00:51 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
83 0 0

Euroopa Liidu ja Türgi suhete uus pingestumine, seekord Küprose mandrilaval avastatud gaasimaardla pärast, võib viia Brüsseli sanktsioonide kehtestamiseni Ankarale ja mõjutada Euroopa puhkajate plaane.

TALLINN, 7. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Türgi keeldus täitmast Euroopa Liidu, Ameerika Ühendriikide ja mitmete teiste riikide nõuet lõpetada puurimistööd Küprose mandrilaval. 3. mail alustas Türgi uurimislaev "Fatih" (e.k. "Vallutaja" - toim.) puurimist niinimetatud Põhja-Küprose Türgi vabariigi vetes. 

S-400
© Sputnik / Grigoriy Sisoev

"Me kaitseme oma õigusi ja huve mandrilaval, samuti Küprose türklaste õigusi ja huve," teatas Türgi välisministeerium 4. mail vastuseks EL ametlikele nõudmistele lõpetada saare mandrilaval puurimistööd. Ankara süüdistab Küprose valitsust, et too ei taha jagada Küprose türklastega mandrilaval olevaid energiaressursse - märkimisväärseid maagaasi varusid.

"Türgil on kindel kavatsus kaitsta mistahes olukorras Põhja-Küprose Türgi Vabariigi rahva õigusi... ja ta ei lase end panna sündinud fakti ette," ütles Türgi kaitseminister Akar Hulusi riigi uudisteagentuurile Anadolu.

Mitmed Euroopa ja Ameerika vaatlejad nägid selles Ankara ja Brüsseli, samuti USA ja NATO lahkarvamuste nimekirja lisandunud konfliktis Venemaa "halba mõju". Euroopa ja USA süüdistavad türklasi koostöös Venemaaga gaasijuhtme ehitamises, mis õõnestab "EL energiajulgeolekut", samuti Moskvalt mobiilsete õhukaitsesüsteemide S-400 ostmises, vastupidiselt Washingtoni nõudele sellest NATO huvidega vastuolus olevast kokkuleppest loobuda."

Venemaa C-400 Triumf õhutõrjesüsteemid
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

Teised näevad konflikti tõelist põhjust selles, et sel aastal teatas ExxonMobil Corporation Küprose saarest lõunas asuval mandrilaval umbes 200 miljardi kuupmeetri suuruse maagaasimaardla avastamisest.

Varem blokeerisid Türgi mereväe laevad Küprose saare vetes, mida Türgi peab Küprose Türgile kuuluvaks, puurimistöid tegeva puurlaeva "Saipem 12000".

Eurooplaste suvepuhkus võib kannatada

Brüssel mõistis varem järsult hukka Türgi tööde alustamise Küprose saare põhjaosa mandrilaval.

"Me väljendame sügavat muret Türgi teatatud kavatsuse pärast alustada puurimistöid Küprose majandusvööndis," ütles Euroopa Komisjoni välispoliitika juht Federica Mogherini 4. mail, " märtsis 2018 mõistis Euroopa Nõukogu teravalt hukka Türgi käitumise Vahemere idaosas. Kutsume selles kontekstis Türgit üles ilmutama viivitamatult vaoshoitust, austama Küprose suveräänset õigust oma majandusvööndile ja hoiduma ebaseaduslikust tegevusest, millele Küprosega täielikult solidaarne Euroopa Liit adekvaatselt vastab."

Venemaa C-400 hoiab Türgi taeva Ameerika hävitajatest puhtana >>

"See samm on olemuselt äärmiselt provokatiivne ja suurendab pingeid piirkonnas. Me kutsume Türgi ametivõime üles sellist tegevust lõpetama," ütles Ameerika Ühendriikide riigidepartemang puurimistööde kohta. Samasuguseid, kuid erineva ärrituse astmega avaldused tegid sel puhul ka Küprose, Kreeka ja Egiptuse valitsused. 

Ratas kohtus Küprose presidendi ja Kreeka peaministriga >>

Põhja-Küprose Türgi Vabariik tekkis 1974. aastal Türgi vägede sissetungi tulemusena saarele ja seda on pärast aastakümneid Kreeka ja Türgi elanikkonna vahel kestnud konflikti tunnustanud iseseisva riigina ainult Ankara ise. Ühel või teisel moel ette võetud katsed saar rahumeelselt ühendada ei ole siiani tulemusi andnud.

Põhjapoolse, Türgi-Küprose staatust ei ole määratletud, kuid seda ei loeta EL osaks, kuigi teisalt peaks Euroopa Liit, kes Küprose türgi elanike autonoomiat ei tunnusta, kohtlema neid EL kodanikena.

Lisaks muudele EL ja Türgi suhetes tekkinud probleemidele, võib vaidlus Küprose rannikul asuva gaasimaardla üle mõjutada ka Euroopa puhkajate plaane. Türgi ja Küprose rannad on endiselt sadade tuhandete Euroopa puhkajate üheks populaarsemaks suvepuhkuse veetmise sihtkohaks. Vaevalt, et Brüssel söendab kaubandus- ja majandussanktsioonide kehtestamisega Türgile tema turismitööstusele hoopi anda, kuid ähvarduse "me reageerime vastavalt" konkreetne tähendus pole veel teada.

Samal teemal

USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
"Kord papil oli peni..." - USA sulges vaikselt õhujõudude baasi Küprosel
"Pistriku" lend
Tagid:
turism, gaas, Türgi, Küpros, EL

Peamised teemad