11:25 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Majandus
lühendatud link
7510

Eesti Energia nimetas töötajate koondamise ühe põhjusena Venemaa elektrienergiat. Politoloog Andrei Manoilo kommenteeris raadios Sputnik, et Eestil on juba harjumuseks saanud süüdistada kõigis oma probleemides Venemaad.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Odav elektrienergia Venemaalt, samuti CO2 heitekvootide hinnatõus muutis Eesti põlevkivielektrijaamad mittekonkurentsivõimeliseks. Majandusharus algas langus, olukord läheneb sotsiaalsele plahvatusele, teatas Põhjarannik.

"Me oleme selle aastaga juba koondanud peaaegu 500 inimest, aasta algusest. Ja tegelikult see suhteliselt karm ja ebavõrdne turuolukord, mis meil siin Vene elektriga, maksuvaba elektriga konkureerides vastu vaatab, näitab seda, et meil võib olla vaja veel aasta lõpuni inimesi koondada," rääkis Eesti Energia juht Hando Sutter.

Praegu ei tööta Narva elektrijaamade üheteistkümnest blokist kolm, katkestused algasid veebruaris. Teatatakse, et lähitulevikus peaksid sundpuhkusele minema ka kaevurid. Sundpuhkus mõjutab kokku kuni 1300 töötajat. 

Poliitikateaduste doktor, Moskva Riikliku Ülikooli professor Andrei Manoilo avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et Eesti poliitikutel ja ametnikel on juba harjumuseks saanud süüdistada Venemaad oma kõigis, sealhulgas puhtmajanduslikes probleemides.

"See on just see juhus, kui oma riigi majandusprobleemid püütakse ajada naabri kaela. Võiks arvata, et odavam elektrienergia on hüve - tavatarbijad ja ettevõtted maksavad vähem, neil tekib lisaraha. Kuid mingil põhjusel seotakse sellega ka töötajate arvu vähendamist," ütles Andrei Manoilo.

Ta usub, et töötajate koondamised on Eesti majanduse struktuursete probleemide tagajärg ning Venemaa elektrienergia on ametnike jaoks muutunud lihtsalt mugavaks ettekäändeks.

"Ma arvan, et osa töötajate koondamine ja teiste sundpuhkusele saatmine ei ole seotud Venemaa odava elektrienergiaga. Tõenäoliselt oli see tööandjatele ette teada ja nüüd on selleks hea võimalus," ütleb Andrei Manoilo.

Ekspert selgitas, miks Eestit ärritab Vene elekter >>

Sputnik Eesti teatel suurendas Venemaa eelmisel aastal märkimisväärselt elektrienergia pakkumist Balti regioonile, kaubeldes sellega Nord Pooli börsil. Vene ettevõtted on valmis tarneid jätkama.

Samal teemal

Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
Tagid:
Eesti, Venemaa, majandus, Eesti Energia

Peamised teemad