14:55 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Majandus
lühendatud link
174011

Eesti Pank kergitas 3. mail oma 100. aastapäeva tähistades saladuseloori vabariigi kullavarude hoidmisest. Selgus, et riigi keskpangas säilitatakse ainult üht kullakangi ja seegi on pigem muuseumieksponaat.

TALLINN, 3. mai — Sputnik.  Eesti kullavaru on vaid 256 kilogrammi ja peaaegu kogu väärismetallide varu ei hoita mitte Tallinnas, vaid New Yorgis, rääkis Eesti Panga finantsturgude osakona juhataja Fabio Filipozzi "Terevisioonile", edastas venekeelne ERR.

Eesti Pank tutvustas politseinikele ja pankadele uusi pangatähti >>

Filipozzi sõnul tehti otsus vabariigi kullavarude hoidmiseks välisriikide pankades veel esimese iseseisvuse ajal. Seda tehti turvalisuse huvides, selgitas Eesti keskpanga esindaja. Eesti Pangas hoitakse ainult üht 11 kg kaaluvat kullakangi, mis, muide, on ainult kolm aastat noorem kui keskpank ise.

Selle kullakangi maksumus on hinnanguliselt umbes pool miljonit eurot, kuid tema kullasisaldus ei ole finantsturgudel kasutatamiseks piisav. Seepärast tulebki seda kullakangi pidada rohkem muuseumieksponaadiks.

Vastuseks küsimusele, miks Eesti kullavaru on nii tagasihoidlik, selgitas Fabio Filipozzi, et pärast iseseisvuse taastamist müüdi osa riigi kullavarudest ja sellest saadud raha investeeriti muudesse likviidsetesse finantsinstrumentidesse, näiteks võlakirjadesse ja aktsiatesse.

3. mail 2019 saab Eesti Pank 100-aastaseks. Kuigi otsuse asutada Eesti Pank võttis Ajutine Valitsus vastu juba 1919. aasta 24. veebruaril, peetakse keskpanga sünnipäevaks siiski 3. maid. Just sel päeval sada aastat tagasi alustas Eesti Pank tegevust: keskpanga pearaamatusse kanti esimene summa ehk 10 miljonit marka, teatab Eesti Pank oma kodulehel

Eesti Pank näitab riigi sünnipäeval üliharuldast rahatähte >>

Keskpanga juubeliüritused said alguse juba mullu ja kestavad selle aasta lõpuni. Rikkaliku juubeliprogrammiga loodab Eesti Pank rõõmustada nii majandus- ja mündihuvilisi kui ka kõiki Eesti elanikke.

President Kersti Kaljulaid nimetas reedel ametisse Eesti Panga uue presidendi, kelleks on panga senine asepresident Madis Müller. Eesti Panga president on ühtlasi Euroopa Keskpanga nõukogu liige.

Samal teemal

Eesti Pank: Pangaskandaalid võivad muuta laenamise kallimaks
Eesti Pank: Majanduse konkurentsivõime langus viitab probleemidele tulevikus
Eesti Pank näitab juubeliaasta puhul rahakollektsionääride erakogusid
Tagid:
rahandus, kuld, majandus, Eesti Pank

Peamised teemad