04:01 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
8710

Fermi Energia soovib rajada Eestisse tuumareaktori. Eestile on oluline omada odavat ja puhast energiat. Tuuleenergial on Balti riikides potentsiaali, kuid firma teatel vajab regioon alternatiivi.

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Kalev Kallemetsa ja Sandor Liive osalusega Fermi Energia, mis soovib toota Balti regioonis süsinikuneutraalset energiat, valis uue põlvkonna tuumareaktoreid arendava Briti-Kanada Moltex Energy oma partneriks, vahendas portaal Pealinn BNS-i.

Uraanisõltuvus: Rosatom hävitas USA tuumatööstuse>>

Rosatomi esimese ujuva tuumajaama ehitus
© Sputnik / Алексей Даничев

Ettevõtted sõlmisid vastastikuse mõistmise memorandumi, mis näeb ette koostööd Moltexi neljanda põlvkonna tuumareaktori tasuvusuuringu tegemiseks ja litsentseerimiseks, teatasid ettevõtted.

Fermi Energia tegevjuhi Kalev Kallemetsa sõnul soovib firma neljanda põlvkonna tuumareaktori rajada Eestisse 2030. aastaks. Ta lisas, et Eestile on oluline omada odavat ja puhast energiat ning Moltexi tehnoloogial on Eesti jaoks tohutu potentsiaal.

Moltexi arendusjuhi Simon Newtoni sõnul on Eesti ettevõtliku ja tulevikkuvaatava majandusena perfektne koht, mis saaks ettevõtte tehnoloogiast suurt kasu.

Eesti tuumajaam: poliitikud ja energiasõltumatuse küsimus>>

Eesti toodab suurema osa energiast põlevkivist, kuid 2030. aastaks on Moltexi hinnangul sellest suuresti loobutud. Tuuleenergial on Balti riikides potentsiaali, kuid firma teatel vajab regioon alternatiivi. Kuna Läti, Leedu ja Soome on energia netoimportijad, parandaks puhas ja ohutu elektritootmine kogu regiooni energiajulgeolekut.

Veebruaris asutatud Fermi Energia suuromanikeks on 40-protsendilise osalusega Eesti Geoloogiateenistuse asedirektor Kalev Kallemets, 26 protsendiga Eesti Energia endine juht Sandor Liive ning 20 protsenti kuulub Henri Ormusele, kes on lõpetanud Rootsi kuningliku tehnoloogiainstituudi tuumaenergeetika programmi. Omanikeringi kuuluvad ka Mati Jeltsov, Kaspar Kööp ja Mait Müntel.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
tuuleenergia, energia, tuumajaam

Peamised teemad