21:21 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
7610

Viimase viie aasta jooksul on palju ära tehtud läbipaistvuse tugevdamisele Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi töös lobistidega, kuid kontsernide mõjujõud Euroopas jääb liiga suureks.

TALLINN, 30. aprill — Sputnik. Saksamaa on etendanud põhirolli selles, et Nord Stream 2 projekt saab ellu viidud, mis on näidiseks lobitööst Euroopa Liidus Venemaa huvides, teatas RIA Novostile raporti EU-Lobbyreport autor Nina Katzemich.

Raport EU-Lobbyreport avaldati esmaspäeval ning see on esimene valitsusvälise organisatsiooni Lobby Control poolt üllitatud sedasorti dokument. Raportis, mille sisu on RIA Novosti käsutuses, kirjeldatakse, mismoodi ettevõtted, PR-agentuurid ja ka eraisikud Brüsseli poliitikale mõju avaldavad.

Nord Stream 2 säästab eurooplastele miljardeid eurosid aastas>>

Autorid teevad järelduse, et viimase viie aasta jooksul on palju ära tehtud läbipaistvuse tugevdamisele Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi töös lobistidega, kuid kontsernide mõjujõud Euroopas jääb "ühemõtteliselt liiga suureks, ajuti võivad nad sõna otseses mõttes seaduste vastuvõtmist ja poliitilisi protsesse kontrollida."

"Saksamaa on lõppude lõpuks selle gaasitoru läbi surunud, kuigi paljud EL-is seda ei soovinud," teatas Katzemich.

Projekti vastaseks nimetas ekspert Saksamaa Liitvabariigi praeguse valitsusliidu CDU/CSU kandidaati Euroopa Komisjoni juhi ametikohale Manfred Weberit. Intervjuus Poola väljaandele Polska Times on ta varem teatanud, et valimisvõidu korral kasutab ta "kõiki reegleid, et Nord Stream 2 tõkestada".

Angela Merkel ja Donald Trump
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Poolakate ja ukrainlaste kriitika varjab vaid küsimuse tegelikku olemust>>

Katzemichi sõnul on Nord Stream 2 ümber keerelnud lugu näidanud, et "Venemaa tõmbab agaralt ja hõlpsasti niite" Brüsselis, kusjuures tolle Euroopa tähtsaima struktuuri, nagu seda on näiteks Euroopa Nõukogu, tegevuse ülesehitus ise on "äärmiselt läbipaistmatu", mistõttu "paljudel juhtudel ei saa me üldse aru, kuidas nimelt Saksamaa föderaalvalitsus ...seisukohti kaitseb, see toimub sõna otseses mõttes suletud uste taga."

Eksperdi hinnangul tegeleb pool endistest eurovolinikest ja kolmandik endistest Euroopa Parlamendi saadikutest "asjaajamistega, mis sarnanevad lobitööga, või siis osutavad nõunikuteeneid ettevõtetele".

Ta oli päri, et poliitika vajab lobitööd, "erinevate poolte mõjutamist otsuste langetamisel", aga "kui 70% kohtumistest Euroopa Komisjonis toimub ettevõtete esindajatega, siis ei saa enam juttugi olla tasakaalustatud konsulteerimisest, poliitikast kõigi huvides, ja meil on käes tulemused üksnes ettevõtete kasuks".

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamise läbilaskevõimsusega 55 miljardi kuupmeetrise gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani. Uus gaasijuhe on plaanis 2019. aastal valmis ehitada. See kulgeb läbi Läänemere rannikuriikide – Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa – territoriaalvete või erimajandustsoonide.

Ameerika Ühendriigid: Saksamaa ei kuuletu enam meile>>

Projektile on aktiivselt vastu seismas Ukraina, kes kardab kaotada sissetulekud Venemaa gaasi transiidist, ja hulk Euroopa riike, sealhulgas Poola, Läti ja Leedu, aga ka USA, kes tahab EL-i tuua oma looduslikku vedelgaasi.

Venemaa osapool on korduvalt väitnud, et tegemist on täiesti kaubandusliku ja konkureeriva projektiga, ning möönnud, et see ei eelda Ukraina kaudu Euroopa Liitu tarnitava Venemaa maagaasi transiidi lõpetamist.

Nord Stream 2>>

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaasitoru, gaas, Venemaa, Saksamaa, Nord Stream 2

Peamised teemad