17:53 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
5220

Eurovolinik Maroš Šefčovič kohtub 13. juunil Moskvas Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga, et arutada muuhulgas Baltimaade piirkonna ühtsest energiaringist välja lülitamise probleeme.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Läbirääkimised Balti riikide energiavarustuse tuleviku üle jõuavad ilmselt uude staadiumisse. Euroopa Liidu ühtse energiavarustuse volinik Maroš Šefčovič arutab BRELLi energiaringi katkemise küsimust 13. juunil Moskvas Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga.

Volinik Šefčovič ja minister Novak arutasid eelnevalt, aprillis, BRELLi energiaringi katkemise küsimusi telefoni teel, nagu teatas ministri pressiteenistus, kuid arutelu üksikasjad on jäänud teadmata. Viimatine silmast silma kohtumine toimus aga jaanuaris Brüsselis, sellel käsitleti Baltimaade energiaküsimusi vaid möödaminnes, programmi naelaks oli gaasitransiit läbi Ukraina.

Läinud kuudel on olukord piirkonna elektriturul oluliselt muutunud. Kaliningradi energeetikud korraldasid baltlaste ootuste kiuste täiesti edukad katsed Vene enklaavi elektrisüsteemi toimetuleku asjus. Balti riigid aga on oma süsteemi "sõltumatuse" katsetused udustel põhjustel hilisemale ajale edasi lükanud.

Süsinikukvootide maksumuse on Eesti põlevkivi-elektrijaamade jaoks tublist tõusnud, mis Tallinna kinnituste kohaselt on riikliku energeetika sisuliselt kiire lõpu poole tõuganud.

Baltimaade pealinnad on jõudnud üht-teist liigset välja lobiseda

Baltimaade pealinnad on Euroopa Liidu mõningasest rahalisest toetusest johtuvalt, nagu Sputnik Eesti on üksikasjalikult kõnelnud, deklareerivad kavatsust end Venemaa ja Valgevene elektivõrkudest 2025. aastal lahti lülitada, sünkroniseerides end Poola kaudu Lääne-Euroopa süsteemiga. BRELLi kokkulepe sõlmiti piirkonna viie riigi vahel 2001. aastal tänu Nõukogude Liidu energiapärandile.

Volitused keerulisteks läbirääkimisteks Moskvaga sellest lepingust lahtiütlemiseks on Balti riigid ilmselgelt geopoliitilistel põhjustel Euroopa Komisjonile, seega antud hetkel veel volinik Maroš Šefčovičile üle andnud. Tõsi küll, Baltimaade pealinnad on eurovoliniku ülesande raskemaks teinud, olles jõudnud Vene kolleegide kohta inetusi rääkida.

President Vladimir Putin gaasi vastuvõtuterminali ja ujuva regasifitseerimisplatvormi käikulaskmise tseremoonial Kaliningradis
© Sputnik / Алексей Дружинин

Euroopa Komisjoni praegune koosseis paneb oma volitused hiljutiste Euroopa Parlamendi valimiste tulemusena maha, ELi uue energiavoliniku ja järelikult Moskvaga BRELLi küsimustes läbirääkija nimi on seni veel teadmata. Kuid varem on Brüssel eelkõige lubanud vajaduse korral hüvitada Venemaale probleemid, mis Kaliningradi BRELLi lepingust taganemise puhul tekitatakse.

Uued elektrijaamad ja vastava taristu on venelased juba oma raha eest rajanud ja tuleb arvata, et neil on igati põhjust Euroopa Komisjoniga rahast kõnelda.

Veskimägi astus järsku välja Venemaa elektri kaitseks

Moskvas toimuva kohtumise tulemuste ootus seletab suurel määral Eesti energeetikavaldkonna ettevõtete juhtide retoorikat ja arvata võib, et põhjendab ka muutusi selles retoorikas.

Põhivõrke haldava riigietevõtte Elering juht Taavi Veskimägi, kes varem oma Venemaa partnerite kohta head sõna ei ütelnud, on järsku hakanud teise riigiettevõtte Eesti Energia juhtide arvamusele risti vastupidist juttu rääkima, nagu teatab riiklik ringhääling ERR, sellest et Venemaa pole üldse Eesti energeetika probleemides süüdi.

Председатель правления Elering Таави Вескимяги
© Sputnik / Стрингер
Eleringi juht Taavi Veskimägi

Kummalisus ei seisne üksnes selles, et Taavi Veskimägi hakkas järsku sõna võtma vaat et Venemaa elektri kaitseks piirkondlikul turul ja kaudselt siis ka idee vastu kehtestada idapoolsete tarnijate odavale elektrile maks kohaliku taristu kasutamise eest. Veider on veel seegi, et Elering tegeleb ju üldiselt "juhtmetega" ja mitte elektri enese tootmisega.

Sellele on Eestis spetsialiseerunud just ettevõte Eesti Energia, kes praegu oma töötajaid vallandab ja palgata puhkusele saadab, põhjendades oma probleeme eeskätt Venemaa "liiga odava" elektri turuletulekuga. Kahe tihedalt seotud ettevõtte vahel on nii nende suhete kui huvide osas probleemid tekkinud.

Poliitoloog: Eesti püüab oma majandusmured naabri kaela ajada >>

Venemaa ja Euroopa meediakanalid ei ilmuta erilist huvi BRELLiga seotud sündmuste käigu ega 13. juunil volinik Maroš Šefčoviči ja minister Aleksandr Novaki kõneluste vastu.

Üldist tähelepanu pälvib hoopis valusam küsimus Ukraina kaudu kulgevate gaasitarnete asjus. Euroopa Liidu huvi Venemaa maagaasi transiidi vastu Ukraina kaudu, mille teenusteleping tänavuse aasta lõpul ära lõpeb, varjutab täielikult Baltimaade BRELLi tepingust taganemise küsimuse.

Kõiki uudiseid Balti riikide BRELList lahkumise kohta saab lugeda sellelt lingilt >>

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Baltimaade lahkumine BRELL-ist
Tagid:
majandus, energeetika, elekter, Venemaa, BRELL, Balti riigid

Peamised teemad