05:00 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Majandus
lühendatud link
80 0 0

Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve tutvustas esmaspäeval keskpangas politseinikele ja kommertspankade esindajatele mai lõpus ringlusse jõudvaid uusi 100-ja 200euroseid pangatähti.

TALLINN, 01. mai — Sputnik. Alates 28. maist on uued 100-ja 200eurosed seaduslikud maksevahendid, mille vastuvõtmisest ei tohi kaupmehed keelduda, teatas Eesti Panga pressiteenistus.

Uute pangatähtede kasutuselevõtuks tuleb kauplustes uuendada rahakäitlusseadmeid ja autentimisvahendeid. Selleks tuleb ettevõtjatel ühendust võtta seadmete tarnijatega.

Eesti Pank: Pangaskandaalid võivad muuta laenamise kallimaks>>

Nagu ka ülejäänud teise seeria europangatähed, on uued 100- ja 200eurosed ringluses koos esimese seeria pangatähtedega, mis jäävad samuti seadusliku maksevahendina kehtima. Uus seeria pakub tõhusamat kaitset võltsimise vastu.

Eesti Pank korraldab sularahakäitlejatele uute pangatähtede tutvustamiseks maikuus tasuta infotunnid Tallinnas, Tartus ja Narvas.

Mida tuleks uute 100- ja 200euroste puhul tähele panna?

Hõbedase riba ülaosas paikneval satelliithologrammil on näha nimiväärtuse ümber liikuvad väikesed euro sümbolid, mis muutuvad otseses valguses selgemaks. Peale selle on hõbedasel ribal Europe portree, arhitektuuriline põhimotiiv ja suur euro sümbol (€).

Uuel 100-eurosel ja 200-eurosel pangatähel on tõhustatud kujul kasutusel ka smaragdroheline number. Seda turvaelementi kasutatakse küll kõigil teise seeria pangatähtedel, kuid 100-eurosel ja 200-eurosel kujutatud smaragdrohelisel numbril on näha ka euro sümbolid.

Eesti Pank näitab riigi sünnipäeval üliharuldast rahatähte>>

Esimese seeria 100-eurose ja 200-eurosega võrreldes on muutunud uute pangatähtede kõrgus – see on nüüd sama mis 50-eurosel pangatähel. Pangatähtede pikkus jääb aga endiseks ning jätkuvalt kehtib põhimõte, et mida suurem on pangatähe nimiväärtus, seda pikem on rahatäht.

Kuna 50-, 100- ja 200-eurosed pangatähed on nüüd sama kõrgusega, on neid ka lihtsam sularahatöötluses kasutatavate seadmete abil töödelda. Ühtlasi on nende suurus nüüd kasutajasõbralikum – uued pangatähed mahuvad paremini rahakotti.

Lisaks tavalisel vaatlusel nähtavatele turvaelementidele kasutatakse europangatähtedel ka masinloetavaid turvaelemente.

Tagid:
kupüür, rahatäht, euro, Eesti Pank

Peamised teemad