03:25 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
12412

Kas on mingit seost elektri hinna, Narva elektrijaamadest töötajate koondamise, Nord Pooli jaotusvõrgu ja vene elektri vahel ning milleni võib viia BRELList lahkumine, selgitasid Sputnik Eestile energeetikavalla asjatundjad.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik, Ilona Ustinova. Riikidele, mis ei kuulu Euroopa Liitu, tuleb tingimata kehtestada elektritarnete eest tollimaksud, kaitsta turuosaliste huve kaitsta, arvab Eesti peaminister Jüri Ratas.

Ning et tagada Baltimaade energiajulgeolekut, tuleb tema meelest tingimata BRELList lahkuda /energiaring, mis ühendab Eestit, Lätit, Leedut, Venemaad ja Valgevenet).

Eurovolinik Maroš Šefčovič (paremal) kohtub Moskvas Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Nagu Eesti meedia varem on kirjutanud, riigiettevõte Eesti Energia ebavõrdse konkurentsi pärast Venemaa tarnijatega elektriturul ja CO2 saastekvootide kõrge hinna tõttu sunnitud põlevkivielektri tootmist vähendama, mis ongi viinud arvukal hulgal töötajate koondamiseni. Ligikaudu 1300 töötajat saadetakse sundpuhkusele.

Venemaa on konkurent, aga temata ei saa kuidagi

Antud hetkel on Eesti samal hulgiturul Põhjamaade Nord Pooliga, kus ta on vahetult seotud Soome ja Läti elektrivõrkudega ning BRELLi kaudu Venemaa elektrivõrkudega.

Narva elektrijaamade töötaja Vjatšeslav Šilkini sõnul lubavad Nord Pooli turureeglid Venemaal selles osaleda, kuid samas pole tal karme kohustusi CO2 saastekvootide tasumiseks.

"Meie maksame, aga Venemaa mitte, ja see annab talle turul konkurentsieelise. Meie elektri hinnast moodustavad 2/3 maksumusest kvoodid," ütles Šilkin kommentaaris Sputnik Eestile.

Ja probleem ei ole tema arvates mitte Venemaas, vaid nendes, kes on loonud siseturul kauplemise tingimused, Euroopa riigid, kes Nord Pooliga on liitunud, on sunitud tasuma sedavõrd kõrgeid CO2 saastekvoote, ent see on niivõrd range nõue, et elektri tootmine muutub tulutuks.

BRELList lahkumine on tobe tegu

Energiaring BRELL, märkis Šilkin, oli tõsine ja läbimõeldud projekt. See võimaldab mingigi ülekoormuse või elektrivõrgu rikke korral küllalt kiiresti probleemi lahendada.

"Nüüd otsustavad nad end ringist välja lülitada, aga kõik viimased sündmused annavad tunnistust sellest, et seda pole vaja teha," leiab Šilkin.

Sama meelt on ka Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev. Tema nentis kommentaaris Sputnik Eestile, et pool sellest elektrist, mida Eesti praegu tarbib, tuleb Venemaalt.

"Kui ma käisin peaministri jutul, küsisin otsesõnu: kes tänapäeval tagab Eestile kindla peale katkematu elektrienergiaga varustatuse? Aga vastust ma ei saanud. Ilma Venemaa elektrita Eesti toime ei tule. Pärast BRELList lahkumist jääme me ühel ilusal päeval lihtsalt pimedusse," ennustab Zaitsev.

Liiatigi, lisas ta, on Nord Poolis elektrit praktiliselt kogu aeg defitsiidi tasandil ja paljud Euroopa ministrid tunnistavad seda, et BRELList lahkumine paistab veelgi arutum.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, usub vene politoloog Andrei Manoilo, et vaevalt küll saavad Narva elektrijaamade töötajate koondamised vaevalt kuidagiviisi Venemaalt tulevate elektritarnetega seotud olla.

Tema hinnangul on oma vastutus probleemide eest Eesti majanduses otsustatud lihtsalt idanaabri kaela ajada.

"Võiks tunduda, et odav elekter on hüve. Inimestel on ju siis vähem kulutusi. Millegipärast aga võeti selle asemel Eestis kätte ja kukuti töötajaid koondama," märkis Manoilo.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Brexit – protsess läks käima

Peamised teemad