16:57 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
81 0 0

Poola ostab Venemaalt üha rohkem sütt. Ostukoguseid ei aidanud vähendada ei russofoobne retoorika, embargo kehtestamise katsed ega kodumaised kaevandused. Sellest, miks Varssavi sõltuvus Moskva toormest aina suureneb, räägib meile RIA Novosti.

ТАLLINN, 5. juuni — Sputnik. EL riigid vähendavad kliimapoliitika raames aktiivselt elektri tootmist kivisöe baasil, sest antud tooraine on peamine süsinikdioksiidi saastegaaside allikas. Erandiks on Poola, kus üle 80% elektrienergiast toodetakse sütt kasutavais elektrijaamades.  Sellest, miks Varssavi sõltuvus Moskva toormest aina suureneb, räägib meile RIA Novosti.

Poola ise on EL suurim söetootja, kuid peaaegu poole toodangust moodustab madala kalorsusega pruunsüsi. Tervelt kakskümmend protsenti riigi elektrist pärineb aga Bełchatowi soojuselektrijaamast, mis on ühtlasi maailma suurim pruunsöel töötav elektrijaam (5 GW – toim.).

Venemaa kivisöe väljavedu Poolasse suureneb >>

Kõrgekvaliteedilise energiasöe vajadus riigis kasvab pidevalt, samas on viimastel aastatel tootmine kahjumlike kaevanduste sulgemise tõttu pidevalt vähenenud. Isegi pärast seda, kui riik kivisöetootmisse rohkem kui 800 miljonit dollarit investeeris, ei suudetud tootmismahte tõsta.

Väljaspool konkurentsi

Endine asepeaminister ja majandusminister Janusz Steinhoff teatas aprillis, et Poolas ei avata hetkel uusi kaevandusi ning olemasolevate tootmismahud ei suurene.

"Seega kasvab söe import veelgi. Venemaa on mitmel põhjusel suurim tarnija, seda peamiselt madalate hindade, kvaliteetse tooraine ja minimaalsete transpordikulude tõttu," selgitas ta väljaandele BiznesAlert.

Aprillikuu andmeil, millele Steinhoff viitas, langesid Venemaa söehinnad Poolas vaid ühe kuu jooksul keskmiselt kaheksa protsenti. Poola väljaande "Dziennik Gazeta Prawna" sõnul suurendavad Venemaa eksportööride ja Venemaa Riigiraudteede vahel peetavad tariifide vähendamise läbirääkimised veelgi "söe konkurentsivõimet meie turul."

2018. aastal ostis Poola välismaalt 20 miljonit tonni kivisütt, millest ligi 13,5 miljonit saabus Venemaalt. Eurostati andmetel on tänavu esimeses kvartalis imporditud 4,58 miljonist tonnist umbes kolm miljonit pärit Venemaalt.

Varssavis ei räägita "ohtlikust sõltuvusest" esimest korda. Juba 2016. aastal püüdis "Seaduse ja Õigluse partei" (PIS) saavutada Venemaa söele embargo kehtestamist. Paraku ei osutunud see nii lihtsaks.

Угольный разрез Черниговский в Кемеровской области
© Sputnik / Александр Кряжев
Kallur Belaz koos söega Chernigovski karjääris Kuzbassis

Esiteks on impordipiirangud Brüsseli, mitte Poola valitsuse kompetentsis. Teiseks tuli poolakatele meelde tuletada WTO reegleid, mis kaubandusembargod keelavad.

Kõige olulisem on aga asjaolu, et Venemaa süsi on hinna, kvaliteedi ja tarnekindluse poolest konkurentsitult parim: toore saabub Venemaalt kahe kuni kolme nädala jooksul - USA, Lõuna-Aafrika või Austraalia laeva peab aga ootama tunduvalt kauem ja ei ole sugugi kindel, et sealse söe kvaliteet ka kõrge on. Rääkimata eri suurusjärgus transpordikuludest.

Gaasilõks

Varssavi püüab Venemaa kivisütt vedelgaasiga asendada. Eelmisel aastal sõlmisid poolakad 20-aastase lepingu Ameerika ettevõttega Venture Global LNG.

Nagu Poola riikliku gaasifirma PGNiG juht Piotr Wozniak toona rõhutas, "maksvat meretagune vedelgaas "üle 20%, õigemini peaaegu 30 protsenti vähem, kui Venemaa gaas."

Kivisöe kaevandamine, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Paraku leping ise seda ei kinnita. Nimelt kohustusid poolakad ostma gaasi otse Venture Global"i Louisiana tehastest. Seega on lepingusumma näol tegemist ExWorks hinnaga – milles ei sisaldu ei transpordi- ega regasifitseerimiskulud (vedelkütuse kütuse taas gaasiks muutmise protsess). Ameerika vedelgaasi transport Poolasse ja selle töötlemine lisab hinnale umbes 30%. Selle tulemusena ei teki Venemaa gaasiga võrreldes mingit kasu.

Lisaks alustas Poola koostöös Taaniga Norrast lähtuva gaasijuhtme Baltic Pipe ehitamist, mis loodetakse käivitada 2022. aastal. Nüanss on aga selles, et Varssavi jaoks on Norra gaasi reeksportimine selle soojuselektrijaamades põletamisest hoopis kasumlikum. Seda enam, et söejaamade "sinisele kütusele" ümberehitamine on tõsine ja kulukas ettevõtmine.

Seetõttu peavad Vene söekaevurid Poolat endiselt paljutõotavaks turuks. Aprillis teatas "Kuzbassi Kütuseettevõte" kavatsusest ehitada koos "Venemaa Raudteedega" Kaliningradi oblastisse söesorteerimiskompleks just tooraine edasiseks ekspordiks Poolasse. Eeldatakse, et 147 miljonit rubla maksev tööstusrajatis käivitub juba sel aastal.

Toodame rohkem sütt!

Mullu püstitas Venemaa söeekspordi rekordi – välja veeti üle 200 miljoni tonni. Venemaa energeetikaministri asetäitja Anatoli Janovskii sõnul ei ole sellist taset varem saavutatud isegi Nõukogude Liidu päevil. Sõltumatu rahvusvahelise hinnagentuuri Argus sõnul tõusis Venemaa osakaal Euroopa energiasöe impordis 2018. aastal 50 protsendini.

President Vladimir Putin aga seadis eesmärgiks suurendada kivisöe eksporti veel 50 protsendi võrra. Jutt käib peamiselt tarnetest Hiinasse, Indiasse, Türki ja Kagu-Aasia riikidesse.

2025. aastaks peaks Vene söe osatähtsus Aasia turul kasvama praeguselt 9,3 protsendilt 20 protsendini. Nende näitajate saavutamiseks viiakse 2025. aastaks tootmismaht 560 miljoni tonnini, lisades sellele 2030. aastaks veel 30 miljonit tonni.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Reinsalu: Poola on Eesti julgeolekus üks võtmeriike
Poola gaasigambiit
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019
Tusk ähvardas Poola lahkumisega Euroopa Liidust

Peamised teemad