03:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
67 0 0

Leedu väetisetootja Achema, kelle tasuda on Klaipedas asuva vedelgaasiterminali ülalpidamiskulud, läks Norra gaasilt üle Venemaa toorainele.

ТАLLINN, 7. juuni — Sputnik. 6. juunil saabus Novateki tehasest järjekordne vedelgaasi tanker Klaipeda terminali. Juunis on see juba teine gaasilaev Venemaa suurimast erasektori gaasiettevõttest pärit laadungiga, edastab Sputnik Latvija.

Vastavalt portaalidele marinetraffic.com ja myshiptracking.com väljus gaasitanker Coral Fungia Võssotski sadamast. Seesama laev tõi ka mõni päev tagasi Klaipedasse 10 tuhat kuupmeetrit gaasi. Tõenäoliselt on last mõeldud Jonavose väetisetootjale Achema.

Eesti Gaasile ehitatakse LNG punkerlaev >>

Mitteametlikel andmeil toodi aprillis-mais Võssotskist Achemale juba viis väikest laadungit Novateki gaasi. Achema ise ei soovi kommenteerida, kellelt ta gaasi ostab.

Lisaks firmale endale kasutab terminali ka tema tütarettevõte "Lietuvos Energia Tiekimas" (LET) ning juuniks reserveeris tootmisvõimsuse ka toorainekaubandusega tegeleva grupi Imlitex Holdings kuuluv Imlitex.

Nädalavahetusel oodatakse Klaipedasse suurt gaasitankerit Arctic Princess. "Lietuvos Energija" märkis, et last ei ole mõeldud tema jaoks.

Varem teatas Sputnik Latvija, et Achema tehas kandis eelmisel aastal 28,9 miljoni euro suurust kahjumit, mis järgnes terava kontrastina 2017. aasta 20,2 miljoni euro suurusele kasumile. Achema suurte kulude tõttu sattus "miinusesse" kogu Achemos grupp (16,5 miljonit eurot kahjumit).

Tuletame meelde, et Achema tehas on Leedu suurim gaasitarbija, kes kannab Norrast renditud ujuva gaasiterminali Independence ülalpidamise põhikulusid. Hetkel kulub Achemal selleks umbes 20 miljonit eurot.

Gaasi kallinemise tõttu peatas Achema eelmisel suvel tootmise. Üks kahest ammoniaaki tootvast tsehhist suleti; ei töötanud ka karbamiidi tootev osa; peatati koostootmiselektrijaam, mis varustas tootmisvõimsusi energiaga. Tehase neis osades, kus tööd ei lakanud, vähenesid tootmismahud. Osa tehase töölistest saadeti palgata puhkusele.

Achemos grupi esindajad kohtusid eelmisel aastal mitmel korral terminali hooldamise küsimustes energeetikaministeeriumi esindajatega. Võimud pakuvad ettevõttele pikaajalist vedelgaasi tarnimise lepingut vastutasuks terminali hooldamistasu vähendamise eest.

Niisugune otsus võimaldab jagada terminali hooldamise kulusid pikemale ajaperioodile - laeva ostmiseks on kavas võtta 308 miljoni euro suurune laen, millest osa (148 miljonit) läheb terminali hoolduskuludeks. Alates 2019. aastast on kavas vähendada kulusid vähemalt 23 miljoni euro võrra – 66-lt 43-le miljonile eurole.

Alternatiivina pakkus Achema taasgaasistamise laeva väljavahetamist väiksema vastu. Senist töötlemismahtu ei ole Leedul enda tarvis vaja, eksport aga ei taha vedu võtta - naabrid eelistavad Gazpromilt odavamat torugaasi osta.

Küsimus energeetikaministeeriumi ja Achema vahel ei ole tänase seisuga veel lõplikult lahendatud.

Lisaks on Achema ja gaasikaubandusettevõte Achema Gas Trade esitanud Euroopa Kohtusse kaebuse Klaipeda vedelgaasiterminali tänavu jõustunud uue halduskorra üle, mis seab Achema käesoleval aastal LET-i kõrval ebavõrdsetesse tingimustesse.

Vaidlustatud on mitte ainult Leedu ametivõimude tegevus, vaid ka Euroopa Komisjoni otsus, millega kiideti heaks gaasiterminali riikliku doteerimise põhimõtete muutmine.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
Klaipeda, Leedu, Venemaa, gaas

Peamised teemad