06:49 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
81 0 0

Esimesel ELi ja USA energiafoorumil kutsus USA energeetikaminister Rick Perry Euroopat üles ostma Ameerikalt rohkem veeldatud maagaasi ja vabanema seeläbi sõltuvusest Venemaa gaasist. Euroopa Liit tuletas Washingtonile meelde Ameerika LNG kõrgeid hindu.

TALLINN, 3. mai - Sputnik, Aleksei Toom. USA energeetikaminister Rick Perry rääkis 2. mail Brüsselis ajakirjanikele ja võrdles USA veeldatud maagaasi tarnete kasvu Euroopasse tema vabastamisega natside okupatsioonist, mis tõi kontinendile 75 aastat tagasi "noored Ameerika sõdurid".

Gaasi terminal Poolas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Komisjoni rahastatav uudisteportaali Euractiv andmetel teatas Rick Perry Euroopasse USA veeldatud maagaasi laiaulatuslike tarnete alustamisest, mis tähistab kontinendi 'vabastamist' sõltuvusest Venemaast, nagu Ameerika sõdurid vabastasid Euroopa "75 aastat tagasi natside okupatsioonist". 

Kohtumisel USA ministriga osalesid mitmed ajakirjanikud, kuid ainult Euractivi korrespondent Frederic Simonil jätkus julgust USA ministri "kummalisi" sõnu tsiteerida. 

Kõrge, ja võiks arvata, et ka kõrgelt haritud Washingtoni ametnik ütles, et seitsekümmend viis aastat pärast "Euroopa vabastamist natsi-Saksamaa okupatsioonist toovad Ameerika Ühendriigid taas Euroopa mandrile vabaduse".

Kuid seekord teevad nad seda "mitte niivõrd noorte Ameerika sõdurite, vaid veeldatud maagaasi kujul," ütles Perry väikesele rühmale ajakirjanikele Brüsselis toimunud pressikonverentsil, mis oli pühendatud esimesele ELi ja USA energeetikafoorumile.

USA ministrid peaksid ajalugu õppima

Kuni kohalolijad üritasid mõistatada USA valitsuse esindaja sõnumit, seostada seda ajaloofaktidega ja aru saada, kas Nick Perry võrdles tõesti Venemaad ja Venemaa omanduses olevat Gazpromi Hitleri Saksamaaga, arendas energeetikaminister Perry oma ideed Atlandi-ülese koostöö ja partnerluse kohta edasi. 

Kuna kõne teksti 'paberil' polnud, ei saanud vaatlejad süüdistada Washingtoni esindaja sõnades nimetut kõnekirjutajat, kellele oleks võinud ette heita ajaloo mittetundmist ja kavatsust Venemaa sügavat solvamist võrdluse eest natsirežiimiga. Ameerika Ühendriikide valitsuse liige oleks ju ometi pidanud teadma, et see režiim hävitati paljude riikide (kus teiste riikide hulgas osales ka USA) sõjas natsi-Saksamaaga peaaegu kolmekümne miljoni Nõukogude sõduri ja tsiviilisikute elu hinnaga. 

Rahvusliku energiajulgeoleku fondi direktor Konstantin Simonov.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Rick Perry allkirjastas 2. mail Brüsselis kaks Euroopa riikide veeldatud maagaasi tellimust, mis Washingtoni hinnangul peaksid tähistama EL "vabanemist Gazpromi "gaasi sõltuvusest", teatab Reuters. 

Tõsised Euroopa väljaanded, mis olid tõsiselt šokeeritud Perry eelmisel päeval öeldud sõnadest, jätsid tema poolt Brüsselis 2. mail kahepoolse konverentsi öeldu kommenteerimata. Konverentsi ajal hoidus Perry paralleelidest Euroopa natsismist vabastamisega, kuid rääkis palju USA rollist Euroopa sõltuvuse vähendamisel Venemaa gaasitarnetest.

EL tuletab USA-le meelde nende kõrgeid gaasihindu

USA energeetikaminister Perry rääkis pikalt Euroopa "ülemäärasest" sõltuvusest Venemaast, märkides, et 11 riiki katavad sellega kuni 75% oma gaasitarbimisest, "unustades", et venelased on tarninud Euroopale gaasi juba mitu aastakümmet seda vastastikust sõltuvust poliitilise survevahendina ometi kordagi kasutamata.

Angela Merkel ja Donald Trump
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Perry meenutas, et Ameerika Ühendriikide vastuseis Nord Streami 2 ja TurkStreami projektidele on kantud vaid "Euroopa hüvangust", kuid "unustasin" taas öelda, et Ameerika veeldatud maagaas maksab eurooplastele oluliselt rohkem, kui gaasijuhtmete kaudu tarnitav Venemaa gaas. Minister Perry märkis, et odavamate gaasitarnete eelistamine 'ei too kaasa head', kuid hoidus siiski otsestest ähvardustest Venemaaga koostööd tegevate Euroopa ettevõtjate aadressil. 

Tema Euroopa kolleeg, EL energeetikavolinik Miguel Arias Cañete oli sunnitud rõhutama Brüsseli ja Washingtoni seisukohtade erinevusi peaaegu kõigis minister Perry tõstatatud küsimustes. Euroopa Komisjoni pressiteate hinnangul on LNG tarnete suurenemine USAst Euroopa riikidesse siiski tagasihoidlikult positiivne ja märgitakse vajadust mitmekesistada ELi energiavarustust ja tugevdada Atlandi-üleseid kaubandussuhteid.

'Maagaas jääb lähitulevikus EL energiakompleksi oluliseks osaks, sest me liigume keskkonnasõbralikumate energiaallikate poole,' ütles volinik Cañete, 'Arvestades suurt sõltuvust impordist, võib Ameerika Ühendriikide veeldatud maagaas, kui selle hinnad on konkurentsivõimelised, mängida kasvavat ja strateegilist rolli ELi varustamisel gaasiga,' ütles ta.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
USA, vedelgaas, LNG terminal

Peamised teemad