14:02 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
26330

Hiina LNG-turg on maailmas suurim ja kõige kiiremini kasvav ning setõttu kõigi selle kütuse eksportijate, sealhulgas USA jaoks kõige ihalduväärsem.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. 1. juunist tõstab Hiina imporditollid Ameerika Ühendriikide looduslikule vedelgaasile kümnelt protsendilt 25 protsendile, teatati Hiina RV Riiginõukogu tollikomiteest. Miks võib see kujuneda USA gaasitööstusele katastroofiks ja mida Venemaa kaubandussõja uuest vindikeeramisest võidab, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Totaalne läbikukkumine

Hiina imporditollid on vastuseks Washingtoni agressiivsetele sammudele. Kaks nädalat tagasi süüdistas Donald Trump Pekingit kaubanduskõneluste õhkulaskmises ja teatas imporditollide tõstmisest Hiinast pärit kaupadele kogumaksumusega 200 miljardit dollarit.

Trump lubas ka laiendada neid meetmeid üldse kogu Hiina impordile. Peking reageeris viivitamatult: 1. juunist kehtestatakse lisatollid ameeriklaste kaupadele koguväärtuses 60 miljardit dollarit, sealhulgas LNG-le.

Peking kavatseb kaubandussõjas USA-ga võitjaks tulla >>

Märkigem, et Hiina LNG-turg on maailmas suurim ja kõige kiiremini kasvav ning setõttu kõigi selle kütuse eksportijate, sealhulgas USA jaoks kõige ihalduväärsem. "Käesoleal aastal kasvab Hiina LNG-turg ligikaudu veerandi võrra," usub analüüsiettevõtte Rystad Energy gaasituru uurimise osakonna juht Carlos Torres-Diaz.

Nimelt seda silmas pidades on käivitatud enamik USA vedelgaasi terminalide ehitusprojekte. Nii avati neil päevil Louisiana osariigis tehas Cameron LNG kolme tootmisliiniga ning koguvõimsusega 13,5 miljonit tonni aastas.

Samal ajal rajatakse USA-s praegu Föderaalse Energeetika Reguleerimiskomisjoni (FERC) andmeil viis töötlusliini koguvõimsusega 57 miljonit tonni LNG-d aastas. Heakskiidu on saanud veel viie liini projektid ja need ootavad lõplikke investeerimisotsuseid. Nüüd on nende väljavaated suure küsimärgi all.

Ilma Hiinata pole ka Euroopat tarvis

Hiina turu kaotus võib ka ameeriklaste plaanid Euroopa ekspansiooni osas nurja ajada. Nagu Rystad Energy analüütikud kokku arvestasid, tarnib Venemaa praegu Euroopasse gaasi keskmise hinnaga viis dollarit miljoni Suurbritannia kütuseühiku (MMBtu) eest. Samal tasemel on ka murdepunkt ameeriklaste LNG tarnetele Euroopasse. Teisisõnu, ameeriklastele tähendab oma gaasi müümine Venemaa hindadega töötamist ilma kasumita.

Selle mure lootis Washington lahendada paralleelsete tarnetega Aasiasse, kus LND hinnad on tavapäraselt Euroopa omadest kõrgemad. Nüüd aga, ilma Hiina abita on ekspordi laiendamine Euroopasse USA gaasitootjatele äärmiselt ebasoodus.

Armastusega Venemaalt

Kõige enam võidab sellest USA ja Hiina kaubandussõja uuest vindist Venemaa – kodumaistel ettevõtetel on head väljavaated hõivata turuosa, millele pretendeerisid ameeriklased.

Juba 1. detsembril peab tööle hakkama gaasijuhe Sila Sibiri (Siberi Jõud – toim.) võimsusega 38 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Järgmiseks sammuks on veel ühe Hiinasse suunduva gaasijuhtme ehitus – Altai kaudu.

"Hiina jätkab kindlalt gaasitarbimise suurendamist – 15% võrra 2017. aastal ja 18% võrra 2018. aastal," toonitas ta. "Veelgi aktiivsemalt kasvab import: möödunud aastal 32% võrra, kuni 125,7 miljardi kuupmeetrini. Tulemusena on Hiina RV esmakordselt jõudnud maailma suurimate loodusliku vedelgaasi importijate nimekirja tippu. Nõudlus loodusliku vedelgaasi järele jätkab Hiinas kasvu ja me oleme valmis kindlustama ta pikaajalises perspektiivis usaldusväärsete tarnetega."

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Gaasipidur: USA tahab Nord Stream 2 vastu uued sanktsioonid kehtestada
USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile
Hiina kehtestab imporditollid USA kaupadele 60 miljardi väärtuses
Tagid:
poliitika, majandus, Venemaa, Hiina, USA, vedelgaasiterminaal, vedelgaas

Peamised teemad