05:39 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Ekspert selgitas, miks Eestit ärritab Vene elekter, illustreeriv foto

Ekspert selgitas, miks Eestit ärritab Vene elekter

© Sputnik / Сергей Мальгавко
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
11301

Kutsudes üles mõtlema lisatasu kehtestamisele väljastpoolt Euroopa Liitu imporditavale elektrile püüab Eesti valitsus oma riigiettevõtte probleeme lahendada tavatarbijate arvel, arvab ekspert Sergei Kondratjev.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Odava elektrienergia import Venemaalt on Baltimaade tarbijatele kasulik. Eesti juhtkond teeb aga kõik selleks, et Vene importelekter kallineks, ega hooli üldse oma tarbijate rahakottidest, arvab Moskvas asuva Energeetika ja Rahanduse Instituudi vanemekspert Sergei Kondratjev.

Sellise arvamuse ütles ta välja intervjuus Sputnik Eestile, kommenteerides Eesti peaministri Jüri Ratase üleskutset oma Balti kolleegidele mõelda täiendava taristutasu kehtestamisele elektrile, mis tarnitakse Euroopa Liitu mittekuuluvatest riikidest.

Valitsusjuhi sõnul peab selline abinõu tasakaalustama turusituatsiooni, kus tänu odavusele on praegu kõige konkurentsivõimelisem Venemaa elektrienergia.

Nagu Kondratjev märkis, viib lisatasude kehtestamine paratamatult Venemaalt imporditava elektrienergia kallinemisele – Baltimaade tarbijad hakkavad maksma rohkem kui võiksid.

Tema arvates pole Eesti juhtkonna selline avaldus midagi enamat kui katse lahendada oma riigiettevõtte Eesti Energia probleeme tarbijate arvel, kusjuures mitte ainult eestimaalaste, vaid ka teiste Balti riikide elanike arvel.

Ekspert väljendas veendumust, et Läti ja Leedu on taoliste lisatasude kehtestamisest Vene tarnijate suhtes huvitatud märksa vähem. 

Ekspert juhtis tähelepanu ka sellele, et Jüri Ratase avaldus paistab silma paljude teiste Eesti poliitikute viimatiste mõtteavalduste taustal, mis räägivad vajadusest normaliseerida suhted Venemaaga. Veelgi enam: üleskutseid dialoogile Moskvaga kõlab viimasel ajal ka Riias ja Vilniuses, rõhutas ekspert.

Peaminister Jüri Ratas arutas neljapäeval Vilniuses ametikaaslase Saulius Skvernelisega Rail Balticu ja elektrivõrkude sünkroniseerimise ajakava ning tulevikku, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Venemaa katsetas Kasahstani polügoonil uut püüdurraketti
Пресс-служба Минобороны РФ

"Elektrivõrkude sünkroniseerimine tagab meie energiajulgeoleku ning aitab minna lähipiirkonnas üle täielikult avatud elektriturule. Selle ajani peame aga enda turuosaliste eest hea seisma ja kaaluma võimalusi kolmandatest riikidest ostetavale elektrile võrgutasude kehtestamiseks," rõhutas Ratas.

Balti riigid on korduvalt teatanud oma kavatsusest sünkroniseerida oma elektrivarustus Lääne-Euroopa elektrivõrkudega, ühendades end seega lahti BRELL-i energiaringist (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti ja Leedu ühtne energiasüsteem).

Poliitiline kokkulepe, mis näeb ette Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise Lääne-Euroopaga, sai allkirjastatud Brüsselis 2018. aasta juuni lõpul.

Dokument sätestab Balti riikide lahkumise Venemaa ja Valgevenega ühisest elektrienergia süsteemist 2025. aastaks.

Moskvast seevastu on korduvalt teatatud, et Venemaa ei ole kunagi ähvardanud Balti riike energiaringist välja lülitada, ei ole neid sellega šantažeerinud ega isegi kaalunud võimalust ühepoolseks väljumiseks BRELL-i kokkuleppest.

Osa asjatundjaid oletab, et BRELL-ist lahtiühendamine tähendab Eestile, Lätile ja Leedule hulgiturul enam kui kahekordset elektrihinna tõusu.

President Vladimir Putin gaasi vastuvõtuterminali ja ujuva regasifitseerimisplatvormi käikulaskmise tseremoonial Kaliningradis
© Sputnik / Алексей Дружинин

Kaliningradis viidi eelmise nädala nelja päeva jooksul edukalt läbi naaberriikide elektivõrgust eraldamise katse. Kaliningradi katse näitab, et Venemaa on arvestanud Balti riikide peatse lahkumisega BRELL-i elektrisüsteemist.

Venemaa president Vladimir Putin teatas juba aasta algul, et Kaliningradi oblasti energeetikasektor on nüüdsest täielikult iseseisev ja Euroopast sõltumatu. 

"Muuhulgas on see seotud ka Euroopa Liidu plaanidega Balti riikide eraldamiseks Venemaa energiasüsteemist. Mõsitagi on nende endi asi, millele maksumaksjate raha kulutada," ütles Venemaa riigipea. 

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Moskva juhtis Brüsseli tähelepanu Baltikumi BRELL-ist väljalülitamise miinustele
Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks
Brüssel ootab Baltimaade energeetikutelt koostööd Venemaaga
Tarbijahindade kuumuutust mõjutas enim elektri kallinemine
Tagid:
majandus, Jüri Ratas, elekter, BRELL

Peamised teemad