10:54 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
Peterburi majandusfoorum 2019 (10)
11010

Milles seisneb Eesti Sillamäe sadama eelis ja miks võib öelda, et see asub Euroopa keskel, sellest jutustas oma ettekandes Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil (PRMF) tuntud ettevõtja Tiit Vähi.

TALLINN, 7. juuni — Sputnik. Eesti transiidiäri ei suuda panna maailmaturu osalisi oma pilli järgi tantsima, vaid peab vastama nende nõudmistele. Sellel tegevusväljal on Eestil tänu geograafilisele asukohale reaalne šanss edu saavutada.

Sellise järelduse tõi kuuldavale tuntud ettevõtja, üks Sillamäe sadama omanikest Tiit Vähi paneeldiskussioonil "Venemaa–Baltimaad: teel usalduse ja tulusa partnerluse poole", mis toimus 6. juunil Peterburi rahvusvahelise majandusfoorumi (PRMF) raames.

Sillamäe sadama eelistest rääkides rõhutas ta selle soodsat geograafilist asendit ja eriti lähedust Vene piirile. Seda eelist on sadam kasutanud oma kasuks paljude aastate jooksul, mistõttu praegu on transiidimahud Sillamäel isegi suuremad kui Tallinnas, märkis Vähi.

Pealegi asub Sillamäe enam-vähem ühekaugusel Uuralist ja Lääne-Euroopast, mistõttu Euroopa transiidi mõttes ei saa seda linna kuidagi kutsuda Euroopa ääremaaks.

Veel ühe Sillamäe sadama eelisena nimetas Vähi seda, et see on rajatud Eesti ja Venemaa kapitaliga. Sillamäe sadama kasuks räägib ka see, et ta ei ole mitte lihtsalt ümberlaadimispunkt, vaid ka tootmisettevõte.

Viimasel ajal on Sillamäe sadam, mis on ehitatud spetsiaalselt selleks, et saada sillaks ida ja lääne vahel, kogenud raskusi Venemaa ja EL-i suhete halvenemise tõttu, mis on oluliselt vähendanud Eesti kaudu kulgeva transiidi mahtu.

© Sputnik / Светлана Бурцева, Вадим Анцупов
Intervjuu Sillamäe sadama direktori Andrei Biroviga

Mullu märtsis nentis Sillamäe sadama direktor Andrei Birov Sputnik Eestile antud intervjuus: "Poliitiline olukord on selline, et midagi head ei toimu. Me peame vastu, kuid esialgu on tulemusnäitajad üsna tagasihoidlikud."

Naabrid peavad suhtlema

Spetsiaalselt Sputnik Eestile antud kommentaaris rääkis Tiit Vähi ka oma ootustest Eesti majandus- ja taristuministri Taavi Aasa kohtumisele Venemaa transpordiministri Jevgeni Ditrihhiga. Tema arvates on ministrid kord juba kohtumise kokku leppinud, järelikult kavatsevad nad saavutada mingeid positiivseid nihkeid kahe riigi majandussuhetes.

Ettevõtja sõnul jõudsid arutelust "Venemaa–Baltimaad: teel usalduse ja tulusa partnerluse poole" osavõtjad järeldusele, et Eesti ja Venemaa on head naabrid, kelle koostöö toob kasu mõlemale poolele. Head naabrid, lisas Tiit Vähi, peavad kokku saama. Selles osas rõhutas ta aprillikuise Moskva-visiidi tähtsust, millel Eesti president Kersti Kaljulaid kohtus Venemaa riigipea Vladimir Putiniga.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse >>

Sputniku vestluspartneri sõnul on ebatõenäoline, et riigipead kolme tunni pikkuste läbirääkimiste käigus mõne lõpliku lahenduseni jõudsid, kuid tippkohtumise toimumise fakt ise oli edasiste kontaktide eeltingimuseks. Aasa ja Dietrichi nõupidamine SPIEF-2019 kuluaarides vaid kinnitab seda.

 "Ma arvan, et see on juba konkreetsem vestlus," ütles Vähi, lisades, et ministrid saavad vestluse käigus arutada näiteks uute reisiliinide avamise väljavaateid.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas osaleb 6.-8. juunini toimuval Peterburi majandusfoorumil. Aas kohtub ka transpordiminisrti Jevgeni Ditrihhiga. Aasa ja Dietrichi kohtumine Eesti poole algatusel.

Teatati, et poliitikud kavatsevad arutada kahe riigi vaheliste täiendavate transiitkaubavoogude ja reisijateveo arendamise küsimusi. Samuti tehakse ettepanek jätkata ühise transpordikomisjoni tööd ning parandada Eesti ja Venemaa vahelise raudtee- ja maanteetranspordi õiguslikku raamistikku.

Teema:
Peterburi majandusfoorum 2019 (10)

Samal teemal

Peterburi majandusfoorum 2019
Tagid:
majandus, Sillamäe, Peterburi, majandusfoorum, Tiit Vähi

Peamised teemad