22:14 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Majandus
lühendatud link
19510

Venemaa energiaettevõte Inter RAO teatas valmisolekust Eestiga kaupa teha, kuid ei näe Eesti kolleegide juures huvitatust suhteliselt odava elektrienergia ostmisest otse Venemaa tarnijalt.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Venemaa energeetikud on huvitatud elektrienergia Eestile müümisest ja on valmis tegema koostööd selleks vajalike äriliste tarnepunktide loomiseks.

Riigiettevõte Inter RAO ei kommenteeri Eesti Energia juhtkonna kurtmist Venemaa odava elektrienergia turuosa kasvust tingitud kahjude üle, küll aga väljendab valmisolekut Eestiga äri ajada, juhul kui too selleks mingisugustki soovi avaldab.

Moskva kutsub Eesti ärimehi ja teadlasi Energeetikanädalale >>

"Ettevõte Inter RAO ei müü Eestile elektrienergiat, kuna selleks ei leidu äriliselt toimivaid tarnepunkte," teatati Venemaa riigiettevõttest, mis tarnib elektrit eeskätt Soome ja Leedusse, vastuseks Sputnik Eesti järelepärimisele. "Samas on Venemaa osapool (Inter RAO ise, energeetikaministeerium ja Venemaa elektrivõrkude süsteemioperaator) huvitatud niisuguste tarnepunktide korraldamisest, kuid selleks on tarvis samasugust soovi Eesti poolt."

"Tõsiasi on, et Eesti ei ilmuta praegu soovi elektrienergiat Venemaalt sisse vedada. Me oleme viimase poolaasta vältel pidevalt sellele küsimusele rõhunud. Kuid ilma Eesti soovita on kahjuks võimatu midagi ära teha," märgiti Inter RAO-s.

Venemaa ettevõtte esindajad keeldusid kommenteerimast põhjuseid, mille pärast Eesti kolleegid erinevalt Soome ja Leedu omadest koostööd tegema ei soostu, kuid kinnitasid, et tehnilisi takistusi elektri Venemaalt Eestisse tarnimiseks ei ole.

Tuleb vaid üheskoos asuda looma juba mainitud ärilistel alustel tarnepunkte, mis tähendab piiriühenduste vastavatesse äriregistritesse lülitamist ja hulgiturul kehtivate lepingute registreerimist.

Eesti Energia probleemides on "süüdi" Venemaa ja EL

Eesti riiklik energiaettevõte Eesti Energia põhjendab elektrienergia toodangu kahanemist (ja elektrijaamade ning põlevkivikaevanduste töötajate vallandamist) Euroopa Liidu CO2- ehk nn süsinikukvootide Venemaa hinnatõusu ja konkurentsi kasvuga Venemaa elektritarnijate poolt.

Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo on esmajoones teatanud, et Eesti "elektriprobleemid" on suuresti seotud Venemaa odava elektrienergia turuosa suurenemisega.

Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Samas vaimus on väljendunud riigiettevõtte Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, kes on märkinud, et "Venemaa odav elekter tekitab Balti- ja Põhjamaade turgudel ebavõrdset konkurentsi".

Ent Eesti elektritarbijad, tasudes aina kasvavaid elektriarveid, mõistavad üha vähem riikliku energiaettevõtte Eesti Energia juhtkonna poolse Venemaa elektri odavuse üle kaeblemise tähendust.

Euroopa Liidu seadused lubavad nii EL-i kui ka teistel riikidel, mis liitu ei kuulu, kaubelda üksteisega elektrienergia osas läbipaistvate võrguplatvormide kaudu, mida näiteks Soome just teebki, ostes praegu suhteliselt soodsa hinnaga energiat Venemaalt süsteemi Nord Pool kaudu.

Venemaa Inter RAO teatab enam kui 20-protsendilisest energiaekspordi tulude kasvust, nentides eeskätt edusamme Soome ja Leedu suunal.

Soomlased müüvad Venemaa elektrit Eestile edasi

Samal ajal, püüdes hinnatõusuga hakkama saada, ostab Eesti praegu, Nord Pooli andmetele tuginedes, üha enam elektrienergiat soomlastelt (25. aprilli andmete kohaselt oli megavatt-tunni hind Soomes ja Eestis võrdselt 40,58 eurot, samas kui Lätis ja Leedus oli selleks 52,7 eurot).

Teisisõnu, soomlased müüvad sisuliselt Venemaa soodsahinnalist elektrit edasi Eestile, kes elektrienergiat kokkuvõttes "poliitilistel kaalutlustel" otse Venemaalt ei osta. Vahendusteenuseid, nagu teada, tasuta ei esine.

President Vladimir Putin gaasi vastuvõtuterminali ja ujuva regasifitseerimisplatvormi käikulaskmise tseremoonial Kaliningradis
© Sputnik / Алексей Дружинин

Seega maksavad eesti elektritarbijad tegelikult omaenese taskust kinni riigiettevõtte eesti Energia juhtkonna poliitilised vaated ja eelistused, mis ilmselt tulenevad valitsuse välispoliitilisest liinist. Jääb arvata, et Soome elektritarbijaid keegi sellisteks ohriteks ei sunni.

Ettevõte Eesti Energia aga taas "poliitilistel kaalutlustel" (kas mitte liialt tugevasti ei mõjuta "poliitika" energiaettevõtte juhtkonna meeli?) Sputniku portaali küsimustele ei vasta, saada tema kommentaari Venemaa energeetikute ettepanekutele osutub võimatuks.

Tasub ka märkida, et elektriostud Venemaalt ei lahenda, vaid isegi süvendavad Eesti põlevkivitööstuse probleeme. Need aga nähtavasti võimaldavad Eesti Energial põlevkivienergia kahjumiga "pinnal" püsida ja aitavad Eesti elektritarbijatel kulusid kokku hoida.

Samal teemal

Riigikogu infotunnis räägiti Eesti Energia aktsiakapitali suurendamisest
Eesti Energia siseneb Soome ja Rootsi elektriturgudele
Eesti Energia eksitab kaasmaalasi ja Brüsselit
Tagid:
poliitika, Eesti Energia, energeetika, energia

Peamised teemad