14:31 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
101 0 0

Euroopa Parlament hääletas Strasbourgis toimunud täiskogu istungil EL ja Venemaa vahelisi poliitilisi suhteid käsitleva resolutsiooni üle, mis sisaldab ettepanekuid Nord Stream 2 projekti peatamiseks.

TALLINN, 12. märts - Sputnik. Resolutsioon annab lisaks võimaluse personaalsete sanktsioonide laiendamiseks, Venemaa juurdepääsu piiramiseks rahastamisele ja tehnoloogiale ega pea Moskvat enam strateegiliseks partneriks, edastab RIA Novosti.

"Asume hääletama dokumenti tervikuna. Dokument on heaks kiidetud," märkis istungi eesistuja. Resolutsiooni poolt hääletas 402, vastu oli 163 ja 89 saadikut jäi erapooletuks.

Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele" >>

Dokumendis, mille eelnõu esitas märtsis Lätit esindav Sandra Kalniete, sisaldus sõnastus, et "EL peaks olema valmis vastu võtma täiendavaid, sealhulgas personaalseid sanktsioone ja piirama Venemaa juurdepääsu rahastamisele ja tehnoloogiale, kui temapoolsed rahvusvahelise õiguse rikkumised jätkuvad".

Resolutsioonis sisaldub ka üleskutse Euroopa Komisjonile ja Euroopa diplomaatilisele teenistusele "töötada kiiresti välja EL Magnitski seaduse eelnõu" (EL globaalne inimõiguste alaste sanktsioonide süsteem), mis võimaldaks kehtestada viisakeeldu ja personaalseid sanktsioone, näiteks "kinnisvara ja omandiõiguste blokeerimist üksikisikute suhtes EL jurisdiktsiooni all oleval territooriumil, samuti koostada vastav "sanktsioonide nimekiri".

Tekstis on ka väide, et Nord Stream 2 suurendab EL sõltuvust Venemaa gaasitarnetest, ähvardab ELi siseturgu ega vasta EL energiapoliitikale ja strateegilistele huvidele ning seepärast tuleb see peatada.

Märgitakse, et "praegustes tingimustes ei saa Venemaad enam pidada "strateegiliseks partneriks" ning kuna partnerlus- ja koostöölepingu põhimõtteid enam ei järgita," tuleks leping uuesti läbi vaadata".

Euroopa Parlamendi saadikud fikseerisid resolutsioonis üleskutse EL riikidele nende poolt Venemaa suhtes aetava välispoliitika "edasiseks koordineerimiseks ja kooskõlastamiseks".

EP valmistas ette resolutsiooni Nord Stream 2 peatamiseks >>

Samal ajal märgitakse dokumendis, et EL "on jätkuvalt avatud suhete ja dialoogi tugevdamisele ning soovib naasta koostööle Venemaaga, kui Venemaa võimud hakkavad täitma oma juriidilisi ja rahvusvahelisi kohustusi."

"EL ja Venemaa praegused erimeelsused ja vastasseis ei vasta kummagi poole huvidele, suhtlemiskanalid peaksid vaatamata pettumust valmistavatele tulemustele jääma avatuks, kontinendi uus jagunemine ohustab EL ja Venemaa julgeolekut," öeldakse resolutsioonis.

Nord Stream 2 

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe Läänemeres Venemaalt Saksamaani ulatuva gaasijuhtme ehituse koguvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Uus gaasijuhe plaanitakse rajada olemasoleva Nord Streami kõrvale. Projekti käivitamist on oodata enne 2019. aasta lõppu.

Baltimaad, Poola ja Ukraina on järjekindlalt projekti elluviimise vastu. Viimastel aastatel on projekti kriitikutega liitunud USA, kuulutades selle "Kremli poliitiliseks tööriistaks".

Moskvas hinnatakse niisugust seisukohta katsena asendada avatud konkurents kunstlike tõkete ja piirangutega ameeriklaste gaasiäri kasuks.

Gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisel käesoleva aasta 18. veebruariks läbitud üle poole tee. 

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
Venemaa, resolutsioon, Euroopa Parlament, Läti, Nord Stream 2

Peamised teemad