20:27 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
61 0 0

Venemaa Rosnano juhatuse esimees Anatoli Tšubais tegi ettepaneku kehtestada Venemaal süsihappegaasi maks. Rahvusvahelise Finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski avaldas sel puhul raadiosaates oma seisukohta.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Venemaal tuleb kehtestada süsihappegaasi maks, et innustada tööstusettevõtteid heitmekoguseid vähendama, teatas intervjuus RIA Novostile ettevõtte Rosnano juhatuse esimees Anatoli Tšubais. 

Ta märkis, et Pariisi kliimaleppe ratifitseerimiseks valmistumise raames peab Venemaa looma heitmete riikliku arvestuse süsteemi ja lahendama uue maksu kehtestamise küsimuse.

"Siis tuleb lahendada kõige keerukam küsimus: süsihappegaasi maks. Kas rakendada majanduslikke meetmeid, mis innustavad süsihappegaasi emissiooni alandama või mitte? See kujuneb kogu kliimameetmete süsteemi ilmselt kõige raskemaks küsimuseks," arvab Tšubais.

Ta mainis Euroopa Liidu lisamaksu importkaupadele, kui nende tootmisel tekivad normijärgsest oluliselt suuremad süsinikdioksiidi heitekogused. 

"Seetõttu oleks minu vaatevinklist mõistlikum kõigepealt selgitada välja mõõtmise reeglid ja heitekogused ning seejärel tuleb ilmselt mõelda maksu kehtestamisele. Maksumäära teeksin ma esialgu sümboolse, minimaalse," lisas ta.

Süsinikdioksiidi kontsentratsioon atmosfääris lõi rekordi, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Rahvusvahelise Finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski avaldas raadio Sputniku saates selle kohta oma arvamust.

"Maksu kehtestamine on õige. Keskkonnakaitsjad ütlevad, ja ma usun neid, et meil on ahastamapanev olukord ning 2050. aastaks on süsinikdioksiidi kontsentratsioon õhus äärmiselt kõrge. Selline maks kehtestatakse tavaliselt majandusbuumi ajal, mil ettevõtete tulud ja jaotamata kasum on tõusmas ja nad saavad seda, nagu öeldakse, lahkesti jagada.

Teadlane: katastroofiliste muutuste ärahoidmiseks on veel kümme aastat >>

Praegu näeme, et teatud ettevõtted kurdavad bensiinihinna tõusu üle ja kui samal ajal kehtestada veel süsihappegaasi tasu, siis langeksid nad masendusse ja hakkaksid massiliselt pankrotti minema," leiab Vladimir Rožankovski.

Samal teemal

Saksa ja Šveitsi õpilased nõuavad tegusid kliimamuutuse vastu
Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos
Antarktika sulab kiiremini kui kunagi varem
Üle kümne tuhande Belgia koolilapse võttis osa kliimaprotestist
Hakkame koos elama, putukaid sööma ja selle üle uhked olema
Tagid:
süsinikdioksiid, kliima, Venemaa, õhusaaste, maks

Peamised teemad