09:13 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
8010

Google otsingusüsteem on Euroopa digireklaamituru vallutanud, ega taha oma osa vähenemisele mõeldagi - odavam on trahvide maksmist jätkata

ТАLLINN, 20. märts — Sputnik. Brüsselis tunnistati, et ameeriklaste korporatsioon on hõivanud veebiotsingute reklaamiturul liiga privilegeeritud seisundi, mis on vastuolus nii üleeuroopaliste reeglite kui ka ausa konkurentsi põhimõtetega, teatab Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjon trahvis USA ettevõtet Google 1,49 miljardi euro suuruse trahviga Euroopa Liidu monopolidevastaste konkurentsieeskirjade rikkumise eest.

Sellest teavitab Euroopa Komisjoni asjaomane pressiteade. Otsuses toonitakse, et Google on kuritarvitanud oma domineerivat turupositsiooni. Näiteks on ta kehtestanud lepingutes oma igasuguste klientidega piirangud, mis ei luba tema konkurentidel paigutada oma otsingureklaame Google'i klientide veebilehtedele või siis paigutada neid tõsiste piirangutega.

Euroopa konkurentsivolinik Margarethe Vestager teatas: "Google kaitseb end konkurentsisurve eest teistele veebilehtedele konkurentsivastaste lepinguliste piirangute seadmise teel. See on EL-i monopolismivastase reeglistiku kohaselt seadusevastane tegevus."

Tema sõnul on EL-i eeskirjade rikkumine kestnud juba üle kümne aasta, jättes teised ettevõtted ilma võimalusest tegelikult konkureerida ning tarbijad ilma veebiettevõtete ausa konkurentsi eelistest.

Euroopa Komisjonis tunnistati ühtlasi, et Google'i otsingusüsteemi osakaal on ajavahemikul 2006. aastast kuni 2016. aastani ulatunud 70% kogu Euroopa majandusruumi veebireklaami turust ning teatud EL-i liikmesriikide veebiplatvormidel on tema osakaal kasvanud lausa 90%-ni.

Sugugi mitte esimene samalaadne trahv

See on juba kolmas trahv, mille Euroopa Komisjon on ameeriklaste hiidetevõttele välja kirjutanud.

2018. aasta juulis trahviti Google'it 4,34 miljardi euroga "ebaseaduslike piirangute" Android-seadmete tootjatele ja mobiilsideoperaatoritele. 

2017. aastal trahvis Euroopa Komisjon samuti Google'it 2,42 miljardi euroga domineeriva positsiooni kuritarvitamise eest – otsingumootor andis veebis kaupade otsingu puhul eelise tema isiklikule teenusele Google Shopping.

Google kuulub oma otsingusüsteemiga valduskompaniisse Alphabet.

Sellesse kuluvad ka Android ja YouTube, Google Life Sciences, Calico, Sidewalk Labs, Nest, Google Ventures, Google Capital и Google X.

Alphabet Inc. puhaskasum kasvas 2018. aasta tulemuste põhjal 2,4 korda, 30,7 miljardi dollarini, müügitulu suurenes 23,4% võtta, 136,8 miljardi dollarini.

E-tõendite kogumine muutub tulevikus lihtsamaks >>

Nagu Sputnik Eesti teatas , on Euroopa Komisjoni poolt Google'i korporatsioonile määratud trahvusumma oma suuruselt rekordiline, Ühtekokku ulatuvad asjaomased trahvid 8,25 miljardi euroni.

2004. aastal karistati ameeriklaste Microsofti 497 miljoni eurose trahviga konkurentide õiguste rikkumise eest, seejärel 860 miljoniga trahvi tasumisest keeldumise eest ja kokkuvõttes karistati ettevõtet kogusummas 2 miljardi euro ulatuses. 2009. aastal trahviti Euroopa Komisjoni poolt ettevõtet Intel 1,06 miljardi eurose trahviga ebaausa tegevuse eest klientidele kiibitööstuse valdkonnas konkurentide kahjuks "altkäemaksu" andes.

Samal teemal

USA uus küberstrateegia: varjamatu ülemvõim maailmas
Tagid:
Euroopa Liit, digiturg, Konkurentsiamet, konkurents, Google

Peamised teemad