20:02 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
10121

Eesti linnapead ja ärimees loodavad teada saada, kuidas infotehnoloogiline Eesti "Uue Siiditee" projektis kaasa võiks lüüa.

TALLINN, 17. mai — Sputnik, Svetlana Burceva. Nur-Sultani majandusfoorumi (AEF-2019) teemaks on "Inspireeriv majanduskasv: inimesed, linnad, majandused". Eesti esindajaid huvitavad eelkõige koostöövõimalused Aasias, sealsetes kiiresti muutuvates tingimustes.

Eestist lendasid Kasahstani Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, Kohtla-Järve aselinnapea Vitali Borodin, Maardu linna linnapea Vladimir Arhipov ja ärimees, G-Global Euroopa esindaja Deniss Tsõro.

Мэр Маарду Владимир Архипов,  вице-мэр по развитию Кохтла-Ярве Виталий Бородин, представитель G-Global в Европе Денис Цыро (слева направо)
© Фото : из личного архива Дениса Цыро
Maardu linna linnapea Vladimir Arhipov, Kohtla-Järve aselinnapea Vitali Borodin ja ärimees, G-Global Euroopa esindaja Deniss Tsõro

Tsõro sõnul hakkasid foorumil osalejad kogunema 16. mai varahommikul ja AEF-i esimeseks suursündmuseks oli täiskogu istung, millele järgnesid kogu päeva jooksul kuulsate esinejate etteasted, arutelud ja äriläbirääkimised.

Eesti esindajad kavatsevad pidada sisulisi läbirääkimisi kolleegidega teistest riikidest. Neid huvitab koostöö Aasia ja eriti Kasahstani endaga.

Tsõro sõnul tõstatavad Eesti linnapead linnadevahelise suhtluse küsimusi, tema aga uurib viise, kuidas Aasia äriringkondades Eesti suhtes huvi äratada. Mihhail Kõlvart omakorda nimetas ühena AEF-2019-l osalemise eesmärkidest turismialase koostöö võimaluste otsimise.

"Ma tahan aru saada, kuidas "Uus siiditee" Eesti jaoks reaalsuseks võiks muutuda. On selge, et suhtumine koostöösse sellise infotehnoloogilise riigiga nagu Eesti, on hea," ütles Tsõro.

Tema arvates lihtsustab paljude protsesside digitaliseerimine riigis vaieldamatult äritegevuse teostamist. Kuid arusaadavalt ei saa kõiki probleeme vaid infotehnoloogia abil lahendada.

Olukorras, kus transporditaristu Eesti naaberriikides, eriti Eestile kõige lähemal asuvates Venemaa oblastites dramaatiliselt muutub, võivad tekkida võimalused, mis olid alles hiljuti ebareaalsed.

Selliseid uusi lahendusi püüabki Eesti ärimees oma riigile leida.

Tähelepanu keskmes on inimene

Üks AEF-2019 peamisi esinejaid on Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektor Christine Lagarde.

Tema arvates on maailmamajanduses keeruline hetk - kui aasta tagasi kasvas majandus peaaegu kõigis maailma piirkondades, siis alates 2018. aasta teisest poolest tõid suurenenud kaubanduspinged ja karmistunud finantstingimused kaasa aeglustumise.

Kasahstani Majandusuuringute Instituut koostas koostöös Boston Consulting Groupi, PriceWaterhouseCoopersi, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga ning Bretton Woodsi uuenduskomiteega analüütilise ülevaate "Kasahstan ja globaalne maailm: väljakutsed ja võimalused", mille esitlusest sai üks AEF sündmustest.

Globaalsete ning majandusgeograafiliste pingete taustal jääb majanduse kasvutempo nõrgemaks. Muutuvas majanduselus saavad uusi kasvuväljavaateid need riigid, mis tegelevad majanduse kaasajastamisega kõigis valdkondades.

Digitaliseerimine dikteerib tingimusi

Tänu sellele, et tänapäeva teadmised on muutumas ligipääsetavamaks, haarab inimene kaasaegses majanduses juhtrolli, elanikkond koguneb suurlinnadesse, linnastutesse, mille tõttu muutub ka konkurentsi olemus.

AEF-l esinenud Boston Consulting Groupi nõukogu esimees Hans-Paul Bürkner märkis, et 2030. aastaks elab linnades 5,1 miljardit inimest, ehk 60% maailma elanikkonnast.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Артур Александров

Kui arvestada, et juba tänapäeval vastavad vaid 10% linnaelanike elutingimused Maailma Tervishoiuorganisatsiooni soovitustele, muutub ökoloogiline surve keskkonnale enneolematuks.

Kuigi see probleem ei tundu veel teravana, mõtleb Hans-Paul Bürkner juba lahendustele. "Esiteks peavad linnad oma majandusstruktuuri täielikult taastama, surudes töömahukad ja keskkonda koormavad tööstusharud regioonidesse.

Nad peaksid keskenduma uuele majandusele - loovale ja teenustele orienteeritule, mis nõuab kvalifitseeritud tööjõudu. Teiseks ei tohi kohalikud omavalitsused keskkonna saastajaid hellitada, neile kehtestatavaid makse ja trahve tuleks suurendada. Samal ajal peaks looma arvestatavaid rahalisi stiimuleid "jäätmevaba ja suletud tsükli" poliitikat rakendavatele ettevõtetele.

Kasahstani pealinn sai nimeks Nur-Sultan >>

Kolmandaks peavad riikide valitsused oma territoriaalse ja tööjõu planeerimise poliitika tõsiselt läbi vaatama. Järgida tuleks põhimõtet "inimesed taristu lähedale", sundides elanikke vähem tööle sõitma ja piiratud ressursse jagama," soovitas Bürkner.

AEF-2019 kõnelejate seas on ka endine Eesti Riigikogu ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liige, e-valitsuse akadeemia üks asutajatest ja esimene direktor Ivar Tallo.

Открытие экономического форума в Нур-Султане
© Фото : из личного архива Дениса Цыро
Majandusfoorumi avamine Nur-Sultanis

Viimasel ajal on Ivar Tallo konsulteerinud e-valitsuse teemadel Kasahstani ja Armeenia, Haiti, Usbekistani, Moldova ning Ukraina, Aserbaidžaani, Põhja-Küprose, Palestiina, Namiibia ja paljude teiste riikide presidente.

Õiend

Astana* majandusfoorum toimub igal aastal ning tegu on peamise Kesk-Aasia platvormiga, kus kohtuvad mitte ainult piirkondlikud osapooled, vaid ka kõikide Aasiaga koostööst huvitunud riikide poliitikud ja ettevõtluse esindajad.

11 aasta jooksul on AEF-il osalenud umbes 50 000 delegaati 150 riigist, enam kui 20 Nobeli preemia laureaati ja 30 ülemaailmse tasemega poliitikut. Nende aastate jooksul sõlmisid foorumil osalejad üle 300 kavatsuste protokolli ja lepingu, mille kogusumma ületab 200 miljardit USA dollarit.

*al. märtsist 2019 - Nur-Sultan

Samal teemal

Eesti serverid võivad olla Hiina kontrolli all
"Uue siiditee" tippkohtumisel osalejate hulgas Eestit pole
Euroopale Siiditee ei kõlba
Hiina transiidi uus tee - kellele ja mida Eestis kukub
Ratas: Hiina kaubavoog läbi Eesti elavdaks transiiti
Eesti kahtleb "Siiditee" mõttekuses
Tagid:
Mihhail Kõlvart, majandus, Uus siiditee, majandusfoorum, Kasahstan

Peamised teemad