12:24 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
613 0 0

Kontode sulgemisega Eesti pankades seisavad silmitsi mitte ainult mitteresidentidest ettevõtted, vaid ka Eesti firmad, kellest paljud tegutsevad juba aastakümneid. Swedbank rääkis Sputnik Eestile, kuidas pangandus Euroopas muutub.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. Mitte ainult paljusid mitteresidente, vaid ka Eesti firmasid on viimasel ajal tabanud nende arveldusarvete sulgemine Swedbankis. Postitused suhtlusvõrgustikus annavad tunnistust, et sama murega on kimpus ka Läti ja Leedu firmad. Baltimaade ettevõtjaskond täheldab, et see protsess on omandamas massilist iseloomu.

Eraettevõtted Tavid, TavexWise ja Avidbiz otsustasid koguni Swedbanki vastu kohtuteed alustada ja teatasid valmisolekust selle vaidlusega Euroopa Kohtuni välja minna.

Скриншот сообщения в Facebook
© Фото : Скриншот
Kuvatõmmis Facebookist

"Lugupidamisega, Swedbank" – ja kogu lugu

Sputnik Eesti poole pöördusid mõnede Eesti firmade esindajad ja ütlesid, et hoolimata katsetest Swedbankis arveldusarvete sulgemise põhjuseid teada saada, ei õnnestunud neil selle otsuse osas mingit mõistlikku põhjendust saada. Ärimeeste sõnul pank enamikel juhtudest konto sulgemise konkreetsele põhjusele ei osuta, viidates vaid uutele juhistele ja seadusesätetele.

Sputnik Eestile esitatud kirjavahetusest panga ja kliendi vahel:

"Tuginedes Eesti Vabariigi krediidiasutuste seaduse § 89.9, mille kohaselt krediidiasutusel on õigus lepingust keelduda ilma keeldumist põhjendamata, on Swedbank AS otsustanud ettevõte arveldusarve ilma lisaselgitusteta sulgeda. Lugupidamisega, Swedbank"

Paljud Swedbanki kliendid märgivad ühtlasi, et panga kirjadelt on kadunud tavapärased allkirjad pangatöötaja nime, ametinimetuse ja kontaktandmetega, kirjas on vaid lakooniline "Lugupidamisega, Swedbank" – ja kogu lugu.

Pank peab nagu ihuarst kõike teadma

Swedbanki kommunikatsioonispetsialist Liidia Kaljundi ütles Sputnik Eestile, et sedavõrd drastiliste muudatuste põhjuseks panga käitumises klientide suhtes sai rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus.

Swedbanki kommunikatsioonijuhi sõnul peab pangandus muutuma läbipaistvaks. "Üheks kõige olulisemaks eelduseks panga vastastikustes suhetes klientidega on ettevõtte ärisuhete ja omandistruktuuri mõistmine ning pankade võime tuvastada kliendi varade päritolu ja hinnata, kas tehingud vastavad kliendi ja tema põhikirjalise äritegevuse profiilile," täpsustas Kaljundi.

Selleks koguvad pangad võimalikult üksikasjalikku teavet oma klientide äritegevuse kohta. Ja Swedbank soovitab kõigil ettevõtetele teha sedasama, "kuna oma partnerite tundmine ja nende omanike ning tegelike kasusaajate tundmine aitab ettevõtetel erinevaid riske juhtida."

Pank õpib uusi reegleid

Kaljundi sõnul ei ole otsus kliendi konto sulgeda ka panga jaoks kunagi kerge. Esimeste kliendikontode sulgemistega käis kaasas küllaltki lakooniline kirjavahetus kliendiga, kuid viimasel ajal püüab Swedbank juurutada täpsemat ja sisulisemat suhtlust, et kliendil oleks võimalik täpsemalt ja põhjalikumalt selgust saada põhjustest, millest panga sedavõrd ebameeldiv otsus on tingitud, nentis Kaljundi.

Arveldusarve sulgemise põhjuseks võib osutuda nii kliendi ebaselge äriskeem kui ülisegane omandistruktuur, kui ei saa tuvastada tegelikku kasusaajat. Riskialale satub ka see klient, kellega on seotud negatiivne kõrvalteave või puudub tõepärane finantsinfo tema äritegevuse kohta; kui temaga on seotud isikud, kes on kaasatud rahapesusse, või siis tekib kahtlus rahaliste tehingute puhul variisikute kasutamises.

"Problemaatiliseks võib osutuda ka suures koguses omatav sularaha, mis ei vasta antud ettevõtte tavalisele majandustegevusele, hiigelsuured laenulepingud isikutega, kelle varad on määratlematu päritoluga või kelle suhtes on kahtlusi sanktsioonide rikkumises," selgitas Liidia Kaljundi.

Tema sõnul õpib Swedbank uute reeglite alusel töötama ja nendest juhindudes on koostanud oma klientidele hulga soovitusi - mis on halb ja kuidas seda vältida, sellest saate edasi lugeda Sputnik Eesti venekeelsest versioonist.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Swedbanki rahapesuskandaal
Tagid:
Eesti, pangandus, majandus, Swedbank

Peamised teemad