04:49 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
60 0 0

Tehinguga võtab LHV Pank üle ligikaudu 10 800 eraisikust kliendi teenindamise. LHV arvelduste analüüsi põhjal on hinnanguliselt 80% nendest LHV jaoks uued kliendid.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. AS-i LHV Group tütarettevõtja AS LHV Pank ja Danske Bank A/S on leppinud kokku, et LHV omandab Danske Banki Eesti eraisikutega seotud käitise, mis sisuliselt koosneb eraklientide laenuportfellist mahus ligikaudu 470 miljonit eurot (2019. a veebruari lõpu seisuga). Pooled on lepingu põhisisus kokku leppinud ning kavatsevad lepingu allkirjastada 5. juunil, teatab LHV oma kodulehel

Keskpank: Danske lahkumine ei oma olulist mõju Eesti majandusele >>

Tehing viiakse lõpule käesoleva aasta sügisel, siis kujunevad ka tehingu lõplik maht ja hind. Tehingu lõpule viimise eeltingimuseks on loa saamine Konkurentsiametilt ning AS-i LHV Group poolt täiendava kapitali kaasamine. Tehing ei ole käsitletav tehinguna seotud isikutega.

AS LHV Pank ja Danske Bank A/S leppisid kokku tehingu hinnas, mille alusel lahutatakse portfelli mahust tehingu hetkel 39 miljoni euro suurune allahindlus. Eeldatav tehingu hind jääb suurusjärku 410 miljonit eurot.

Käitise laenuportfelli maht veebruari lõpu seisuga on 470 miljonit eurot, millest ligi 97% moodustavad eluasemelaenud. LHV hinnangul on tegemist tugeva krediidiportfelliga, mis on hästi tagatud. Kuivõrd antud eluasemelaenude intressimäärad olid väljastatud sisuliselt omahinna lähedal, on tehing võimalik ainult tänu portfelli allahindlusega müümisele.

Eelduslikult väheneb portfelli suurus tehingu hetkeks 450 miljoni euroni. Tehingu tegemisel ei liigu käitisega kaasa klientide kontojäägid ega arveldused. Samas kuuluvad käitise juurde üksikud töölepingud, mille täpne arv selgub tehingu tegemise hetkeks.

Va banque: Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus >>

Senised Danske laenukliendid ei pea ise oma tegevuses midagi muutma ning neile antakse täpsemad juhised niipea, kui tehing saab 2019. aasta teises pooles lõpule viidud. LHV plaanib avada igale kliendile automaatselt LHV Pangas laenude teenindamiseks personaalse pangakonto ja vormistada lepingute muudatused, nii et klientidel jääb üle vaid oma laenumaksed uuele pangakontole suunata.

Laenude automaatsel ületoomisel ei muutu laenude senised tingimused, juhul kui kliendid omalt poolt lepinguid muuta ei soovi.

Finantsinspektsiooni juhatus tegi 19. veebruaril Danske Bank A/S-ile ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis. Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust. Keskkriminaalpolitsei pidas detsembris Danske rahapesu kriminaalasjaga seoses kinni kokku kümme inimest.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)

Samal teemal

Danske rahapesuskandaal
Tagid:
pangandus, majandus, LHV, Danske Bank

Peamised teemad