14:06 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Tallinna–Helsingi tunnel (13)
11210

Hiina fond Touchstone Capital Partners investeerib Tallinn-Helsingi tunnelisse 15 miljardit eurot. Touchstone jääb arendusfirmas vähemusosanikuks ning enamusosalus püsib Soomes.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Touchstone ja tunnelit arendav FinEst Bay Area sõlmisid neljapäeval 15 miljardi euro suuruse vastastikuste kavatsuste leppe ning teevad selle üksikasjad selgeks järgmise poole aasta jooksul, vahendas Pealinn viitega BNS-le Soome lehte Helsingin Sanomat.

Helsingi-Tallinna tunneli projekti rahastab Dubai firma >>

Kolmandik rahast saab olema Touchstone'i omakapitaliinvesteering ja kaks kolmandikku võetakse laenuna. Fond kavatseb kasutada tunneli rahastamiseks Hiina taristuprojekti "Üks vöönd, üks tee".

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise
© Sputnik / Владимир Астапкович

Hiina fondiga loodi ka finantseerimisstruktuur, mis lubab teistel investeerijatel tunneliprojektiga liituda. Mida suuremaks kasvab teiste investorite osalus, seda väiksemaks jääb Touchstone'i osalus, lisas Sanomat.

FinEst Bay Area üks asutajatest Kustaa Valtonen rõhutas, et nüüd sõlmitud "leping ei tähenda seda, et järgmise aasta algul kukub meie kontole 15 miljardit eurot. Raha kogutakse siis, kui seda läheb vaja."

Valtoneni sõnul on ta nüüd allkirjastatud leppega väga rahul. "Touchstone'il on palju kogemusi selliste suurte erataristuhangete rahastamises," lausus ta.

Touchstone on viimase 15 aasta jooksul osalenud mitmetes kinnisvara- ja taristuarendustes Aasias, Austraalias ning Põhja- ja Lõuna-Ameerikas.

FinEst Bay Area teine asutaja Peter Vesterbacka ütles detsembris, et tunnel läheb eeldatavasti maksma 15-16 miljardit eurot.

Brüssel võib keelata Hiinal Helsingi-Tallinna tunneli rahastamise >>

Brüssel tervitas Euroopa Parlamendi otsust toetada Euroopa Komisjoni kavatsust luua kontrollisüsteem, mis takistaks Hiina, Venemaa ja Brasiilia investoritel omandada strateegiliselt olulisi ettevõtteid ja tehnoloogiaid, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor veebruari keskel.

Euroopa Parlament teatas ennem, et enamik saadikuid toetas Euroopa Komisjoni ideed suurendada välisinvesteeringute kontrolli strateegiliselt olulistes EL rajatistes ja tehnoloogiates. Euroopa Komisjon esitas sellise ettepaneku Lääne-Euroopa riikide mõjul, kes on mures Hiina poolt ettevõtete kokkuostmise pärast EL riikides.

Soome pealinn Helsingi
© Sputnik / Михаил Фомичев

Tallinna ja Helsingi vaheline tunnel on Soome lahe alla kavandatav raudteetunnel, mis ühendaks Soome pealinna Helsingi Eesti pealinna Tallinnaga ning Soome raudteevõrgu tulevase Rail Balticu kaudu Baltimaade ja Kesk-Euroopa raudteevõrguga. Tunnel oleks valmimisel pikem kõigist praegu olemasolevatest merealustest tunnelitest.

FinEst Link projekti raames teostatud raudteetunneli tasuvusanalüüsis leiti, et tunnel aitaks kaasa kaksiklinna arengule ning 3 miljoni elanikuga metropoli tekkele, kus inimestele, kaupadele ning teenustele oleks tagatud vaba liikumine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Avardunud tööturg tooks endaga kaasa majanduskasvu, avaks uusi võimalusi ettevõtetele ning parandaks elukvaliteeti. Tunnel võimaldaks igapäevast pendelrännet kahe pealinna vahel ning tekitaks ühtse Euroopa raudteevõrgustiku Kesk-Euroopast Arktikani.

Täpsemat infot projekti ning uuringute tulemuste kohta leiab FinEst Link kodulehelt.

Teema:
Tallinna–Helsingi tunnel (13)

Samal teemal

Tallinna-Helsingi tunnel eeldab investeeringuid erasektorist
USA meedia: Soome valmistub kolmandaks maailmasõjaks
Tunnel kahe pealinna vahel
Tagid:
Eesti, Soome, majandus, Hiina, investeering, Tallinn, Helsingi, tunnel

Peamised teemad