21:12 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Majandus
lühendatud link
150 0 0

Ameerika Ühendriigid nõudsid, et Euroopa Liit tagaks juurdepääsu oma sõjalistele tellimustele, vastasel juhul võib Brüssel "Vene ohu olukorras" ilma USA toetuseta jääda.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Pressi sõnul esitati ultimaatum 22. mail Washingtonis toimunud kohtumisel, kus osalesid EL esindajad ja Michael Murphy, kes vastutab Valge Maja suhete eest Brüsseliga. Hispaania ajalehes El Pais avaldatut vahendab RIA Novosti

Ameerika Ühendriikide riigilipp.
© Sputnik / Максим Блинов

"Kui puhkeb kriis ja teie kaitse murdub, ei avalda te kodanikele kuigivõrd muljet asjaolu, et kasutati ainult Euroopa riikidelt ostetud relvi," tsiteerib ajaleht Ameerika ametnikku.

Ameerika rahulolematus on seotud tulevase Euroopa Kaitsefondi (FED) normidega ja EL Alalise Struktureeritud koostöö (PESCO) projektiga.

USA sõnul takistavad uued Euroopa intellektuaalomandi, tehnoloogiasiirde ja ekspordikontrolli standardid Ameerika ettevõtetel EL kaitsetellimustes konkureerimist, kirjutab Pais.

Nagu märgib ajaleht, seadis Ameerika diplomaat Euroopa järgmise valiku ette: kas tagada Euroopa Liidu piiride turvalisust üksi või suurendada sõjalist võimekust NATO arvelt.

Kuidas USA sõdurid terrori teele pööravad >>

Samal ajal tuletas Valge Maja esindaja meelde, et Venemaal on "ELiga ühine piir, mis kujutab endast liikmesriikidele otsest füüsilist ohtu."

"Võimalik, et meie armeed muutuvad vähem ühilduvaiks, ega suuda koos võidelda," lõpetas ametnik.

Sõjandusekspert: Baltimaade Ameerika-meelsus viib Euroopa hukatusse >>

Washington on nördinud - Euroopa on lakanud "õigesti" käitumast ja keeldub tegutsemast vastuolus oma huvidega. Paistab, et Lääne suurel laeval on puhkenud mäss. Mässudega on ameeriklased harjunud võitlema vaid ühel viisil.

Tegu ei ole esimese USA hoiatusega Euroopale. Mais teatas sama El Pais, et USA saatis ELile kirja, hoiatades, et tema kaitseplaanid seavad kahtluse alla USA sõjatööstuse atlandiülese integratsiooni ja koostöö NATO raames. 

USA keelas Euroopal oma relvade arendamise
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vastuseks teatas Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini, et Washingtonil pole vaja muretseda, sest mainitud projektid ei muuda olemasolevaid hanke-eeskirju, Euroopa Liit jääb USA äriühingutele ja relvadele avatuks ning PESCO programm luuakse lisaks juba olemasolevale koostööle kaitse- ja uurimisvaldkondades."

Uuringust, mille korraldas mai keskel kaheksas Euroopa riigis YouGov, selgub, et vähem kui pooled osalenud riikide kodanikest peavad Venemaad Euroopa Liidule ohtlikuks.

Venemaa välisministeerium nimetas avaldusi "Moskva ohust" järjekordseks "korraldatud propagandaaktsiooniks", rõhutades, et vallandatud "Venemaa-vastane kampaania" kahjustab tõsiselt rahvusvahelisi suhteid.

Samal teemal

Venemaa ei väljunud võidurelvastumisest - ta lihtsalt võitis selle
Tagid:
PESCO, sõjatööstus, relvatööstus, NATO, Pentagon, Venemaa, EL, USA

Peamised teemad