18:48 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Relvastus (196)
144 0 0

Selliseid laene vajab Ameerika mitte niivõrd alliansi "Venemaast sõltuvuse vähendamiseks" kui just oma sõjatööstuskompleksi rikastamiseks, on Venemaa eksperdid kindlad.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. USA Kongress koostas dokumendi, mille kohaselt on Ameerika valmis andma NATO liikmesriikidele laene, vähendamaks nende "sõltuvust" Moskvast.

RT andmetel on jutt neis riikides kasutusel olevast sõjaväetehnikast ja sõidukitest, mis toodetud NSV Liidus, Venemaal või toodetud Venemaa litsentside alusel.

Dokumendis märgitakse, et paljud Põhja-Atlandi liidu riigid kasutavad jätkuvalt Nõukogude sõjatehnikat, mis sunnib neid Venemaalt varuosi ja teenuseid ostma. Aruandes pööratakse erilist tähelepanu Ungarile, mille maavägedes on kasutusel 30 Nõukogude Liidus loodud tanki Т-72.

"Ameerika Ühendriikide poliitiliseks eesmärgiks on toetada NATO liitlasi tänapäevase sõjatehnika omandamisel ja kasutuselevõtmisel, mis vastaks NATO operatiivse koostalitlusvõime standarditele ja vähendaks ühtlasi nende sõltuvust Venemaa ja endise NSV Liidu riikide kaitsetööstuse toodangust," teatatakse seaduseelnõus.

Eksperdid nimetasid ettepaneku tegelikke eesmärke

Selliseid laene vajavad Ameerika Ühendriigid mitte niivõrd alliansi "Venemaast sõltuvuse vähendamiseks", kuivõrd oma sõjatööstuskompleksi rikastamiseks, on eksperdid kindlad.

Strateegilise konjunktuurikeskuse direktor Ivan Konovalovi sõnul näitavad sellised algatused USA kavatsust alustada Ida-Euroopa ümberrelvastamist ja seeläbi raha teenida.

"Ettepanek on seotud ümberrelvastumismehhanismi käivitamisega, mida Ameerika Ühendriigid NATO liikmemaksete suurendamist taotledes nii aktiivselt nõuavad ja mis on Ida-Euroopale küllaltki vastukarva. Neil pole niigi liigset raha ja nüüd veel laen kah. Võlakohustus seob riigid veelgi enam US A-ga. Ekspert rõhutas, et just selle ja teiste taoliste laenude kaudu müüb Washington neile oma relvi.

Ekspert kahtles, et uus laen võiks olla Türgile suunatud: Ankara on juba otsustanud Vene õhutõrjesüsteemi S-400 kasuks ja osta täita lepingut Venemaaga Washingtoni survele vaatamata.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, leppisid sõjalise liidu liikmed NATO 2018-nda aasta tippkohtumisel kokku nõukogude sõjaväetehnikast loobumises suurendamaks "relvajõudude koostalitlusvõimet".

NATO suurimad nõukogude relvade arsenalid on Poolas, Rumeenias, Bulgaarias, Ungaris, Tšehhi Vabariigis ja Slovakkias. Jutt käib peamiselt lennuväest, õhutõrjesüsteemidest ja soomustehnikast.

Lisaks ostis Kreeka Venemaalt 5 miljardi dollari eest relvi. Kreeka armee kasutuses on kaks seniitraketisüsteemide S-300PMU1 divisjoni, mis olid algselt mõeldud Küprosele, kuid mida Türgi vastuväidete tõttu tollasele tellijale ei tarnitud. 2013-ndal aastal viis Kreeka läbi nende komplekside eduka katsetamise, praeguseks moodustavad nad riigi õhutõrjesüsteemi osa.

Kreeka relvajõududel on ka 21 seniitraketikompleksi Osa-AKM - need nõukogudeaegsed õhutõrjeraketid moderniseeriti vene spetsialistide poolt 2010. aastate alguses.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
USA, relvastus, laen, dollar, NATO

Peamised teemad