06:45 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
85 0 0

Ukraina on valmis võtma endale kohustused Venemaa gaasi vastuvõtuks piiril ja selle tagastuseks Euroliidu piiril. Ja mitte ainult need.

TALLINN, 19. juuni – Sputnik. Naftogaz tegi Gazpromile ettepaneku sõlmida leping gaasi swap'iks transiidilepingu asemel. Nagu teatas RIA Novosti viitega Ukraina ettevõtte tegevjuhile Juri Vitrenkole, tähendab see, et Ukraina võib võtta kohustused Venemaa gaasi vastuvõtuks piiril ja selle tagastuseks Euroliidu piiril.

Kiievis pakuti välja uus viis Venemaa gaasi importimiseks >>

Ukraina poole arvates võimaldab see Gazpromil vabaneda Ukraina gaasitranspordisüsteemi regulaatori ja operaatoriga seotud riskidest: need jäävad Naftogazi kanda.

Transiidi eest võetavat tasu ei vormistata sellises lepingus veotariifina, vaid marginaalina, mille suuruse arvutab Ukraina ettevõte välja vastavalt Euroopa reeglitele ja kooskõlastab Euroliidu esindajatega.

Lisatingimusena nimetas Vitrenko Ukrtransgazi ja Gazpromi vahelise kokkuleppe sõlmimist Ukraina ja Venemaa gaasitranspordisüsteemi ühendamise kohta.

"Meid rahuldab Euroliidu ettepanek tagada (võimsuse) tehniline võimalus vähemalt 90 miljardi kuupmeetri gaasi tarnimiseks Venemaalt Ukrainasse aastas. Seega tuleb 30 miljardit kuupmeetrit täiendavate transiidimahtude jaoks, mis on saadaval nii Gazpromi kui ka teiste ettevõtete gaasi jaoks," tsiteerib RIA Novosti Vitrenko sõnu.

Sputnik Eesti teatel on Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak teatanud, et Venemaa on valmis pikendama Ukrainale gaasi tarnimise lepingut praegustel tingimustel.

Praegused lepingud Vene gaasi tarnimiseks ja transiidiks Ukraina kaudu lõpevad 2019. aasta lõpus. Seejuures on Ukraina alates 2015. aasta lõpust keeldunud ostudest Gazpromilt ja pumbanud gaasihoidlatesse reversi korras Euroopast ostetud kütust.

Tänavu juuni alguses teatas Gazpromi juht Aleksei Miller, et kontsern on valmis müüma Ukrainale kütust reversi korras ostetavast odavamalt, nii et gaasi hind lõpptarbijale langeks veerandi võrra.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Gazprom suurendab investeeringuid Nord Stream 2-sse
Ameerikal ei õnnestu Gazpromi Euroopast välja tõrjuda
Gazprom tahab Läänemere äärde gaasikeemiakompleksi ehitada
Föderatsiooninõukogu hindas Kiievi nõudmist toota Mustal merel gaasi
Muinasjutt lõhkisest künast: kuidas Kiiev Gazpromi karistada tahtis
Tagid:
majandus, Gazprom, Naftogaz, gaas, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad