19:10 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Majandus
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
85 0 0

Eesti majandus- ja taristuministri arvates võiks Eestil olla oma tuumaelektrijaam.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas usub, et leidub kohti, kuhu saab tuumaelektrijaama ehitada ka kohalikule elanikkonnale ja keskkonnale erilist kahju tekitamata. Ta selgitas, et oma tuumajaam aitab energiajulgeolekut veelgi tugevdada, vahendas ERR ministri seisukohta. 

Таави Аас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Taavi Aas

"Ma arvan, et meil on isegi olemas kohad, mis on suhteliselt valutud sellise jaama ehitamiseks," lausus Aas lisades, et ühe võimaliku kohana on välja pakutud näiteks Kunda. Aas lisas, et neid kohti võib olla teisigi. Taavi Aas väljendas rahulolu, et ühiskonnas on alanud arutelu oma tuumaenergia teemal.

Eurovolinik Maroš Šefčovič (paremal) kohtub Moskvas Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Samas, kõneldes võimalusest anda tuumajaam käiku 2030. aastaks, märkis minister, et see võiks olla reaalne, kuid enne tuleb teha tõsiseid seadusemuudatusi ja läbi viia avalikud arutelud. Eesti majandus- ja taristuministri arvates võiks Eestil olla oma tuumaelektrijaam.

Samas ei saa tema sõnul praegu veel öelda, kas Eestil on pärast BRELList lahtiühendamist piisav elektrivaru, mistõttu põlevkivil töötavaid elektrijaamu esialgu sulgeda ei tohi.

"2025. aastal saame otsustada, kas me oleme vajalikul määral elektriga kindlustatud või tuleb neid jaamu edaspidigi reservis hoida. Või siis tuleb leida muud lahendused, näiteks ehitada neljanda põlvkonna tuumaelektrijaam, et energiaturvalisus oleks tagatud," teatas minister.

Ekspert selgitas, miks Eestit ärritab Vene elekter >>

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Balti riigid kavatsevad väidetavalt energiasõltumatuse nimel end alates 2025. aastast BRELLi (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu) energiasüstemist lahti lülitada. Venemaalt ja Valgevenest tuleva elektri alternatiiviks peavad saama nii oma energiaallikad kui ka liitumine Euroopa Liidu ühtse elektrivõrguga.

Poliitoloog: Eesti püüab oma majandusmured naabri kaela ajada >>

BRELList lahtiühendamise ettevalmistust arvestades allkirjastas Eesti ettevõte Fermi Energia tänavu märtsis kavatsuste protokolli uue põlvkonna tuumareaktoreid tootva Kanada firmaga Moltex Energy. Selle koostöö tulemuseks võib olla Eestisse tuumajaama rajamine, mis oleks praegustest tuumajaamadest kakskümmend korda väiksem, kuid ei jääks võimsuse poolest neile alla.

Praegu on Eesti energeetika aluseks põlevkivi. Igal aastal suureneb ka taastuvallikatest, nagu näiteks tuulegeneraatoritest saadava rohelise elektri osakaal.

Teema:
Põlevkivienergeetika

Samal teemal

Venemaa ei taha Eestilt miljoneid "sageduse" eest - eksklusiivne
Putin: Kaliningrad muutus energia osas Euroopast sõltumatuks
Kaliningrad katsetas edukalt iseseisvat elektrisüsteemi
Eesti energiaettevõte uurib uue põlvkonna tuumareaktori võimalusi
Tagid:
põlevkivi, Taavi Aas, tuumaelektrijaam, energeetika, Eesti

Peamised teemad