10:15 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
70 0 0

Finantsinspektsioon on sulgenud Ukraina enamusosalusega panga (Versobank – toim) ning teinud ettekirjutusi Moskva Panga enamusosalusega krediidiasutusele.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Rahapesukuritegude tõestamisele seatud väga kõrge standard on tihti frustreeriv, vahendas portaal Pealinn BNSi Eesti Panga president Ardo Hanssonit Lennart Meri konverentsilt.

"Meie ametivõimud olid tasemel," märkis Hansson, rõhutades, et finantsinspektsiooni roll Danske Banki tegevuse lõpetamisel oli oluline.

Ta tõi esile, et lisaks on finantsinspektsioon sulgenud Ukraina enamusosalusega panga (Versobank – toim) ning teinud ettekirjutusi Moskva Panga enamusosalusega krediidiasutusele.

Eesti Pank: Pangaskandaalid võivad muuta laenamise kallimaks>>

Hansson tõdes, et rahapesu on ülemaailmne ning ka üleeuroopaline probleem, mille tõttu ei tule keskenduda vaid kohtadele, mille kaudu summad liiguvad, vaid ka sellele, kust see pärineb ning kuhu see jõuab.

"Oluline on holistiline vaade," märkis Hansson.

Lisasks tõi ta esile, et kui musta raha küsimus oli kunagi eelkõige õiguskaitseorganite küsimus, on see nüüd ka rohkem saanud järelevalveorganite pärusmaaks. Ta tõi paralleeli autoomanikega, eks ühest küljest peavad käima tehnilises ülevaatuses, kus saadakse kinnitus, et kõik on korras ning sõidukiga võib sõita. Täiesti teist rolli täidab aga politsei, kes kontrollib, kas ületatakse kiirust. Nii on süsteem kaheastmeline.

Mitteresidentidega seotud riskid on pankades vähenenud>>

"Üks katsumusi on, et latt on seatud väga kõrgele," märkis Hansson, lisades, et rahapesu tõestamiskoormus on väga suur.

Takistuseks võib piiriüleste juhtumite puhul olla ka see, et riigid ei pruugi soostuda teavet jagama.

"On väga raske jõuda süüdistusteni," rääkis Hansson ning märkis, et olemas on küll ka kahtlaste tehingute kategooria, ent rahapesu kitsas definitsioon on tõeliselt frustreeriv.

Danske rahapesuskandaal>>

Vastates publikust kostnud küsimusele, miks Euroopa Keskpank rahapesu tõkestamiseks rohkem ära ei tee, vastas ameti tõttu keskpanga nõukokku märkis Hansson, et kitsalt võetuna ei ole keskpanga mandaadi hulgas rahapesu tõkestamine. Küll aga on keskpangal ainuõigus pangalitsentse anda ja ära võtta.

"Meil oli Eestis Versobanki juhtum, kus võeti ära litsents maksevõimeliselt pangalt," märkis Hansson ning tõi esile, et tihti ollakse sellises olukorras kõhklevad, kuna seesuguseid samme on lihtsam astuda maksejõuetute pankade suhtes. M

aksevõimeliste turuosaliste litsentsi ära võtmine võib kaasa tuua ka olulisi kohtuvaidlusi.

Eesti juhtumi puhul ajas finantsinspektsioon seda väga aktiivselt. "See võib seada pretsedendi," rääkis Eesti Panga president.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
Lennart Meri konverents, rahapesuskandaal, rahapesu, Eesti Pank, Ardo Hansson

Peamised teemad