06:10 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
9110

Lõuna-Korea suuremad naftakeemiakombinaadid keeldusid USA põlevkivinafta ostudest, sest tooraine kvaliteet ei vasta nõuetele.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Lõuna-Korea kaks suurt rafineerimistehast, SK Innovation ja Hyundai Oilbank, peatasid põlevkivinafta ostmise Ameerika Ühendriikidest toorme suure lisanditesisalduse - metallide ja kemikaalide - tõttu.

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Sellest, miks on Ameerika must kuld nii "määrdunud", samuti põlevkiviprojektide uutest probleemidest räägib meile RIA Novosti vahendatud materjal.

Mis siis juhtus

Eelmise aasta lõpuks sai Lõuna-Koreast Ameerika nafta suurim ostja: detsembris tõusid tarned keskmiselt 550 tuhande barrelini päevas.

Jaanuaris-veebruaris jõudsid kahte suurimasse Lõuna-Korea rafineerimistehasesse - Innovationi ja Hyundai Oilbanki - järjekordsed toorainepartiid Eagle Fordi leiukohast Lõuna-Texases, kuid ootamatult keeldusid nad saabunud nafta töötlemisest: keemiline analüüs näitas ülikõrget kõrvaliste lisandite taset.

Korealased müüsid tooraine kiiresti British Petroleumile edasi ja suunasid teise partii ümber Hiinasse, naftatöötlemisettevõttesse Sinochem Hongrun Petrochemical, kes on musta kulla kvaliteedi suhtes vähem nõudlik.

Pompeo hoiatab Venemaad sõjalise kohaloleku lubamatuse eest Venezuelas >>

Ameeriklased viisid läbi uurimise. Selgus, et peamiseks reostuse põhjuseks on torujuhtmete piisava läbilaskevõime puudumine põlevkiviõli kasvavate koguste pumpamiseks.

Ettevõtted peavad kasutama samu magistraaltorusid ja naftahoidlaid kõikide toormesortide transportimiseks, mistõttu tekivadki mittevajalikud lisandid.

Metallid ja puhastusvahendid

"Erinevate põlevkivileiukohtade toornafta liigid - Texasest Põhja-Dakotani - läbivad sama tarnetee. Nad koguvad erinevaid lisandeid enne, kui jõuavad Aasiasse - maailma suurimasse naftatarbimise piirkonda," selgitab Bloomberg, märkides, et ostjate jaoks on musta kulla ebastabiilne keemiline koostis muutunud "tõeliseks peavaluks".

Добыча нефти в Техасе, США
© AP Photo / Redhawk Investment Group
Klassikaline naftapump USA-s

Nagu teatas Bloombergile Lõuna-Korea Hanwha Total Petrochemicali esindaja, Sebastien Barie, avastatakse tooraines, mis pärineb USA põlevkivimaardlatest, pidevalt metalle ja kemikaale, mida kasutatakse mahutite puhastamiseks, samuti oksüdatsiooniprodukte, mis võivad valmiva kütuse kvaliteeti oluliselt halvendada.

Barie rõhutas, et Ameerika nafta kvaliteet jääb nüüd oluliselt alla Lähis-Idast pärinevale, mis läbib sarnase transporditee, kuid sisaldab palju vähem lisandeid, sest erinevate sortide pumpamiseks kasutatakse reeglina erinevaid torujuhtmeid.

Ameerika äri: Vene-vastane seadus tõstab naftahinna rekordtasemele >>

Korealased hoiatasid ookeanitaguseid tarnijaid ametlikult, et kontrollivad põlevkivinafta kvaliteeti põhjalikult, enne kui oste jätkavad. Ja tõenäoliselt ei toimu see lähitulevikus.

"Probleem on selles, et USAs jääb infrastruktuuri areng, mis on vajalik leiukohtade ühendamiseks süvaveesadamatega, on ekspordimahtudest oluliselt maha jäänud," märkis toornafta kvaliteedi assotsiatsiooni tegevdirektor Dennis Sutton.

Kildanaftasektori "mõrv" Texase moodi

Nagu selgitas Hanwha Total, ei kavatse Seoul vaatamata saastatuse probleemidele Ameerika toorainest täielikult loobuda.

USA tarned on muutunud Koreale äärmiselt olulisteks pärast Washingtonipoolsete sanktsioonide kehtestamist Teherani ja Iraani tooraine ostjate suhtes.

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada >>

Ameerika põlevkivifirmade võime kogu nõudlust rahuldada tekitab aga suuri kahtlusi.

Olukorra muudab veelgi keerulisemaks 18. märtsil Texases asuvas rafineerimistehas puhkenud suur tulekahju, mis põhjustas tarnekatkestusi – võimud blokeerisid Houstoni laevakanali, jättes lõksu 60 naftalaadungiga tankerit. 

Нефтеперерабатывающий завод в Калифорнии
© AP Photo / Ben Margot
Vanapoolne rafineerimiskombinaat Californias

"Tulekahju tagajärjeks on mitte ainult ekspordi vähenemine – ka naftatöötlemiskogusete maht on väiksem, sest naftakeemiakombinaadid ei saa ei naftat vastu võtta ega toodangut välja saata," ütlesid prantsuse panga Societe Generale analüütikud.

Eksperdid on kindlad: USA naftaekspordi normaliseerumine võtab aega vähemalt mitu nädalat, samal ajal aga langeb musta kulla hind Ameerikas.

Juba praegu tuleb kildanaftaettevõtteil langevate hindade tõttu kulusid kärpida, seda veel teravas investeeringute nappuses: kümne aasta jooksul on sektor tootnud ainult kahjumit, mis mõistagi ei vasta investorite ootustele. 

Gazpromi kontserni kuuluv Omski naftatöötlemiskombinaat
© Sputnik / Алексей Мальгавко

2018. aastal investeeriti tööstusharusse poole vähem kui 2016. aastal. Võrreldes 2012. aastaga on aga kapitalimahutused vähenenud lausa kahe kolmandiku võrra.

Alates eelmise aasta lõpust on kõik juhtivad põlevkivinaftatööstuse ettevõtted elanud karmi kokkuhoiu režiimis, kärpides esimest korda mitme aasta jooksul oma eelarveid.

Suured naftapuurimisfirmad Centennial Resource Development, Diamondback Energy ja Parsley Energy vähendasid oma plaanitud kulusid umbes 15 protsendi võrra. Kokku teatas kulude minimeerimisest rohkem kui kümme tootjat.

Barclays panga analüütikud hoiatavad: nüüd, mil Ameerika Ühendriikide naftatootmine on jõudnud rekordtasemeni - 12 miljoni barrelini päevas, saavutas tööstus oma lae. Tootmismahte täiendavalt suurendada on võimatu.

Teema:
Põlevkivienergeetika

Samal teemal

Läbimurre: miks Venemaad enam "toorme-ripatsiks" ei nimetata
LNG ei lähe mitte: Euroopa soovib veelgi rohkem Vene torugaasi
Tagid:
eksportija, eksport, põlevkivi, torustik, torujuhe, nafta- ja gaasiettevõted, naftatoodang, naftafirma, nafta hind, nafta

Peamised teemad