02:04 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
70 0 0

Töötleva tööstuse 23 tegevusalast vähenes tootmismaht ligikaudu pooltes ning ilma elektroonikatööstuse ning laeva- ja lennukiremondita poleks see tööstusharu kasvu näidanud.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. Möödunud aastal oli Eesti tööstusettevõtete tootmismahtude kasv Euroopa Liidu tugevamate hulgas ning tublisti üle EL keskmise, edastab Swedbanki blogi.

Kuigi tööstuses jätkus ka selle aasta jaanuaris mõõdukas kasv – sektori tootmismahud kasvasid kokku 5%, energiatootmises 15% ning töötlevas tööstuses 4% – ei olnud see kasv siiski laiapõhjaline.

Majanduskasv sel aastal tõenäoliselt aeglustub >>

Töötleva tööstuse 23 tegevusalast vähenes tootmismaht ligikaudu pooltes ning ilma elektroonikatööstuse ning laeva- ja lennukiremondita poleks see tööstusharu kasvu näidanud.

Rekka jõudis Saksamaalt Hiinasse kaheteistkümne päevaga, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Корнев

Kui möödunud aastal oli elektroonikatööstuse tootmismahu tugeva kasvu taga peamiselt baasefekt (2017 oli tugev langus), siis nüüd on baasefekti mõju välja taandunud.

Tööstusettevõtete käive suurenes jaanuaris aastases võrdluses 6% ja töötlevas tööstuses 4%. Töötleva tööstuse tootjahindade kasv on juba enam kui aasta aeglustunud ning viimased kolm kuud languses olnud. Langusesse on läinud ka ekspordihinnad. Seega on ettevõtetel käivete suurendamine üha raskem.

Jaanuaris suurenes küll töötleva tööstuse ettevõtete ekspordikäive koduturule müügist kiiremini (kasvud vastavalt 6% ja 2%), kuid pikemas tagasivaates (nii 3, 6 kui ka 12 kuud) on töötleva tööstuse ettevõtete müük kodututurule ekspordist kiiremini kasvanud.

See näitab, et sisemajandusenõudlus on tugev. Samas tuleks arvestada, et töötleva tööstuse ettevõtete müügist oluliselt suurem osa (jaanuaris 69%) suunatakse välisturgudele.

Ratas: Hiina kaubavoog läbi Eesti elavdaks transiiti >>

Välisnõudlus on aga sel aastal nõrgenemas. Enamike meie suuremate kaubanduspartnerite majanduskasv peaks sel aastal aeglustuma. Euroala töötleva tööstuse ettevõtete ostujuhtide indeks läks veebruaris langusesse ning oli 5,5 aasta viletsaim tulemus. Samuti on halvenenud Eesti ettevõtete eksporditellimuste ja ekspordikäibe kasvu ootus.

Tööjõukulude osakaal töötleva tööstuse ettevõtete kogukäibes on suurenenud. Kuigi tööjõu tootlikkus on selles tööstusharus juba kaks aastat järjest kasvanud tööjõukuludest kiiremini, mis on positiivne, on ettevõtete hinnangul nende konkurentsivõime nii välis- kui koduturul halvenenud.

Nõrgenev välisnõudlus koos ekspordihindade langusega võib aga hakata pidurdama meie ettevõtete ekspordikäivet ning kõrgele tõusnud tööjõukulud võivad ettevõtete finantsseisu halvendada.

Eesti majandus kasvas möödunud aasta neljandas kvartalis aastatagusega võrreldes 4,2% ja kolmanda kvartaliga võrreldes 2,2%. Selle aasta jooksul ootab aga Eestit tõenäoliselt ees majanduskasvu aeglustumine viimaste aastate muljet avaldavatest kasvunumbritest tavapärasema tempo juurde, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Majanduse maht ületab Euroopa riikides pikaajaliselt jätkusuutlikku taset, vaba tööjõudu napib ja seetõttu pole endise kasvutempo jätkumine tõenäoline, teatas Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.

Maksu- ja tolliamet (MTA) soovitas kõikidel äriühingutel olla valmis Ühendkuningriigi lahkumislepinguta Euroopa Liidust väljumiseks, seejuures peaksid ettevõtted ameti hinnangul viivitamata hindama Brexiti mõju oma tegevusele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil.

© Sputnik / Deniss Grabussov
EL riikide majanduskasvu prognoos 2019. aastaks

Samal teemal

Ekspert: teiste saavutused aitavad Eestil IT-sektoris
Mullu ettevõtlussektori kasum suurenes
Jaapanlased näevad Eestit kõrgelt arenenud IT-riigina
Tagid:
tootmine, tööstus, Eesti, majandus

Peamised teemad