05:12 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
116 0 0

Ameerika Ühendriikide strateegilistes reservides sisalduv nafta on mürgise vesiniksulfiidi poolt saastatud, teatasid Ameerika nafta- ja gaasihiiglase Exxon Mobili esindajad Bloombergile.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Eelmisel suvel strateegilisest reservist ostetud ja nüüd kohale toimetatud tooraine mürkgaaside sisaldus osutus tehnilistest standarditest 250 korda suuremaks ja isegi inimese jaoks surmavast tasemest seitse korda kõrgemaks. Skandaali põhjustest ja selle tagajärgedest USA majandusele räägib RIA Novosti materjal. 

Naftalekke tagajärjel hukkunud ondatra
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Mürgine kütus

Poolteist miljonit barrelit, mis Exxon Mobil eelmise aasta augustis USA energeetikaministeeriumilt ostis, tarniti Bryan Moundi naftahoidlast Exxoni Texas City tehasesse. Seal aga ilmnes, et tooraine vesiniksulfiidi tase on viis tuhat osakest miljoni kohta (5000 ppm), kuigi riigi standardite kohaselt ei ole lubatud rohkem kui 20 ppm.

Enamik torustikke piiravad vesiniksulfiidisisaldust naftas veelgi madalamal - 10 ppm tasemel, kuna kõrgem kontsentratsioon põhjustab torude ja mahutute seinte kiiremat korrosiooni. Kuid antud juhul ei ole enam küsimus seadmete kahjustamises, vaid otseses surmaohus tehase töötajatele.

Asi on selles, et 700 ppm vesiniksulfiidi taseme korral kaotab inimene, kes hingab naftaaure sisse viie minuti vältel, teadvuse ja sureb tunni jooksul. Mida siis veel 5000 ppm-st rääkida! Vastavalt USA infovabaduse seadusele teavitas Exxon Mobil tekkinud probleemist meediat.

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada >>

Selgus, et mõni aeg tagasi tekkis sarnane olukord Royal Dutch Shelli, Macquarie Groupi ja PetroChinaga. Vastuseks Shelli ja Macquarie pretensioonidele teatas Energeetikaministeerium, et naftaettevõtete töötajad saastasid kütuse transportimise ajal ise. Hiinale aga nõustus valitsus tasuma tooraine täiendava puhastamise kulude tarvis miljon dollarit.

Bakterite rünnak

Ekspertide sõnul mürgitasid nafta bakterid, mis hoidlas paljunesid, muundades vedelikus sisalduva väävli vesiniksulfiidiks. Nii Royal Dutch Shell kui ka Macquarie Group samuti vesiniksulfiidi üle.

PetroChina etteheidete olemus ei ole täpselt teada, kuid ilmselt seisid hiinlased sama probleemi ees.

Analüütikud teevad selle põhjal kaks olulist järeldust. Esiteks kasvab Ameerika strateegiliste naftavarude vesiniksulfiidi sisaldus kiiresti. Mis on üsnagi loogiline: kui bakterid satuvad soodsasse keskkonda, paljunevad nad kiiresti ja toodavad üha rohkem vesiniksulfiidi.

Teiseks ei ole selle vastu midagi teha: nafta jaoks ei ole veel antibiootikume leiutatud. See tähendab, et ameeriklased seisavad peagi silmitsi väga tõsiste probleemidega.

Bryan Mound, kust mürgine nafta saabus, on riigi neljast strateegilise nafta hoidlatest suurim. Kahekümnes soolakoopas hoitakse umbes 250 miljonit barrelit toorainet.

Venemaa ja Angola leppisid kokku aktiivses kaitse- ja energeetikakoostöös >>

Võrdluseks, suuruselt teine hoidla, Louisianas asuv West Hackberry, mahutab 227 miljonit barrelit ja Texase Big Hill ning Louisiana Bayou Choctaw, vastavalt 160 miljonit ja 76 miljonit barrelit. Seega ligi kolmandik USA strateegilistest reservidest võib olla bakteriaalselt saastunud. Samas puudub kindlus, et teistes hoidlates kõik korras on.

Mürgine majandus

Washington pani musta kulla varudele - täpsemalt nende müügile - suured lootused. Nii plaanib USA energeetikaministeerium 1. maist väljastada kuus miljonit barrelit, et vältida järsku hinnatõusu peale Iraanilt naftat ostvaile riikidele tehtud erandiperioodi lõppemist. 

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Tankerite jälgimisteenuse Refinitiv Eikoni sõnul ületasid Iraani ekspordimahud märtsis 1,7 miljonit barrelit päevas. Sellise koguse musta kulla järsk turult kadumine toob kindlasti kaasa hinnahüppe, mille Donald Trump teatavasti ära lubas hoida.

Ent Exxon Mobiliga toimunud vahejuhtum võib Ameerika reservnafta ostjate entusiasmi oluliselt jahutada. Nii peab Washington kas loobuma kavatsusest "vähendada Iraani naftaeksporti nullini" või siis järgnevat hinnatõusu aktsepteerima.

Paraku pidanuks nafta müük strateegilisest reservist olema ühtlasi paljude valitsusprogrammide oluliseks rahastamisallikas. Föderaalse eelarve vajaduste tarvus plaanitakse tänavu müüa viis miljonit barrelit ja 2020–2027 veel 221 miljonit.

Arktika: eelis või oht - miks on Põhja meretee USA-le ohtlik >>

Nüüd tuleb need plaanid üle vaadata, sest nõudlus võib osutuda pakkumisest madalamaks. Igal juhul ei pruugi energiaministeerium oodatud tulu saada.

"Kongressi eelarveosakonnal tuleb tõenäoliselt varudest müüdava nafta hindu järsult vähendada, arvestades toorainete kvaliteedi probleeme," ütles, ClearView Energy Partners'i tegevdirektor Kevin Buck.

Samal teemal

Läbimurre: miks Venemaad enam "toorme-ripatsiks" ei nimetata
Tagid:
sanktsioonid, Iraan, USA, mürgine aine, saastumine, reservfond, reserv, nafta- ja gaasiettevõted, naftatoodang, naftafirma, naftahinnad, nafta

Peamised teemad