11:42 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Majandus
lühendatud link
Peterburi majandusfoorum 2019 (10)
14511

Eesti-Vene suhted on olnud nii kaua madalseisus, et kaks tippkohtumist koheselt usalduse ja koostöö taastamist kaasa ei too. See kehtib ka transiidivaldkonna kohta, ütles Venemaa Raudteede endine juht Vladimir Jakunin.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Eesti võib loota positiivsetele muutustele transiidivaldkonnas alles oma valitsuse "delikaatse töö" korral, ütles Venemaa Raudteede endine juht Vladimir Jakunin Peterburi rahvusvahelise majandusfoorumil portaalile Tribuna.ee.

Kommenteerides kaubavoogude Eestisse tagasipöördumise võimalust, meenutas Jakunin, et viimase 25 aasta jooksul on Eesti juhtkond kasutanud äärmiselt skandaalset poliitilist retoorikat. Selle taustal ei saanud rääkida majanduslike suhete arengust Venemaaga.

Vladimir Jakunin lisas, et see mõte on eriti asjakohane transpordisektoris, mis "nagu vesi, leiab alati augukese üles". See tohutu kaubavoog, mis varem Eestit läbis, on juba ammu ümber jagatud, mistõttu peab Eesti koostöö taasalustamiseks pakkuma välja midagi atraktiivset nii kaubaomanikele, kui ka ekspediitoritele. Sellegipoolest on vajadus sadamateenuste järele endiselt olemas, tunnistas Jakunin.

Ja siin sõltub tema sõnul palju "poliitiliste institutsioonide, eelkõige valitsusasutust delikaatsest tööst, et silmapiirile kerkinud positiivsed muutused teoks saaksid".

Kuigi Eesti ja Venemaa presidentide ning Eesti majandusministri ja Venemaa transpordiministri kohtumisest tekkinud positiivne suundumus tekitab teatud optimismi, ei maksa Vladimir Jakunini sõnul veel rääkida Eestit läbiva transiidi kiirest taastamisest.

Vladimir Jakunin
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Need on alles esimesed kontaktikatsed tavalise diplomaatilise läbirääkimisteprotsessi jätkamiseks. Ja otsustada selle põhjal, et olukordi nüüd koheselt muutub, oleks ennatlik," ütles ta.

Kõik sõltub Eestist

Aasta tagasi märkis Vladimir Jakunin samal Peterburi majandusfoorumil, et niikaua, kui Eesti ei soovi Venemaaga konstruktiivseid suhteid luua, ei maksa loota ka kahe riigi ärisidemete arengut.

Aprillis toimunud intervjuus Sputnikule väljendas ta lootust, et transiidivoogude tagasipöördumisest Eestisse saadav kasu mõjuks nii inimeste meeleolule, kui ka võimude poliitikale. Tema sõnul sõltub kõik Eestist.

Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum toimus Neevalinnas 6.-8. juunini. Sel aastal sõlmiti üritusel majandusleppeid rekordilise summa – rohkem kui kolme triljoni rubla väärtuses. Seekordne foorum purustas ka osalejate arvu ja koosseisu absoluutse rekordi: osales rohkem kui 19 tuhat inimest, sealhulgas üle 3,5 tuhande välisriigi külalise 145 riigist.

Eesti oli esmakordselt üle paljude aastate, sel aastal foorumil esindatud ministri tasandil - Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas pidas üritusel läbirääkimisi Venemaa transpordiministri Jevgeni Ditrihhiga.

Teema:
Peterburi majandusfoorum 2019 (10)

Samal teemal

Peterburi majandusfoorum 2019
Tagid:
majandus, Venemaa Raudteed, transiit, Vladimir Jakunin, Peterburi, majandusfoorum

Peamised teemad