05:45 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
NATO idarindel (273)
5010

Liitlastele laenu pakkudes ei taha Ameerika Ühendriigid pelgalt vähendada nende riikide sõltuvust vene ja nõukogude relvadest, vaid püüab ka suurendada nende sõltuvust USA relvadest, leiab Venemaa ekspert.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik. USA Kongress on koostanud dokumendi, mille kohaselt Ameerika Ühendriigid on valmis NATO liikmesriikidele laenu andma, et vähendada nende "sõltuvust" Moskvast.

Jutt käib nende riikide relvastuses oleva nõukogude ja vene päritoluga või Venemaa litsentside alusel valmistatud relvade ja sõjatehnika väljavahetamisest.

Kallis lõbu: palju maksab Venemaa heidutus >>

Dokumendis on märgitud, et paljud Põhja-Atlandi alliansi riigid kasutavad jätkuvalt nõukogude relvastust, mis "sunnib" neid ostma varuosi ja teenuseid Venemaalt. Erilist tähelepanu osutatakse aruandes Ungarile, kelle maavägede relvastuses on 30 nõukogude ajal toodetud tanki Т-72.

Venemaa Teaduste Akadeemia turvauuringute keskuse ekspert, amerikanistist politoloog Konstantin Blohhin väitis raadiole Sputnik, et niiviisi tahab USA vähendada miinimumini sõltuvust nõukogude ja vene relvastusest ning suurendada sõltuvust Ameerika Ühendriikide relvatööstusest:

"Ilmselgelt mingit sõltuvust Venemaast ei ole ega saagi olla, kuna need riigid on NATO raames seotud siiski Põhja-Atlandi sõjalis-poliitilise liiduga. Eesmärk on selge — toimida nii, et just need riigid asuksid USA sõjatööstuskompleksi rahastama ja tugevdama."

Tema sõnul hakatakse laene andma üksnes USA relvade ostmiseks, seega tugevneb Euroopa liitlaste puhul mitte ainult sõjaline, vaid ka majanduslik sõltuvus USA-st: laenuraha tuleb varem või hiljem tagasi maksta.

Eksperdi arvamust tervikuna saate kuulata podcastis >>

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, sõlmisid NATO liikmed oma 2018. aasta tippkohtumisel kokkuleppe loobuda nõukogude sõjatehnikast, et tõsta "relvajõudude koostalitlusvõimet". Samas on NATO raames suurim arsenal nõukogude relvastust Poola, Rumeenia, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia käsutuses. Jutt käib põhiliselt lennuväest, õhutõrjevahendeist ja soomustehnikast.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
NATO, Venemaa, USA, relvastus

Peamised teemad