23:01 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
9620

Nord Stream 2 taotles Taanilt luba Nord Stream 2 paigaldamiseks kolmandat marsruuti pidi, teatatakse projekti operaatori pressiteates.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Uus marsruut läbib Taani eksklusiivset majandusvööndit Bornholmi saarest lõuna pool, vahendab RIA Novosti.

Nord Stream -2 torud
© Sputnik / Игорь Зарембо

"Taotlus esitati vastavalt Taani Energiaagentuuri (DEA) 2019. aasta 26. märtsi otsusele. See majandusvööndi osa oli varem Taani ja Poola vahelise vaidluse objektiks, mistõttu ei olnud ta projektide teostamiseks saadaval. Kahe riigi vahel jõuti kokkuleppeni, kuid Poola pole seda seni ratifitseerinud," öeldakse avalduses.

Märtsi lõpul pakkus Kopenhaagen ise Nord Stream 2 AG-le kaaluda veel üht täiendavat võimalust lisaks kahele olemasolevale marsruudile, millele ettevõte juba taotlused esitanud oli - peamine neist kulgenuks Taani territoriaalvetes, Bornholmist lõuna pool ja alternatiivne - Bornholmist põhjas asuvas majandusvööndis.

Nord Stream 2 andmetel lükkab Taani Nord Streami 2 ehitamist tahtlikult edasi, kahjustades seeläbi investorite usaldust.

"Kolmanda marsruudivaliku taotluse esitamise nõue, vaatamata sellele, et olemas on juba kaks kehtivat taotlust, mis on läbinud kooskõlastusprotsessi ja vastavad loa väljastamise tingimustele, on vaid järjekordne katse projekti lõpuleviimisega viivitada," rõhutati ettevõtte pressiteates.

Gaasijuhtme ehitus

Nord Stream 2 näeb ette kahe gaasitoru paigaldamist, mille tarnevõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale. Projekti viib ellu Nord Stream 2 AG. Poole vajaminevaist vahenditest investeeris Gazprom, ülejäänu aga Shell, OMV, Engie, Uniper ja Wintershall.

Aleksandr Novak Krasnojarski 2019.a. majandusfoorumil
© Sputnik / Александр Кряжев

Uus torujuhe valmib 2019. aastal, puudu on vaid Taani nõusolek. Juba mullu augustis esitas Nord Stream 2 taotluse trassi teise marsruudi jaoks, oodates samal ajal Kopenhaageni otsust esimese, põhiliini kohta.

Kes Nord Stream 2 toetab

Projekti toetavad nii Norra kui ka Saksamaa, kes rõhutab rajatise majanduslikku põhjendatust. Majandusminister Peter Altmeier märkis, et Nord Stream 2 aitab kaasa Euroopa gaasitarnete stabiliseerimisele.

Gaasitoru ehitamist toetas ka tarnekindluse kasvust huvitatud Austria. Samal ajal teatas Viin, et USA kavatsused projektis osalevatele ettevõtete vastu sanktsioone rakendada "tõstatavad küsimusi rahvusvahelise õiguse vallast."

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama
Bloomberg: Saksamaal tuleb rohkem Vene gaasi osta
Tagid:
gaasijuhe, torugaas, gaas, Saksamaa, Taani, Nord Stream 2 AG, Nord Stream 2, Nord Stream, Venemaa

Peamised teemad