03:53 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Majandus
lühendatud link
20810

Tulenevalt Eesti valitsuse otsusest alkoholiaktsiisi langetada plaanib sama teha ka Läti valitsus. Valitsus otsustas, et alates 1. juulist langeb nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsenti.

TALLINN, 28. mai — Sputnik. Läti läheb kaasa Eesti otsusega langetada alkoholiaktsiisi ning on järgmiseks nädalaks kokku kutsunud vastava töörühma kohtumise, ütles Läti rahandusminister Jānis Reirs BNS-ile, vahendas Pealinn.

Ta lisas ka, et täpset langetuse protsenti pole veel teada ja et aktsiisilangetus võib sündida juba käesoleval aastal, kuid see oleneb, kui kiiresti valitsus ja koalitsioonipartnerid kokkuleppele jõuavad.

Politsei tabas enne Läti piiri liinibussi roolist purjus juhi >>

Eesti valitsus otsustas esmaspäeval lõunasuunalise piirikaubanduse ohjeldamiseks langetada lahja ja kange alkoholi aktsiisimäära 25 protsenti. Riigikogu võttis teisipäeval asjakohase eelnõu menetlusse.

Valitsus otsustas ka tubakaaktsiisi laugema tõusu – varem kavandatud 10-protsendise tõusu asemel 2020. aastal tõuseb aktsiis viis protsenti aastas järgmised neli aastat.

Meedikud taunivad alkoholiaktsiisi langetamist. Alkoholiaktsiisi langetamisega annab valitsus ühemõttelise sõnumi, et rahva tervis ei ole oluline, märgivad arste ja teisi tervishoiutöötajaid koondavad erialaliidud.

Värske uuringu järgi langes alkoholitarbimine Eestis eelmisel aastal viimase kümnendi madalaimale tasemele, seega osutusid valeks alkoholitootjate ning kaupmeeste ennustused, et aktsiisitõusu tõttu joomine suureneb, seisab Eesti Arstide Liidu pöördumises.

Soomes langetati 2004. aastal alkoholiaktsiisi, mille tagajärjel suurenes märkimisväärselt alkoholi tarvitamine ning sellest tingitud surmad ja tervisekahju. Targad inimesed õpivad teiste vigadest, mitte ei proovi neid omal nahal järele, leiavad meedikud.

Eestis on Pärnu linna jagu rahvast alkoholist sõltuvuses >>

Eesti elanikud tarbisid 2018. aastal täiskasvanud (15+) elaniku kohta keskmiselt 10,1 liitrit absoluutalkoholi, mida on 2% vähem kui tarbiti aasta varem. Alkoholi tarbimine langes viimase kümne aasta madalaimale tasemele, selgub Sotsiaalministeeriumi tellimusel valminud Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringust "Eesti alkoholiturg, alkoholi tarbimine ja alkoholipoliitika 2018. aastal".

Samal teemal

Alkoholijoobes autot juhtinud naispolitseinik sai tingimisi vangistuse
Leedus karmistati karistust joobes juhtidele
Kohus saatis raskes joobes autot juhtinud mehe vangi
Politsei tabas Keilas liinibussi roolist purupurjus juhi
Tagid:
konkurents, majandus, aktsiis, alkohol, Eesti, Läti

Peamised teemad