12:39 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
156 0 0

Läbi Swedbanki Eesti üksuse liikus kümne aasta jooksul 135 miljardit eurot kõrge riskiga klientide raha, seisab panga enda siseraportis, mis on jõudnud Rootsi ringhäälingu kätte.

TALLINN, 27. märts — Sputnik. Norra endise prokuröri poolt Swedbankile koostatud raporti kohaselt olid aastatel 2008-2018 olulised puudused Swedbanki kõrge riskiga mitteresidentide ärile rakendatavates rahapesu vastaste kohustuste rakendamises, vahendab ERR viitega Financial Times'ile Rootsi ringhäälingu SVT teadet.

Swedbankis kahtlustatakse Danskega seotud rahapesu >>

Swedbank summa osas lehele kommentaare anda ei soovinud. Pank ütles SVT-le, et siseraport on järjekordne näide sellest, kuidas Swedbank on kaasanud pangavälist abi, selleks et selgitada kas panka on varasemalt kasutatud rahapesuks.

Pank lisas, et raport on antud kasutuseks regulaatoritele ja ka panga palgatud konsultatsiooniettevõttele Forensic Risk Alliance, mis uurib samuti võimaliku rahapesu Swedbankis.

Juhul kui suurimad pangad langetavad otsuse rahapesuskandaali pärast Eestist lahkuda, tuleb riigipangal tõsiselt pingutada, et paanikat vältida, leiab Eesti majandusteadlane Vladimir Vaingort.

Säärane stsenaarium on tõenäoline, juhul kui Baltimaades tegutsevad suurimad Rootsi pangad Swedbank ja SEB, kes hõlmavad Eestis üle 50% turust, riigist lahkuvad. Seesugust muret on väljendanud Eesti Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ning samas võtmes on sõna võtnud ka Läti finantsjärelevalve juht Peters Putninš.

Vaingort täheldas, et juhul kui niisugune sündmustekäik tõesti aset leiab, toob see muidugi kaasa olulisi kaotusi, eriti kui tolle otsuse langetavad mõlemad pangad. On ju Skandinaavia pangad rahalises mõttes küllaltki kindlustatud finantsinsasutused, millest annavad tunnistust nende madalad hoiuseintressid.

Danske rahapesuskandaal >>

Kuu aega tagasi analüüsisid Rootsi avaõigusliku televisiooni SVT ajakirjanikud andmeid Swedbanki pangaülekannete kohta, mis toimusid aastail 2007 – 2015, ja jõudsid järeldusele, et mõned neist on seotud teatud arvetega, mis olid avatud Danske Banki Eesti filiaalis, keda süüdistatakse ulatuslikus rahapesus, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Skandaalist Danskega teatas Sputnik Eesti juba läinud 2018. aasta suvel. Siis sattusid peaaegu kõik residentide ülekanded viimase kümne aasta jooksul Danske Banki Eesti osakonnas kogusummas 200 miljardit eurot kahtluse alla. Tulemusena tegi Eesti Finantsinspektsioon Danske Bankile ettekirjutuse kaheksa kuu jooksul Eesti osakond sulgeda.

Varem on Swedbanki juhtkond eitanud igasuguseid sidemeid rahapesus kahtlustatavate ettevõtetega, kuid Rootsi SVT ajakirjanike poolt tõstetud kära osutus sedavõrd jõuliseks, et kuu aega tagasi alustasid Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonid nende Swedbankile esitatud süüdistuste ühist läbivaatamist, mille tulemustest oleneb suurel määal selle panga saatus Eestis.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Danske rahapesuskandaal
Rootsi Swedbanki ähvardab suur trahv
Hoiatus: sulid saadavad Swedbanki nimel kirju
Tagid:
pangandus, Norra, raport, rahapesu, Danske Bank, Swedbank

Peamised teemad