05:20 29. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB73.6096
Majandus
lühendatud link
56 0 0

Eesti Panga ökonomist selgitab, miks kaubad ja teenused kallinesid Eestis kiiremini kui euroalal ja mida on oodata teisel poolaastal.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Eesti tarbijate ostukorv kallines mais aastataguse ajaga võrreldes 3,1%, ent euroala inflatsioon oli samal ajal vaid 1,2%. Nii kaubad kui ka teenused kallinesid Eestis kiiremini kui euroalal, teatab Eesti Panga ökonomist Sulev Pert. 

Teisel poolaastal hinnatõus Eestis aeglustub ja selle aasta keskmiseks hinnakasvuks on oodata 2,3%. Aeglasemat hinnakasvu soosib lähikuudel odavam toornafta ja valitsuse plaan alkoholiaktsiisi langetada.

Mootorikütus lähikuudel odavneb, sest toornafta hind langes maailmaturul juuni alguses 60 dollari lähedusse barreli eest. Teisel poolaastal peaks energia hinnakasv seetõttu järk-järgult aeglustuma.

Tarbijate toidukorvi kallinemine on tänavu olnud vaoshoitud. Toiduhinnad, sh alkohol, kallinesid mais aastaga 3%. Hinnatõusust 2,2 protsendipunkti põhjustas see, et köögiviljad kallinesid ebasoodsa ilma tõttu 32%.

Viimastel kuudel on maailmaturul tõusnud nii piima kui ka sealiha hind, ent seni pole see Euroopa siseturule veel tugevalt üle kandunud. Toidutoormete kallinemine võib tarbijahindadesse jõuda aasta lõpuks.

Eesti elanikud kulutasid mullu välismaal üle miljardi euro >>

Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi järgi kasvab Eesti majandus tänavu 3,1 protsenti ning 2020. ja 2021. aastal 2,7 protsenti. Kuid Brüssel ei jaga rahandusministeeriumi majanduskasvu optimismi.

Nähtavaid makromajanduslikke tasakaalustamatusi Eesti majanduses praegu ei ole, väidab rahandusministeerium. Oodata on ettevõtete investeeringute kasvu jätku, mis suurendab Eesti ettevõtete kasvuvõimet tulevikus. Eesti ettevõtted on jätkuvalt konkurentsivõimelised ning ekspordi kasv jätkub.

© Sputnik / Deniss Grabussov
EL riikide majanduskasvu prognoos 2019. aastaks

Samal teemal

IMF ja võlakirjakuningas ennustavad uut globaalset kriisi
Eesti Pank: Majanduse konkurentsivõime langus viitab probleemidele tulevikus
Venemaa piirab oluliselt toidukaupade ja muude toodete importi Eestist
Poliitikud ohustavad inimeste elu
Tagid:
majandus, Euroopa, Eesti, hinnakasvas

Peamised teemad