09:30 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
80 0 0

Aprillis saatis Nord Stream 2 AG Euroopa Komisjoni juhile Jean-Claude Junckerile kirja palvega ametlikult kinnitada, et uue õigusaktiga ei kohalda projektile halvemaid tingimusi kui teistele samalaadsetele gaasijuhtmetele.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Euroopa Komisjon (EK) vastas Nord Stream 2 AG kirjale gaasidirektiivi kohta. EK vastust kommenteeris raadio Sputnik saates Venemaa riikliku energiajulgeoleku fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš.

Nord Stream 2 säästab eurooplastele miljardeid eurosid aastas >>

Euroopa Komisjon vastas Nord Stream 2 AG (Venemaa Gazpromi tütarettevõte ja gaasijuhtme Nord Stream 2 operaator) järelepärimisele, teatades EK ekspertide valmisolekust kohtuda ja ära kuulata argumendid projekti EL gaasidirektiivi muudatuste mitterakendamiseks, teatas RIA Novostile Euroopa Komisjoni esindaja Lynn Ritdorf. 

Aprillis saatis Nord Stream 2 AG Euroopa Komisjoni juhile Jean-Claude Junckerile kirja palvega ametlikult kinnitada, et uue õigusaktiga ei kohalda projektile halvemaid tingimusi kui teistele samalaadsetele gaasijuhtmetele. Rõhutati, et direktiiv näeb ette erandite tegemist gaasijuhtmetele, mis valmisid enne uue õigusakti jõustumist ning projekti operaatorite ja investorite õigustatud ootuste arvestamist.

"Oma vastuses järgib Euroopa Komisjon energiaharta lepinguga sätestatud õiguslikku menetlust – "vaidluste lahendamise mehhanismi" ja teatab, et tema struktuurid on valmis kohtuma projekti elluviijatega nende argumentide ärakuulamiseks," teatas Lynn Ritdorf agentuurile. 

Novak: Taani venitustaktika Nord Stream 2 ei sega >>

Nord Stream 2 AG leiab, et Nord Stream 2-l on õigus erandile ja talle tuleb seda võimaldada. Samal ajal kaalub ettevõte kõiki võimalusi oma õiguste kaitsmiseks, sealhulgas kohtu kaudu, juhul, kui EL projektile erandit siiski ei võimalda.

"See, et nad vastasid üsna positiivses võtmes, annab tunnistust, et EK positsioonid selles küsimuses on küllaltki nõrgad. Vastasel juhul oleks nad palli kohe tagasi põrgatanud väitega, et see pole nende asi ega poleks sammugi vastu tulnud. Üldiselt ma arvan, et nad hakkavad protsessiga venitama. Praegune EK koosseis tegutseb viimast kuud, sügisel tuleb juba "uus vahetus". Venitamistaktika võimaldab neil vastutusest vabaneda ja see juba komisjoni uuele koosseisule panna," ütles Aleksei Grivatš. Tema hinnangul ei õnnestu projekti vastastel seda peatada.

Nord Stream AG esitas taotluse Nord Stream 2 marsruudi muutmiseks >>

"Tervikuna püüavad projekti vastased mitte niivõrd selle elluviimist peatada, mõistes, et see on praktiliselt võimatu, kuivõrd luua kõikvõimalikke takistusi ja tõrkeid, viivitusi ja nii edasi. Tegemist on sellise pisikese sabotaažiga. Ent ma arvan, et lõpuks viiakse projekt ikkagi ellu ja see annab oma kaaluka panuse Euroopa energiajulgeoleku tugevdamisse ning Venemaa ja Euroopa energiaalase koostöö arendamisse, nagu see oli esimese Nord Streamiga," ütles ekspert lõpetuseks. 

Nord Stream 2
© Sputnik / Сергей Гунеев

EL kiitis aprillis heaks gaasidirektiivi muudatused, mis käsitlevad mere põhjas kulgevaid gaasijuhtmeid ja järelikult laienevad ka Nord Stream 2-le. Muudatused jõustuvad 23. mail. EL riikidele antakse üheksa kuud uute normide implementeerimiseks siseriiklikesse õigusaktidesse.

Uuendatud seaduse kohaselt peavad olemasolevad ja uued kolmandatest riikidest Euroopa Liitu tulevad gaasijuhtmed EL liikmesriikide territoriaalvetes vastama samasugustele nõuetele gaasi tootja ja transpordiettevõtte eraldatuse, konkurentsivõimeliste tariifide osas gaasi edasipumpamiseks ja kolmandatele isikute juurdepääsu tagamisel gaasijuhtmele. Muudatused näevad ette võimaluse teha erandeid ja leevendusi nii juba toimivatele kui ka uutele gaasijuhtmetele.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama
Nord Stream 2 lõpliku saatuse otsustavad torude paigaldajad
USA energeetikaminister Perry kavatseb "vabastada" Euroopa Venemaa gaasist
Arvamus: USA-l on alles jäänud ainult üks kanal Nord Stream 2-le "surve avaldamiseks"
Austria kinnitas oma toetust Nord Stream 2-le
Tagid:
Euroopa Komisjon, Nord Stream 2 AG

Peamised teemad