21:01 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Majandus
lühendatud link
63 0 0

LHV majandusanalüütiku Kristo Aabi sõnul kasvasid palgad märtsis aastavõrdluses kaks korda kiiremini kui kaupade hinnad, taoline palgakasvu tempo võib tema hinnangul jätkuda veel mõnda aega.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Tarbijahinnaindeks tõusis märtsis võrreldes eelmise aasta sama kuuga 2,3 protsenti ning võrreldes veebruariga 0,3 protsenti. "Tarbijahindade kallinemisesse panustas taas enim energiahindade tõus ehk suurenesid inimeste kulutused eluasemele," ütles Aab BNS-ile, vahendab Pealinn.

Analüütiku hinnagul on ettevaates kõige keerulisem prognoosida nafta hinna liikumist maailmaturul, millel on Eesti hinnatasemele olnud alati suur mõju.

Rahandusministeerium: majanduskasv jääb sel aastal tugevaks >>

"See on meie tarbijakorvis ka üks volatiilsemaid komponente. Samuti ei ole veel täit kindlust uue koalitsioonileppe sisu osas, mis käesoleva aasta inflatsiooni tõenäoliselt ei mõjuta küll aga võib selle mõju avalduda järgmistel aastatel," märkis Aab.

Rahandusministeeriumi ja Eesti Panga värskete majandusprognooside kohaselt jääb hinnakasv tänavu 2 protsendi lähedale. Täpsest numbrist on analüütiku arvates olulisem indikatsioon, et inflatsioon aeglustub võrreldes eelmiste aastatega, mis on tasapisi jahtuvale majandusele iseloomulik.

Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi järgi kasvab Eesti majandus tänavu 3,1 protsenti ning 2020. ja 2021. aastal 2,7 protsenti. Kuid Brüssel ei jaga rahandusministeeriumi majanduskasvu optimismi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti reedel.

Oodata on ettevõtete investeeringute kasvu jätku, mis suurendab Eesti ettevõtete kasvuvõimet tulevikus. Eesti ettevõtted on jätkuvalt konkurentsivõimelised ning ekspordi kasv jätkub.

Siiski on maailma majanduses palju ebakindlust ja välisnõudluse aeglustumise tõttu ei kasva Eesti eksport enam nii kiiresti kui varem. Kaupade ja teenuste ekspordi kasv sel aastal pidurdub, kuid järgnevatel aastatel peaks see püsima majanduskasvust kiiremana.

Palgad Euroopas on väga erinevad – alates 210 eurost Albaanias kuni 2000 euroni Luksemburgis. Eesti asub oma miinimumpalgaga 540 eurot pingerea keskel, edestades mitmeid endisi sotsialismileeri riike, sealhulgas Poolat, Ungarit, Tšehhi Vabariiki ja naaberriik Lätit, mis oma 430-eurose miinimumpalgaga kuulub viie kõige madalama miinimumpalga riigi hulka, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Üüritud eluase otsekui oma: pealinnas koguvad populaarsust üürikodud >>

Leedu Vaba Turu Instituut (LFMI) koostöös Estonian Business School'iga viis läbi võrdleva uuringu varimajandusest Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Rootsis. Raportist selgus, et osaliselt või täielikult ümbrikupalga eest töötamist kaaluks Eestis koguni 54% vastanutest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

CVKeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri uuringust selgus, et enam kui pooled haridus- ja infotehnoloogiasektori tööandjad plaanivad lähiajal palgatõusu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel. 

© Sputnik / Deniss Grabussov
Minimaalpalk Euroopa riikides

Samal teemal

Raamatukogud üle Eesti said juurde rahatarkuse raamatuid
Kes annab protsendita laenu - tulumaksu nüansid
Tallinn tõstab noorsootöötajate palka
Kus Eestis üle kahe tuhande euro palka makstakse
Presidendile pannakse palka juurde
Tagid:
LHV, Eesti, majandus, palk

Peamised teemad