06:00 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
112 0 0

AS Baltika nõukogu kinnitas neljapäeval toimunud koosolekul tänavuse ja järgmise aasta tegevusplaani, millega lõpetatakse Eestis tootmine ning optimeeritakse brändiportfell ja müügikanalid; kokku mõjutab tootmise lõpetamine Lasnamäel ja Kohtla-Järvel umbes 340 töötajat.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. "Baltika tänane ärimudel on kallis ja püsikulude osakaal väga suur, mis teeb reageerimise väliskeskkonna mõjudele ja nõudlusele ülimalt raskeks," selgitas Baltika juhatuse esimees Meelis Milder, vahendas Pealinn viitega BNS-le. 

Mainstream segmendis liidetakse alates järgmise aasta kevadhooajast Monton, Mosaic ja Bastion ühe Montoni brändi alla, mille väärtuspakkumine muudetakse vastavaks laienenud sihtsegmendile ja kliendiootustele, teatas Baltika börsile.

Tõuke andis kahjumiga lõppenud aasta

"Kahtlemata on lähiaastate tegevus- ja finantseerimisplaan Baltika ajaloo kõige radikaalsem samm, millele andis tõuke kahjumiga lõppenud aasta. Rahvusvahelise kasvu asemel keskendume edaspidi müügile Balti riikides, äriprotsesside lihtsustamisele ning tegevuskulude vähendamisele," ütles Baltika juhatuse esimees Meelis Milder.

Luminor pank alustab suurkoondamisega >>

"Kulude kokkuhoid tuleb tootmise lõpetamisest Eesti tootmisüksustes, brändide ühendamisest ja mitmete kahjumlike tegevuste lõpetamisest, mis tähendab ka koostöö mitte jätkamist Venemaa frantsiisipartneriga," lisas Milder.

Ühtlasi lõpetab Baltika 2019. aasta jooksul tootmise Eesti tootmisüksustes, kus valmib umbes 33 protsenti kõikidest Baltika kollektsioonidest. Baltika Eesti tootmisüksuste sulgemine Lasnamäel ja Ahtmes mõjutab umbes 340 töötajat. "Sõltuvalt tootmisprotsessist jätkub osa tööd hilissügiseni ja osa aasta lõpuni," ütles Milder.

Marks & Spencer kaupluse silt
© Sputnik / Вадим Анцупов

Milderi kinnitusel tehakse koostööd töötukassaga, et pakkuda nõustamist tööturul liikumiseks. Tootmise lõpetamine Eesti tootmisüksustes muudab Baltika hankeprotsessi, mis on ettevõtte juhi sõnul ette valmistamisel.

"Õmblusteenust hakkame peamiselt sisse ostma Euroopa regiooni partneritelt. Tootearendus, disain ja kvaliteedi kontroll jääb Baltikasse," lausus Milder.

Tegemist on plaaniga kasumisse jõudmiseks

"Baltika tänane ärimudel on kallis ja püsikulude osakaal väga suur, mis teeb reageerimise väliskeskkonna mõjudele ja nõudlusele ülimalt raskeks. Eelmise aasta lõpus hakkasime planeerima strateegilist pööret. Jõuline ja julge lähiaastate tegevus- ja finantseerimisplaan annab loodetavasti meie töötajatele, klientidele, partneritele ja aktsionäridele vajaliku signaali, et Baltika on muutumas. Minu hinnangul on tegemist parima plaaniga kasumisse jõudmiseks," märkis Milder.

Eesti saab tuge Euroopa globaliseerumisfondist >>

Milderi sõnul vajab ettevõte omakapitali nõuetega vastavusse viimiseks ja strateegilise pöörde elluviimiseks aktsionäride toetust ning peab kaasama täiendavat kapitali mahus 5 miljonit eurot, millest 3 miljonit eurot on vajalik 2018. ja 2019. aastate kahjumite katmiseks ja 2 miljonit eurot ettevõtte ümberkujundamiseks.

Ettevõtte juht selgitas, et brändiportfelli muutmisega tegutseb Baltika tulevikus kahes kliendisegmendis: mainstream ja premium. Premium-brändideks jäävad Ivo Nikkolo ja Baltman.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Житенев

Klientide lemmiktooted jäävad alles

"Praeguste müügimahtude juures pole mõistlik viiest brändist koosnevat portfelli hoida," lisas Milder. Ettevõte ühendab mainstream-segmendis senised Montoni, Mosaici ja Bastioni brändid neist kõige edukama ehk Montoni nime alla.

"See ei tähenda, et Mosaici või Bastioni klient enam oma lemmiktooteid ei leia. Meie toodang ja valik poodides lähtub ka edaspidi meie lojaalsete klientide eelistustest," märkis ettevõtte juht.

Üleminekuga optimeeritud brändiportfellile, äriprotsesside olulise lihtsustamisega ning tootmise lõpetamisega Eestis plaanib ettevõte vähendada aastaseid püsikulusid ligi kahe miljoni euro võrra järgmise 12 kuu jooksul.

"Usun, et meil on olukorda kriitiliselt hindav ja piisavalt jõuline tegevusplaan ning valmisolek muudatused ellu viia. 2019 oleks minu nägemuse kohaselt vajalike muutuste elluviimise aasta, 2020. aastal oleme loodetavasti jõudnud uues ärimudelis tulude ja kulude tasakaalu ning alates aastast 2021 suudaksime kasumlikult kasvada," märkis Baltika juht.

Töötukassa suunab inimesi koolitust küsima >>

Baltika jäi möödunud aastal 3,1 miljoni euroga kahjumisse. Aasta kokkuvõttes vähenes rõivatootja müügitulu kokku 6 protsenti ja oli 44,7 miljonit eurot, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ettevõte Marks & Spencer teatas mullu sügisel, et alustab töötajatega läbirääkimisi seoses kavatsusega sulgeda Eestis kaks kauplust - Kristiine keskuse ja Rocca al Mare keskuse poed.

Sulgemiskavatsus tugines Marks & Spenceri kontserni kuuluva 466 rahvusvahelise kaupluse äritulemuste ja potentsiaali põhjalikule analüüsile. Marks & Spencer esitas ettepaneku kümnel turul kõigi ettevõtte ainuomandis oleva 53 kaupluse sulgemiseks, sealhulgas kümme kauplust Hiinas, seitse Prantsusmaal, samuti kauplused Ungaris, Leedus, Poolas, Slovakkias, Rumeenias, Hollandis, Belgias ja Eestis.

Maailma üks juhtivaid triiksärgimüüjaid Eton AB lõpetas alates 2018. aasta 1. augustist allhanke tellimused oma pikaajaliselt koostööpartnerilt AS-ilt Sangar. Lepingu lõppemine toob kaasa vajaduse tootmise restruktureerimiseks Sangari Tartu tehases ja umbes 65 töökoha vähendamiseks, teatas AS Sangar.

Eesti majandus kasvas möödunud aasta neljandas kvartalis aastatagusega võrreldes 4,2% ja kolmanda kvartaliga võrreldes 2,2%. Selle aasta jooksul ootab aga Eestit tõenäoliselt ees majanduskasvu aeglustumine viimaste aastate muljet avaldavatest kasvunumbritest tavapärasema tempo juurde, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Riik toetab Ida- ja Kagu-Eestisse 360 uue töökoha loomist
Töötukassa panustab 11 miljonit eurot keeleõppesse
Riik plaanib kaasajastada töötushüvitiste süsteemi
Tagid:
töötaja, kauplus, majandus, tootmine, koondamine

Peamised teemad