05:57 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
58 0 0

Euroopa Liit peab Venemaa ja Hiinaga rohkem lepinguid sõlmima, kui ta soovib saada toetust Euroopa ühisraha populariseerimisel maailmaturgudel, mis on mures kaubandussõdade üle ja kahtlevad USA dollari stabiilsuses.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit kavatseb kasutada Hiina ja Ameerika Ühendriikide vahelist kaubandussõda, maailma finantsturgude ebakindlust ja reservvaluutade ebastabiilsust, et vähendada dollari rolli ja tõsta euro osakaalu rahvusvahelistes tehingutes. Brüssel loodab, et selles aitab teda Venemaa, minnes naftatoodete ja maagaasi arveldustes üle eurole.

Brüssel kavatseb euro maailmarahaks muuta >>

Euroopa Keskpanga hinnangul on euro osatähtsus maailmamajanduses kasvanud viimase aasta jooksul 1,2%, jõudes 21%-ni. Euroopa ühisraha osakaal on suurenenud ka rahvusvaheliste võlgnevuste kindlustamisel, pangahoiustel ning rahvusvahelistes laenudes. 

EKP märgib euro osakaalu suurenemist ka Venemaa välisvaluutareservides ja näeb selles võimalust kasutada Moskvat liitlasena dollari väljatõrjumisel. Euroopa Liidu keskpanga juhi kommentaarid ja intensiivistuvad arutelud sellest, kuidas euro tähtsust veelgi suurendada, langesid ajaliselt kokku Euroopa Komisjoni asepresidendi, ELi ühtse energiaturu volinik Maroš Šefcovici Moskva visiidiga, kes arutas Venemaa valitsusega probleeme euro kasutamisel maagaasi ja naftatoodete tarnete eest tasumisel.

Brüssel vajab 21. juunil eelseisva Euroopa Liidu tippkohtumise eelõhtul trumpe, mis võiksid määrata maailmajao lähiaastate valuutapoliitika suuna.

Lisaks dollarile ja eurole on olemas ka rubla ja jüaan

Euroopa Liidu eesmärk on suruda USA dollar välja oma rahvusvahelistest arveldustest, suurendades selle arvelt euro osakaalu eelkõige tehinguis energiakandjatega. Antud küsimuses leidis EL osalist mõistmist ka Moskvas.

Volinik Šefcovici ja Venemaa rahandusministri Anton Siluanovi hiljutise kohtumise konkreetse tulemusena on võimalik, et Moskva ja Brüssel suudavad vastastikuste arvelduste dollariküsimuses ühise keele leida.

Tundub, et ELil kuulub alternatiivsete valuutade nimekirja ainult euro, samas kui Moskvas on see vähemalt ühe rea võrra pikem, sisaldades ka sõna "rubla".

Ilmselgelt on antud küsimuses eelkõige Euroopa Liit huvitatud koostööst Venemaaga, mitte vastupidi. Seetõttu on riigi abi euro edendamisel maailma teise valuuta positsioonilt esimesele väärtus iseeneses, mida ei kingita lihtsalt niisama.

Euroopa poliitikute sõnul näitab Moskva selliste vastastikuste suhete küsimuste lahendamisel üles üha pragmaatilisemat lähenemisviisi, rajades oma dialoogi Euroopa Liiduga praktilisele alusele.

President Trump kahtlustab dollari vastu suunatud vandenõu

Mida rohkem Brüsselis ja EKP-s räägitakse, et euro tugevdamise meetmed ei ole suunatud ühegi muu maailma valuuta (st dollari) vastu, seda vähem Washingtonis sellesse usutakse. Euroala rahandusministrite kohtumisel Luksemburgis kinnitati korduvalt, et EL-il ei ole dollari suhtes agressiivseid kavatsusi.

EL matab dollarit - Venemaagi on peiedele kutsutud, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Сергеев

Nagu eeldada võib, ei kavatse Ameerika Ühendriigid anti-dollari alliansi moodustumist rahulikult pealt vaadata. Võib arvata, et president Donald Trump ei kutsu mitte ainult Twitteris Föderaalreservi üles "ülepaisutatud" intressimäärasid alandama (maailma esimajandusele on raskeks koormaks muutunud 2.5% aastaintress - toim.), vaid süüdistab eelkõige Euroopa Liitu valuutamängudes Ameerika dollari arvelt.

Dollari kurss on tema arvates Euroopa ühisraha ning ka jüaani suhtes liiga kõrge, mis ekspordi ja majanduse kasvu takistab.

Dollari ümberkujundamine maailma esivaluutast mõne muu järjekorranumbri all olevaks tähendaks Teise maailmasõja järel kehtestatud maailmakorra muutumist.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
dollar, majandus, kaubandussõda, Venemaa, USA, EL

Peamised teemad