22:40 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
68 0 0

Eesti riigiettevõte Eesti Energia tegi valitsusele ettepaneku maksustada elekter, mis saabub Eestisse ja teistesse Balti riikidesse Venemaalt.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Valitsus ise kommenteerib Eesti Energia ettepanekut esialgu üsna ettevaatlikult, kuna maksu kehtestamine nõuab mitte ainult kooskõlastust Läti ja Leeduga, vaid ka Brüsseli nõusolekut, kirjutab ERR.

"See otsus tuleb kooskõlastada ka Euroopa Liiduga ja mingit kiiret lahendust kindlasti ei ole. Siin kindlasti käib diskussioon ka selle üle, et kui palju see Venemaalt tulev energia Eestis üldse hinda mõjutab ja kui palju oleks võimalik nende tollidega seda turgu reguleerida," kommenteeris minister Taavi Aas.

Eesti juhtkond näeb lahendust "ebaausa konkurentsi küsimusele" lisatingimuste kehtestamises Venemaa elektritarnijatele. Nagu Sputnik Eesti kirjutas, tegi peaminister Jüri Ratas juuni algul Baltimaadele ettepaneku mõelda võimalusele kehtestada elektrile, mis tuleb riikidest, mis ei kuulu Euroopa Liitu, täiendav taristumaks.

Eesti Energia nimetas töötajate koondamise ühe põhjusena Venemaa elektrienergiat. 

"Me oleme selle aastaga juba koondanud peaaegu 500 inimest, aasta algusest. Ja tegelikult see suhteliselt karm ja ebavõrdne turuolukord, mis meil siin Vene elektriga, maksuvaba elektriga konkureerides vastu vaatab, näitab seda, et meil võib olla vaja veel aasta lõpuni inimesi koondada," rääkis Eesti Energia juht Hando Sutter.

Poliitoloog: Eesti püüab oma majandusmured naabri kaela ajada >>

Poliitikateaduste doktor, Moskva Riikliku Ülikooli professor Andrei Manoilo avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et Eesti poliitikutel ja ametnikel on juba harjumuseks saanud süüdistada Venemaad oma kõigis, sealhulgas puhtmajanduslikes probleemides.

Venemaa katsetas Kasahstani polügoonil uut püüdurraketti
Пресс-служба Минобороны РФ

"See on just see juhus, kui oma riigi majandusprobleemid püütakse ajada naabri kaela. Võiks arvata, et odavam elektrienergia on hüve - tavatarbijad ja ettevõtted maksavad vähem, neil tekib lisaraha. Kuid mingil põhjusel seotakse sellega ka töötajate arvu vähendamist," ütles Andrei Manoilo.

Rahvusliku energiajulgeoleku sihtasutuse peadirektor Konstantin Simonov, kommenteerides oma intervjuus Sputnik Eestile võimalikku tollimaksu kehtestamist Venemaalt pärit elektrile, tuletas meelde, et "kaubanduse olemus seisneb ju selles, et luua võrdsed tingimused ühesuguste kaupade tarneteks."

"Jutt käib konkreetse tarnija diskrimineerimisest. Pole raske taibata, et seda tehakse poliitilistel motiividel," rõhutas ekspert.

Tema sõnul muutub Venemaalt eksporditav elekter tollide arvel kokkuvõttes kallimaks, kuusjures hinnavahe maksab kinni lõpptarbija.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Baltimaade lahkumine BRELL-ist
Tagid:
majandus, energeetika, elekter, BRELL, Eesti Energia

Peamised teemad