15:57 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
7010

Võrreldes 2017. aastaga suurenes kogukasum enamikul tegevusaladel. Esialgsetel andmetel oli 2018. aastal ettevõtlussektori kogukasum 2,9 miljardit eurot, mis oli 4% suurem kui aasta varem.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid töötleva tööstuse ning kaubandusettevõtted. Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim haldus- ja abitegevus ning ehitusettevõtted, teatab Statistikaamet.

Maksuamet: ettevõtted peaksid olema valmis leppeta Brexitiks >>

Töötleva tööstuse kasum suurenes 2017. aastaga võrreldes ligi viiendiku võrra ning seda mõjutas põhiliselt metalltoodete, kütteõlide, masinate ja seadmete ning ehitusmaterjali tööstuse kasumite suurenemine.

Ettevõtted müüsid 2018. aastal kaupu ja teenuseid 61 miljardi euro eest ehk 10% rohkem kui aasta varem. Enim suurenes müügitulu kinnisvara ja põllunduse, metsanduse ning kalapüügi tegevusalal. 

Ettevõtlussektori müügitulus on suurim osatähtsus kaubanduse ja töötleva tööstuse ettevõtetel, kelle müügitulu suurenes varasema aastaga võrreldes vastavalt 9% ja 7%.

Ettevõtete kulud suurenesid 2017. aastaga võrreldes 11%, sealhulgas tööjõukulud 10%. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 3% ja 1%. Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli 2018. aastal hõivatu kohta keskmiselt 23 900 eurot ehk 5% suurem kui aasta varem.

Ettevõtted investeerisid 2018. aastal 2,3 miljardit eurot, mis jäi varasema aastaga samale tasemele. Sarnaselt eelneva aastaga investeeriti põhiliselt masinatesse ja seadmetesse ning ehitistesse.

Suurimad investeerijad olid töötleva tööstuse, energia ja kaubandusettevõtted, kes tegid ligi poole ettevõtete koguinvesteeringutest.

Suvest saab riigile saata ainult e-arveid >>

Võrreldes 2017. aastaga suurenesid investeeringud ehitistesse ja masinatesse ning seadmetesse. Ülejäänud investeeringud vähenesid, neist enim investeeringud transpordivahenditesse.

2018. aasta IV kvartalis müüsid ettevõtted kaupu ja teenuseid 16,2 miljardi euro eest, mis oli 12% rohkem kui aasta varem samal ajal. Ettevõtted investeerisid IV kvartalis 789 miljonit eurot ehk 17% rohkem kui 2017. aasta IV kvartalis.

Sputnik Eesti pressikeskuses toimus 24. jaanuaril Eesti ja Venemaa ettevõtluse ekspertide kohtumine.

Tallinna ja Moskva vahelises videosillas osalesid Eesti poolt Eesti Ettevõtjate Klubi Baltic Business Club asutaja Ruslan Gogin ning investor ja ettevõtja Viktor Reppo ja Venemaa poolt psühholoogiateaduste kandidaat, ärikooli "Sinergia" äritreener ja konsultant Alina Ter-Akopova; investor, ettevõtja ja digitaalse äritegevuse ekspert Aleksei Voronin ja rahvusvahelise kaubanduse ettevõtja Erik Udras.

Maksu- ja tolliamet (MTA) soovitas kõikidel äriühingutel olla valmis Ühendkuningriigi lahkumislepinguta Euroopa Liidust väljumiseks, seejuures peaksid ettevõtted ameti hinnangul viivitamata hindama Brexiti mõju oma tegevusele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Brexitil on iseäranis suur mõju ettevõtetele, kes kauplevad praegu üksnes piirideta ühtsel turul. Äriühingud, mis planeerivad tulevikus kaubavahetust Ühendkuningriigiga, peavad kolmandate riikidega kauplemiseks arvestama selleks kohustuslike tolliformaalsustega, teatas MTA.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil.

Samal teemal

Ratas: ettevõtlus on majandusedu võti
Ivanova Peterburi foorumil: ettevõtlus ja kultuur ühendavad
Ettevõtjad toetuvad üha enam saatkondade ja diplomaatide abile
Ettevõtlus- ja elamumajanduslaenude tagatised kasvavad
Tagid:
Statistikaamet, Eesti, majandus, ettevõtlus

Peamised teemad