11:54 26. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
47 0 0

Kuivõrd Taani ja Poola said kokkuleppele, et Läänemere põhja rajatava Nord Stream 2 gaasitoru potentsiaalse asukohana võib uurida ka Bornholmi saarest kagusse jäävat trassi, on gaasitoru arendaja seda alternatiivi uurima asunud.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Piiriülese keskkonnamõju hindamise konventsiooni järgi on vajalik ka Eesti arvamus, vahendab ERR. Varem on kavandatavale teisele Nord Streami gaasitorule esitatud kaks trassivarianti – 2017. aastal valmis keskkonnamõju hindamise aruanne (KMH) Bornholmi saarest kagusse jäävale trassile, mis läbiks Taani territoriaalvett.

Kuivõrd see muutis gaasitoru rajamise arendaja jaoks kahtlaseks, sest seadus annab välisministrile õiguse toru rajamine vetostada, esitati mullu täiendav taotlus uurida Bornholmi saarest loodesse jäävat trassivarianti, mis jääks väljapoole Taani territoriaalvett.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasitoru paigaldamise, mille koguvõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit aastas ning mis kulgevad Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale. Samuti läbib see Soome, Rootsi ja Taani territoriaalvesi või eksklusiivseid majandusvööndeid.

© Ruptly
Uue gaasitrassi käivitamine hoiab eurooplastele kokku peaaegu 8 miljardit eurot aastas

Projekti juhib konsortsium Nord Stream 2 AG. Gazprom investeeris sellesse pool rahalistest vahenditest, teise poole aga ülejäänud Euroopa partnerid: Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Saksamaa toetab ehitust, rõhutades projekti ärilist suunda. Majandusminister Peter Altmeieri sõnul aitab Nord Stream 2 Euroopa gaasitarneid stabiliseerida.

Nord Stream 2 säästab eurooplastele miljardeid eurosid aastas >>

Projekti toetab ka Austria, kes on samuti usaldusväärsest maagaasiga varustamisest huvitatud. Viinis rõhutati, et USA kavatsus projektis osalevatele ettevõtete vastu sanktsioone rakendada "tõstatavad küsimusi rahvusvahelise õiguse seisukohast."

Nord Stream -2 torud
© Sputnik / Игорь Зарембо

Nagu märkis Austria OMV kontserni juht Rainer Seele, on Moskva juba ammu end usaldusväärse energiaressursside tarnijana tõestanud. Projekti toetab ka Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme paigaldamisega tegeleva ettevõtte Kvaerner aktsiatest.

Projekti vastu protestivad USA, Ukraina, Poola ja veel mõned riigid. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegemist poliitilise projektiga. 

Samal ajal on Venemaa võimud korduvalt teatanud, et rajatis on vaieldamatult ärilise iseloomuga, tema eesmärk on aga Euroopa energiajulgeoleku suurendamine.

Uue gaasitrassi käivitamine hoiab eurooplastele kokku peaaegu 8 miljardit eurot aastas, ütlevad Nord Stream 2 AG eksperdid, sest odavama Venemaa gaasi tõttu langevad üldised hinnad 13 protsenti.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
majandus, Bornholmi, Eesti, Taani, Venemaa, gaas, gaasijuhe, Nord Stream 2

Peamised teemad