05:00 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Majandus
lühendatud link
9820

Ameerika Ühendriikide Virginia Rahvaste Ühenduse ülikooli (Virginia Commonwealth University) poliitikateaduste professor Judy Twigg kirjutas väljaandes The National Interest avaldatud artiklis, et Moskvas võitis sanktsioonidesõja.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Tema sõnul tõid Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu poolt 2014. aastal kehtestatud sanktsioonid, mis oleksid pidanud Venemaad väidetavalt "agressiivsete meetmete" eest Ukrainas karistama, talle vastupidi, suurt kasu ja ergutasid majanduskasvu, vahendab RIA Noovsti viitega väljaandele The National Interest.

Kaubandussõja ohvrid: USA farmerite võlad püstitasid uue rekordi >>

Näiteks mainib Twigg Venemaa põllumajandussektorit, mis on tänu piirangutele seisakust välja rabelenud. Professor tuletab meelde, et Moskvale piirati juurdepääs kapitaliturgudele ja madala intressiga laenudele, keelati kahesuguse kasutusotstarbega kaupade import ja juurdepääs uutele tehnoloogiatele.

Lisaks on Venemaa kehtestanud vastumeetmed, keelates toiduainete impordi Euroopa Liidust ja Ameerika Ühendriikidest. Selle tulemusena muutus põllumajandus Venemaa tootjatele "kullaauguks".

"Sanktsioonid andsid Venemaale võimaluse taastada olematu toiduainetööstus. Paljud investorid, kes varem ei ilmutanud põllumajanduse vastu mingit huvi, hakkasid äkki sellega aktiivselt tegelema," kirjutab Twigg.

Kusjuures vastumeetmete mõju oli selline, et "mõned Venemaa põllumajandusega vaid osaliselt seotud majandusharude esindajaid palusid nende tegevusvaldkonnas samuti sanktsioonid kehtestada."

Twigg tutvustab näidet Venemaa šokolaaditootjatega, kes tegid ettepaneku laiendada sellele Euroopa toodanguliigile impordipiirangud, et konkureerida Saksamaa, Prantsusmaa ja Belgia tootjatega ning müüa seal oma tooteid.

Professor lisab, et teraviljatoodangu maht Venemaal ületab sisetarbimist juba kaks korda ja temast on saanud peamine viljatarnija maailmaturul. Lisaks varustavad Venemaa tootjad siseturgu täielikult kana- ja sealihaga, kuigi varem tuli seda suurtes kogustes importida.

Lisaks märgib ta, et hiljuti Ameerika Ühendriikide kehtestatud tollitariifid erinevatele kaupadele sunnivad paljusid riike otsima teisi müügi- ja ostuturge. Näiteks Hiina on kiiresti muutumas Venemaa sojaubade ja päevalille turuks, asendades seal seni valitsenud Ameerika toodangu.

Venemaa ehmatab USA-d teraviljarekorditega >>

Kokkuvõttes rõhutab Twigg, et Venemaal on suur territoorium ja enam kui 200 miljonit hektarit kasutamata maad ning tema põllumajandus jätkab aktiivset arengut ja annab tõuke ka teiste majandusvaldkondade arengule.

Seepärast on tema arvates Ameerika Ühendriikidel ja Euroopal aeg mõista, et piirangud toovad Venemaale ainult kasu ja lääneriikide sanktsioonidesõjas on Venemaa "mõned sammud ees".

Venemaa ja lääneriikide suhted halvenesid olukorra tõttu Ukrainas, kus 2014. aastal toimus riigipööre ja Krimmis, mis ühines pärast referendumit Venemaaga. Lääneriigid süüdistasid Moskvat sekkumises Ukrainasse ja kehtestasid sanktsioonid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Kremli võttis tarvitusele vastuabinõud, eitas korduvalt kõiki süüdistusi ja märkis, et temaga sanktsioonide keeles rääkimine on tulutu. Viimasel ajal kõlavad Läänes üha sagedamini nõudmised sanktsioonide tühistamiseks.

Samal teemal

USA kehtestas Venemaale uued sanktsioonid
USA Senat kiitis heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Avalikustati uute Venemaa-vastaste sanktsioonide üksikasjad
USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse
USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud
Tagid:
The National Interest, poliitika, majandus, Venemaa, sanktsioonid

Peamised teemad