09:57 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Majandus
lühendatud link
72 0 0

Teheran ei lase kellelgi end naftaturult välja tõrjuda, teatas Iraani Islamivabariigi välisministeeriumi ametlik esindaja Abbas Musawi.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. "Iraan ei luba kellelgi end naftaturul välja vahetada," vahendab RIA Novosti Musawit, märkides, et mõistab hukka Bahreini ja Saudi Araabia seisukoha, mis toetab USA sanktsioone Iraani nafta eksportimise vastu.

Washington pikendas 6. augustil Teherani-vastaseid sanktsioone, mis olid Iraani tuumaprogrammiga seotud ühise laiaulatusliku tegevuskava raames peatatud.

USA taganes möödunud aastal ühepoolses korras Iraani tuumaleppest ja kehtestas uuesti sanktsioonid Teherani vastu. Samas kehtestati Hiinale, Indiale, Itaaliale, Kreekale, Jaapanile, Lõuna-Koreale, Taiwanile ja Türgile kuni 2019. aasta 2. maini erandid, mis tähendab, et Ameerika Ühendriigid kohustusid teatud kogustes Iraani nafta ostmise puhul nende vastu sanktsioone mitte rakendama.

Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist >>

Varem on USA presidendi Donald Trumpi administratsioon teatanud, et ei hakka neid erandeid pikendama. Valge Maja loodab niiviisi vähendada Iraani nafta ekspordi nullini.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kinnitavad sõltumatud eksperdid WSJ järeldusi - "Venemaa tegutses tegelikult raskesti haige OPECi raviarstina."

Vaatlejad pööravad tähelepanu sellele, et tegemist ei ole niivõrd "ravi", kui kartelli juhtimise ja asjaoluga, et maailmaturgu mõjutab üha enam OPEC+ leping, mille peamised osapooled ja ühtlasi suurimad naftat tootvad riigid - Venemaa ja Saudi Araabia - määravad peaaegu täielikult organisatsiooni otsused.

Illustreeriv foto
© AP Photo / Redhawk Investment Group

Nii nagu Moskva ja Riyadh kokku lepivad, nii ka jääb. 

Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud >>

Analüütikud peavad OPEC+ peamiseks nõrkuseks ametliku kokkuleppe puudumist tehtava koostöö ja endale võetud kohustuste täitmise kohta.

Seetõttu võiks Venemaa ja Saudi Araabia järgmine samm olla suurimate naftaeksportijate uue ülemaailmse liidu loomine, mis praeguse OPECi asendaks.

Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks >>

Kartellikokkuleppe reformimise küsimus saab eeldatavasti olema mais toimuva OPECi tippkohtumise keskne teema.

Samal teemal

Berliin, Pariis ja London lõid Iraaniga arveldamiseks spetsiaalse mehhanismi
USA pole Iraaniga ikka rahul
Tagid:
nafta- ja gaasiettevõted, naftafirma, nafta hind, nafta, sanktsioonipoliitika, majandussanktsioonid, sanktsioonid, OPEC, USA, Iraan

Peamised teemad