10:44 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Majandus
lühendatud link
90 0 0

Tuntud Vene ärimees Oleg Deripaska nõuab kohtu kaudu USA rahandusministeeriumilt tema vastu suunatud sanktsioonide blokeerimist.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Vene miljardär Oleg Deripaska nimetas end Washingtoni föderaalkohtusse esitatud hagis Ameerika sisepoliitilise võitluse ohvriks.

Pole ma mingi "oligarh"

RIA Novosti teatel nõudis Deripaska hagis USA rahandusminister Stephen Mnuchinilt ja ministeeriumi välisvarade kontrolli büroo OFAC juhataja Andrea Gacki'lt sanktsioonide blokeerimist. Ettevõtja sõnul oli tema kandmine sanktsioonide nimekirja põhjendamatu.

Олег Дерипаска
© Sputnik / Алексей Филиппов
Oleg Deripaska

Deripaska peab samuti põhjendamatuks süüdistusi "sidemetes" Venemaa valitsuse ja organiseeritud kuritegevusega. Ta rõhutas eriti, et USA Kongress ega eriprokurör Robert Mueller ei leidnud tema vastu esitatud süüdistuste kohta tõendeid.

Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist >>

Deripaska ei nõustu kategooriliselt ka talle USAs omistatava oligarhi seisundiga, mistõttu talle kohaldati Ameerika-vastaste vastu sanktsioonide seaduse sätteid põhjendamatult.

Ameerika võimuvõitluse ohver

Ettevõtja arvutuste kohaselt põhjustasid sanktsioonid talle märkimisväärset rahalist kahju. Nii on alates piirangute kehtestamisest Deripaska netokapital vähenenud 7,5 miljardi dollari ehk 81% võrra. Samuti kõrvaldati ta oma ettevõtte juhtimisest.

Vene ärimehed kaotasid päevaga üle 15 miljardi dollari
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Deripaska sõnul sattus ta sanktsioonide alla Ameerika sisepoliitilise võimuvõitluse tõttu ja ta muutus nn "Venemaa USA 2016. aasta presidendivalimistesse sekkumise" uurimise "ohvriks".

"Käesolev hagi taotleb kohtu sekkumist, et keelata USA rahandusministeeriumi välisvarade kontrolli bürool (Office of Foreign Assets Control - OFAC) USA majandussanktsioonide rakendamist viisil, mis ületavad tema seaduslikke volitusi ega ole kooskõlas USA põhiseadusega," öeldakse Deripaska esitatud hagis.

Ka rikkad nutavad

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et 2018. aasta jaanuari lõpus avaldas USA justiitsministeerium vastavalt Ameerika Ühendriikide vaenlastele sanktsioonidega osutatava vastutegevuse seadusele niinimetatud "Kremli nimekirja" ("The Kremlin list") , mis hõlmab peaaegu kogu Venemaa juhtkonda ning 96 Venemaa ettevõtjat, kelle vara ületab miljard dollarit.

Lääs leidis "Putini 120 miljardit" üles aga ära võtta ei saa >>

Kuigi nende isikute kandmisega sellesse nimekirja ei kaasnenud iseenesest sanktsioonide automaatset kehtestamist, tähendab see, et tulevikus võivad Ameerika Ühendriigid rakendada nende suhtes piiravaid meetmeid. Justiitsministeeriumi juristid tunnistasid, et nimekiri 96-st rikkaimast venelasest koostati ajakirja Forbes'i reitingu põhjal.

Rusali tehases
© Sputnik / Александр Кряжев

USA kandis Deripaska ja tema kontrollitavad ettevõtted musta nimekirja aprillis 2018. Selles nimekirjas olevate isikute varad blokeeritakse riigi territooriumil ja kolmandatel isikutel on keelatud äritegevus nendega.

Ameerika sanktsioonide kõrvaldamiseks sõlmitud tehingu kohaselt lahkus Deripaska Rusali juhatusest, tema osalus ettevõttes En+ langes alla 44,95% ja osa selle aktsiatest anti üle Glencore"le ja VTB-le.

Tänu nendele meetmetele tühistas Ameerika Rahandusministeerium 2019. aasta alguses sanktsioonid firmadelt Rusal, En+ ja Eurosibenergo, kuid jättis jõusse kõik Deripaska enda suhtes kehtestatud sanktsioonid.

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Keelustada Krimmi tunnustamine – see on USA siseasi
National Interest teatas Venemaa võidust sanktsioonidesõjas
Avalikustati uute Venemaa-vastaste sanktsioonide üksikasjad
USA rahandusministeerium tühistas Rusalile seatud sanktsioonid
USA Senat kiitis heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Tagid:
majandus, kahjud, sanktsioonid, USA, Venemaa, äri, Oleg Deripaska

Peamised teemad