud nad meile enam oma tooteid tarnida," vahendas RIA Novosti Teadus-tootmiskoondise "Androidtehnika" tegevdirektorit Jevgeni Dudorovi. 

Juhita autosid tähistav A tähega hoiatusmärk Venemaal
© Sputnik / Илья Питалев

Dudorovi sõnul ei olnud TTK " Androidtehnikal" muud valikut, kui välja töötada ja tootmisse võtta omad robotimootorid.

"Mis puudutab reduktoreid, andureid, mootoreid, kaameraid, arvutiteid, siis kasutasime sõna otseses mõttes kuni eelmise aastani importkomponente, nüüd aga läheme järk-järgult üle siin loodud lahendustele," märkis ta.

Fjodor (inglise keeles FEDOR - Final Experimental Demonstration Object Research) – on esimene kodumaine inimesesarnane robot, mis töötati välja hädaolukordade ministeeriumi tellimusel Perspektiivsete uuringute fondi ja TTK " Androidtehnika" koostöös, kui robot, mis sobib päästetöödeks.

Plaanis on robot 2021. aastal uuel Vene raketil "Föderatsioon" kosmosesse saata. "Fjodor" oli ühtlasi esimene robot maailmas, kes õppis spagaati tegema. 

Испытание антропоморфного робота Федор проекта Спасатель в лаборатории Фонда перспективных исследований (ФПИ) на базе научно-производственного объединения Андроидная техника в Магнитогорске.
© Sputnik / Александр Овчаров
Robot Fjodor

Lisaks demonstreeriti, et robot suudab mõlema käega püstolist tulistada.

Fjodori arendajad loovad ka robotkoera

TTK " Androidtehnika" arendab lisaks koos Ülevenemaalise teadusliku-uurimisinstituudiga "Signaal" koormate kandmiseks mõeldud neljajalgset robotit, mis sarnaneb Boston Dynamicsi "BigDog-iga".

"Me töötame selle kallal. Eelmisel aastal saime koostöös "Signaaliga" valmis biomorfse platvormi koormate liigutamise ja transpordi tehnoloogiate lihvimiseks. Katsete ajal suutis neljajalgne platvorm liikuda kiirusel 6,5 kilomeetri tunnis. Robot suudab vedada lasti, ületada takistusi. Üks peamisi nõudeid on see, et ta toimiks iseseisvalt," selgitas Dudorov. 

Испытание антропоморфного робота Федор проекта Спасатель в лаборатории Фонда перспективных исследований (ФПИ) на базе научно-производственного объединения Андроидная техника в Магнитогорске.
© Sputnik / Александр Овчаров
Испытания робота проекта "Спасатель"

Tema sõnul on neljajalgse roboti loomise tehnoloogia välja töötatud, kuid Venemaa arendajad on siiski oma Boston Dynamics"i kolleegidest maha jäänud - nemad esitasid "BigDogi" esimest versiooni juba 2005. aastal.

"USA kaitseministeeriumi tellimusel investeerisid nad "AlphaDog"i" arendamisse 42 miljonit dollarit. Sellele järgnes Cheetah, mis suudab trenažöörilindil joosta kuni 32 kilomeetrit tunnis, Spot - kiirusega kuni 25 kilomeetrit tunnis ja ka Spot mini. Me arvutasime, et nad on loonud umbes 50 neljajalgset seadet. Biomorfse suuna arendamisele on nad kulutanud umbes 500 miljonit dollarit, saavutades valdkonnas kõrge pädevuse," ütles Dudorov.

Tema sõnul ei seisa ka Vene teadlased paigal ja projekteerivad erinevate rakenduste tarvis uut tüüpi biomorfseid platvorme.

Samal teemal

TalTech esitles Brüsselis isesõitvat autot
Tallinnas toovad robotid toidu ukse taha

Peamised teemad